01/10/2020
Old Stars 16 14 12 21 - 63 -
Athens Bucks 11 16 11 17 - 55 -

Old Stars, γεμάτοι υποσχέσεις!

Με νίκη ολοκλήρωσαν τις υποχρεώσεις τους στον έβδομο όμιλο του Basketaki Cup οι Old Stars, καθώς στα πλαίσια της τρίτης αγωνιστικής του έβδομου ομίλου επικράτησαν των Athens Bucks με 63-55 στο Basketaki Arena!

Καλύτερο ξεκίνημα πραγματοποίησαν οι Old Stars στο παιχνίδι, καθώς με 5 πόντους του Καπράλου και 4 του Μυστιλόγλου, προηγήθηκαν με 16-11. Ο Φωτεινός με 8 πόντους ήταν αυτός που τραβούσε το κουπί στην επίθεση των φιλοξενούμενων στα πρώτα λεπτά.

Στην δεύτερη περίοδο οι Αστέρες βρέθηκαν μέχρι και στο +9, 26-17, είδαν τον αντίπαλο να προσπερνάει με 26-27, ωστόσο με 6 πόντους του Ρωμοσιού, 5 του Μυστιλόγλου και έμμεσο τρίποντο του Τσουμπάρα, πήγαν στα αποδυτήρια όντας σε θέση οδηγού με 30-27. Τους Athens Bucks κράτησαν σε απόσταση αναπνοής από τον αντίπαλο σε εκείνο το διάστημα οι Γιουρνάς (7π), Κοτόπουλος (4π) και Αμανατίδης (3π).

Ίδια η εικόνα του αγώνα και στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, με τους γηπεδούχους να οδηγούν το ματς και με ακόμη 6 πόντους του Ρωμοσιού και 4 του Μυστιλόγλου, έκλεισαν το τρίτο δεκάλεπτο στο +4, 42-38. Από κοντά ακολουθούσαν οι μπλε και στην τρίτη περίοδο, με τους Θανάση Σπυριδώνη και Γιουρνά να δίνουν τις λύσεις στην επίθεση με 4 και 3 πόντους, αντίστοιχα. Σκορ τρίτης περιόδου 42-38!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο ο Ρωμοσιός έδειχνε ασταμάτητος και με 14 δικούς του πόντους, οδήγησε τους Old Stars στη νίκη με 63-55. Ο Φωτεινός πήρε εκ νέου μπρος στα τελευταία λεπτά, ωστόσο τόσο οι 9 δικοί του πόντοι, όσο και οι 4 του Αμανατίδη δεν έφταναν για την ανατροπή των Athens Bucks.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 14/16 βολές,  20/40 δίποντα και 3/10 τρίποντα. Πήραν 33 ριμπάουντ, έδωσαν 10 ασίστ, έκλεψαν 10 φορές, έκαναν 17 λάθη και είχαν 3 κοψίματα. Από την άλλη μεριά, οι φιλοξενούμενοι είχαν 5/11 βολές, 22/51 δίποντα και 2/23 τρίποντα. Μάζεψαν 35 ριμπάουντ, μοίρασαν 9 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές, έκαναν 15 λάθη και είχαν 1 τάπα.

Κορυφαίος των Old Stars ο Ρωμοσιός με 27 πόντους, έχοντας 12/14 βολές, 6/9 δίποντα και 1/1 τρίποντο. Μάζεψε 2 ριμπάουντ, μοίρασε 3 ασίστ, έκλεψε 4 φορές, έκανε 3 λάθη και είχε 1 μπλοκ. Πολυτιμότερος των Athens Bucks ο Φωτεινός με 17 πόντους, έχοντας 0/2 βολές, 7/10 δίποντα και 0/1 τρίποντο. Πήρε 7 ριμπάουντ, έκλεψε 1 φορά, έκανε 1 λαθάκι και είχε 1 τάπα.

Old Stars (Γεωργούσης): Δουκάκης 2, Γεωργούσης 2, Ρωμοσιός 27 (1), Δρακόπουλος 3, Καπράλος 7 (1), Τζιόπας 4, Τζώρτζος, Πέτρου, Μυστιλόγλου 15 (1), Τσουμπάρας 3

Athens Bucks (Γκορίτσας): Ζώταλης 4, Κουτσιανάς 2, Γκορίτσας, Κοτόπουλος 4, Σπυριδώνης Φ. 2, Δανιάς 2, Σπυριδώνης Θ. 4, Αμανατίδης 7, Γιουρνάς 13 (1), Φωτεινός 17 (1), Κικάκης

Τι μας άρεσε: Η διάρκεια που είχαν στην απόδοσή τους οι Old Stars και το δίδυμο Ρωμοσιού – Μυστιλόγλου!