15/03/2022
Paliagoura 24 13 11 15 - 63 -
Στιφάδο Bulls 2 26 19 17 - 64 -

Ολική επαναφορά για τους Στιφάδο Bulls!

Βράδυ Δευτέρας για την 21η στάση της Elite League στο Athens Sports Hall τα Paliagoura (9-11) υποδέχτηκαν τους πρωτοπόρους Στιφάδο Bulls (17-2) ,  με τους τελευταίους να σπάνε την κακή παράδοση κερδίζοντας στο νήμα μετά από μεγάλη αντεπίθεση και καλάθι του πρωταγωνιστή τους Κώστα Ρωμοσιού.

Ο αγώνας ξεκίνησε με τους γηπεδούχους να τρέχουν σε ρυθμούς NBA με την τετράδα Αβανίδη (7), Κωστάκη, Κασκάνη (από 6) & Σταφυλά (5) σε τρελά κέφια ! Στην άλλη πλευρά οι αντίπαλοι τους έβλεπαν το καλάθι ως μύτη βελόνας, αφού μόνο ο Ρωμοσιός σκόραρε μόλις ένα , με το επιμέρους 24-2 να είναι χαρακτηριστικό στο τέλος της πρώτης περιόδου, όπου συνάμα είχαμε και τον τραυματισμό του άτυχου Αθανασιάδη.

Μετά το τέταρτο λεπτό του δεύτερου δεκαλέπτου οι φιλοξενούμενοι βρήκαν τα πατήματα τους , με τους Πρόκο, Ρωμοσιό (από 7) & Πολίτη (4) που έβγαλε πολλή ενέργεια στην άμυνα και με σερί 0-11 πλησίασαν. Στον αντίποδα ο Κασκάνης (9) ήταν διαρκής πηγή κινδύνων και δημιουργίας με συνέπεια τα Paliagoura να κρατήσουν το προβάδισμα με 37-28 στου δρόμου τα μισά.

Μετά την ανάπαυλα η άμυνα των Bulls έσφιξε περαιτέρω και με τους Ρωμοσιό (8), Πρόκο (4) & Ρουμελιώτη (3) να ηγούνται στην επίθεση έφτασαν το παιχνίδι στα ίσα. Ο Αβανίδης (8) με τον Σταφυλά (3) ωστόσο διατήρησαν στον αφρό την ομάδα τους κλείνοντας το τριαντάλεπτο μπροστά με βραχεία κεφαλή (48-47).

Στην τελική ευθεία είχαμε μάχη χαρακωμάτων ! Το προβάδισμα άλλαζε διαρκώς χέρια. Ο Αβανίδης (6) από τη μία με τους Μπασδάνη (6)- Ρωμοσιό (9) από την άλλη , είχαν τις τύχες της αναμέτρησης στα χέρια τους. Ο Σταφυλάς (4) με μπάσιμο στο ένα λεπτό πριν τη λήξη έβαλε μπροστά την παρέα του Κοντορουχά ,  με τον Ρωμοσιό να απαντά με φόλοου στα 43″ δίνοντας την 18η νίκη με το τελικό 63-64 !

Η στατιστική αποσαφηνίζει τα δεδομένα εντός παρκέ. Οι νικητές εκτέλεσαν καλύτερα (36-45% εντός πεδιάς,55-68% βολές) εκτός του μακρινού σουτ (32-6% τρίποντα). Μοίρασαν μια ασιστ παραπάνω (9-10 ασιστ), είχαν τα ίδια κλεψίματα (από 9) , έλεγξαν την εναέρια κυκλοφορία (31-45 ριμπάουντ, 3-5 κοψίματα) κάνοντας λιγότερα όμως λάθη (13-11).

Betsson Mvp του αγώνα αναδείχθηκε ο Kώστας Ρωμοσιός με double double (26π,10ρ,1κλ,1 λάθος). Καλύτερος των αντιπάλων τους ήταν ο εξίσου διπλός Βαγγέλης Αβανίδης (23π,12ρ,2κλ,2κοψ & 3 λάθη).

Paliagoura (Κοντορουχάς) : Αθανασιάδης, Αβανίδης 23(2), Κασκάνης 16(3τρ,4ασ,1κοψ ), Κωστάκης 6(2), Σταφυλάς 12(2), Βελέντζας 2, Μούσουρας 4, Κοντορουχάς, Τομαράς

Στιφάδο Bulls (Παγουλάτος) : Ρουμελιώτης 5, Πρόκος 11(1τρ,4ασ,2κοψ), Μυστιλόγλου (2κοψ), Καττής 2 , Πολίτης 6, Νικολετάκης 2 (1κοψ), Τσελέμπης 4, Ρωμοσιός 26, Μπασδάνης 8.

Τι μας άρεσε : Το απίθανο πρώτο δεκάλεπτο των ηττημένων και η ολική επαναφορά των νικητών. Το υψηλό τέμπο και το ωραίο θέαμα , σε έναν αγώνα που άνετα θα χαρακτηριζόταν μάχη playoff !

Τι δεν μας άρεσε : Ο τραυματισμός του Αθανασιάδη, με τις ευχές μας για γρήγορη επάνοδο. Το μόλις 1/18 τρίποντα των Ταύρων.