20/07/2020
Sun City Spurs 11 14 15 15 - 55 -
Gunners 12 23 10 15 12 72 -

Όλα για όλα οι Gunners!

Μετά από ένα συγκλονιστικό παιχνίδι που κρίθηκε στην παράταση, οι Gunners επικράτησαν των Sun City Spurs με 55-72 και πέρασαν στους 8 για τα μπαράζ ανόδου της D2-League, υπερκαλύπτοντας το -5 του πρώτου αγώνα και στην τελευταία φάση θα αντιμετωπίσουν τους Παντοφlakers!

Χέρι χέρι πήγαιναν οι δύο ομάδες στο ξεκίνημα της συνάντησης, με τους Gunners να προηγούνται με 11-12, μετά από 5 πόντους του Καλογιαννίδη και buzzer beater τρίποντο του Πάνια. Ο Γιουλούντας ήταν αυτός που τραβούσε το κουπί στην επίθεση των γηπεδούχων στα πρώτα λεπτά με 8 πόντους, ενώ από την περιφέρεια εκτέλεσε ο Μπαγετάκος.

Στην δεύτερη περίοδο οι “Κανονιέρηδες” πάτησαν γκάζι και με τους Ραυτόπουλο (5π), Σιαμπάνη (5π), Ρίκο (4π) και Πάνια (3π) να πετούν φωτιές, πήγαν στα αποδυτήρια με αέρα 10 πόντων, 25-35. Δεν μπόρεσαν οι Sun City Spurs να ακολουθήσουν τον αντίπαλο σε εκείνο το διάστημα, παρά τους 7 πόντους του Μπόζα και τους 4 του Μαστροκωστόπουλου.

Με 5 πόντους του Ρίκου και τρίποντο του Πάνια, οι φιλοξενούμενοι ξέφυγαν ακόμη περισσότερο, στο +15, 25-40, στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου. Ωστόσο, το συγκρότημα του Χριστόπουλου αντέδρασε άμεσα και με δύο τρίποντες βόμβες του Μπαγετάκου, έριξε την διαφορά στους 5, 40-45, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε το τρίτο δεκάλεπτο!

Στην τέταρτη και τελευταία περίοδο οι οράνιε κατάφεραν να μειώσουν στον πόντο, 54-55, 1:00 για την λήξη, χάρη σε 7 πόντους του Μπαγετάκου, 4 πόντους του Γιουλούντα και άλλους τόσους του Μαστροκωστόπουλου. Ωστόσο, οι Gunners δεν θα παράτησαν τόσο εύκολα και με 2/2 βολές του Ζούρου, 3″ για το τέλος, έστειλαν το ματς στην παράταση, 55-60, ενώ νωρίτερα 6 πόντους έβαλε ο Πάνιας.

Στο έξτρα πεντάλεπτο η ομάδα του Παναγόπουλου κυριάρχησε σε όλους τους τομείς και με τους Πάνια – Ακουμιανάκη να φωνάζουν παρών με 6 και 5 πόντους, αντίστοιχα, έφτασε στην μεγάλη νίκη με 55-72, καθώς οι Spurs δεν μπόρεσαν να βρουν τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι!

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 3/13 βολές, 17/42 δίποντα και 6/25 τρίποντα. Πήραν 46 ριμπάουντ, έδωσαν 17 ασίστ, έκλεψαν 5 φορές, έκαναν 17 λάθη και είχαν 1 τάπα. Από την άλλη μεριά, οι νικητές είχαν 16/34 βολές, 16/43 δίποντα και 8/27 τρίποντα. Μάζεψαν 46 ριμπάουντ, μοίρασαν 14 ασίστ, έκλεψαν 10 φορές, έκαναν άλλα τόσα λάθη και είχαν 1 μπλοκ.

Πολυτιμότερος των Sun City Spurs ο Μπαγετάκος με 16 πόντους, έχοντας 1/3 βολές, 0/1 δίποντο και 5/12 τρίποντα. Μάζεψε 6 ριμπάουντ, μοίρασε 1 ασίστ, έκλεψε 1 φορά και έκανε 2 λάθη. Κορυφαίος των Gunners ο Ζούρος με 7 πόντους, έχοντας 5/8 βολές και ¼ δίποντα. Πήρε 15 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, έκλεψε 2 φορές και ήταν αλάνθαστος.

Sun City Spurs (Χριστόπουλος): Γιουλούντας 13, Μπόζας 9 (1), Ρήγος 3, Νίτσικας, Ντεντόπουλος 2, Μπαγετάκος 16 (5), Σαπουντζής 2, Μαστροκωστόπουλος 10

Gunners (Παναγόπουλοι – Καραμπέτσος): Ραυτόπουλος 5 (1), Παπαγεωργίου 1, Πάνιας 21 (5), Καλογιαννίδης 7 (1), Ζούρος 7, Ρίκος 12, Ακουμιανάκης 14 (1), Σιαμπάνης 12

Τι μας άρεσε: Το συγκλονιστικό φινάλε της κανονικής διάρκειας του αγώνα!