08/11/2023
Fioretsina Salonica 28 16 28 24 - 96 -
Airdomers 13 22 12 17 - 64 -

Ολική κυριαρχεία και επικράτηση για τους Fioretsina Salonica!

Ξεκίνησαν δυνατά τον αγώνα οι Fioretsina Salonica και κατάφεραν να επιβάλλουν τον ρυθμό τους από την αρχή του παιχνιδιού με τις όμορφες συνεργασίες του Ταξιλταρίδη, του Παπαδόπουλου και του Μήτκου να δίνουν το προβάδισμα στην ομάδα τους. Οι Airdomers δεν άργησαν να απαντήσουν με τα καλάθια του Τρακοσάρη και του Κισκινίδη, όμως πλήρωσαν την κακή αμυντική τους λειτουργία και έτσι βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 28-13.

Στη δεύτερη περίοδο  οι Airdomers μπήκαν πιο συγκεντρωμένοι και εκμεταλλευόμενοι την χαλαρότητα των αντιπάλων τους κατάφεραν να μειώσουν την διαφορά με τα καλάθια του Τρακοσάρη, του Κισκινίδη και του Χρυσοχού, όμως οι Fioretsina Salonica βρήκαν λύσεις στην επίθεση με τον Ταξιλταρίδη και τον Τετράδη να βγαίνουν μπροστά για την ομάδα τους διαμορφώνοντας το 44-35.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι Fioretsina Salonica ανέβασαν στροφές και κατάφεραν να μεγαλώσουν την διαφορά με τον Παπαδόπουλο, τον Μήτκο και τον Ταξιλταρίδη αποτελούν μόνιμες πηγές απειλών για το αντίπαλο καλάθι. Οι Airdomers παρά τις προσπάθειες τους δεν μπόρεσαν να βρουν εύκολα σκορ με συνέπεια οπότε η λήξη της τρίτης περιόδου βρήκε τις δύο ομάδες στο 72-47.

Διαδικαστικού χαρακτήρα η τελευταία περίοδος καθώς οι Airdomers δεν μπόρεσαν να ακολουθήσουν τον γρήγορο ρυθμό των αντιπάλων τους. Οι Fioretsina Salonica έλεγχαν τον ρυθμό του παιχνιδιού και με πλουραλισμό στην επίθεση κατάφεραν να πάρουν την νίκη με το τελικό 96-64.

MVP του παιχνιδιού ανακηρύχθηκε ο Ταξιλταρίδης Βασίλειος ο οποίος πέτυχε Double Double με 10 ριμπάουντ και 39 πόντους τους οποίους πέτυχε όλους με τρίποντα έχοντας το εξαιρετικό ποσοστό 13/19 (68%).

Για τους Airdomers ξεχώρισε ο Κισκινίδης Πασχάλης οποίος άγγιξε το Double Double έχοντας 14 πόντους και 9 ριμπάουντ.

Fioretsina Salonica: Ελευθεριάδης,  Μήτκος 12(1), Παπαβασιλείου 2, Παπαδόπουλος 20(4), Ταξιλταρίδης 39(13), Τερζάκης 11(3), Χαϊτλής 2, Χαριτίδης

Airdomers: Αρσένης 6(1), Καραμανώλης 5, Κισκινίδης 14(1), Ναχμιάς 7, Τρακοσάρης 22(7), Χρυσοχού 10(2)