27/01/2024
Valhalla Phantoms 19 10 16 18 - 63 -
Sugar Mountains 9 8 13 14 - 44 -

Όλο και ανεβαίνουν οι Valhalla Phantoms!

Ένα άνετο απόγευμα είχαν οι Valhalla Phantoms που δε βρήκαν αντίσταση από τους Sugar Mountains και επικράτησαν 63-44 στο πλαίσιο της 19ης αγωνιστικής της Development League. Οι Valhalla Phantoms δείχνουν πως έχουν πάρει τα πάνω τους και αυτό το αποδεικνύει το γεγονός πως πανηγύρισαν την 6η συνεχόμενη νίκη τους (13-5), σε αντίθεση με τους Sugar Mountains που για 7ο σερί ματς μένουν με «άδεια χέρια» (4-13).

Από τις πρώτες στιγμές του παιχνιδιού οι γηπεδούχοι μπήκαν σε ρόλο οδηγού και προηγήθηκαν 6-0. Ο Macalalad από την αρχή έδειξε το πόσο επιδραστικός είναι στο παιχνίδι των Phantoms και βοήθησε πολύ ώστε η ομάδα του να απομακρυνθεί στο 14-4. Η πρώτη περίοδος έκλεισε με τους γηπεδούχους να κρατάνε μία διαφορά 10 πόντων (19-9).

Ο Μπενέκος μπήκε «ζεστός» στη δεύτερη περίοδο και με δύο απανωτά τρίποντα μείωσε σε 21-15, ενώ ο Λαμπρόπουλος έγραψε το 21-17. Ο Macalalad, όμως, έδειξε πως μπορεί να σκοράρει εξίσου καλά και πίσω από τα 6,75, φέρνοντας το σκορ στο 27-17, ενώ ο ίδιος με δύο εύστοχες βολές διαμόρφωσε το 29-17, με το οποίο έκλεισε το πρώτο ημίχρονο.

Οι γηπεδούχοι είδαν τον Sidor να συμμετέχει πιο ενεργά στο παιχνίδι και να δίνει λύσεις κοντά στη ρακέτα, με αποτέλεσμα να ξεφύγουν στο 38-23. Από την πλευρά των φιλοξενούμενων ο Nιντάλ Αλ Ρατζάμπι προσπαθούσε να δώσει ώθηση στην επιθετική λειτουργία της ομάδας του, αλλά η απόσταση δεν έπεφτε κάτω από τους 10 πόντους. Το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τους Valhalla Phantoms να προηγούνται 45-30.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο και ο Κρίνης άφησε το στίγμα του, ενώ αμυντικά ο Τσινιόκα στάθηκε εξαιρετικά. Φλάκας και Κοκόλας που ήρθαν από το πάγκο έδωσαν κι αυτοί τη βοήθειά τους ώστε τελικά οι Valhalla Phantoms να κρατήσουν μέχρι τέλους το προβάδισμά τους και να πάρουν τε τη νίκη με 63-44.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Βικέντιος Τσινιόκα με 8 πόντους, 1 ασίστ, 11 ριμπάουντ και 4 μπλοκ. Από τους Sugar Mountains ξεχώρισε ο Κάραμ Αλ Ρατζάμπι με 2 πόντους, 10 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 1 κλέψιμο.

Οι Valhalla Phantoms μέτρησαν 19/39 δίποντα, 4/14 τρίποντα, 13/17 βολές, 41 ριμπάουντ, αλλά και 22 ασίστ, 4 κλεψίματα, 12 λάθη και 5 μπλοκ. Οι Sugar Mountains είχαν 9/32 δίποντα, 7/31 τρίποντα, 5/13 βολές, 33 ριμπάουντ, 6 ασίστ, όπως και 6 κλέψιματα, 11 λάθη και 1 μπλοκ.

Valhalla Phantoms (Κρίνης): Macalalad 24(2ρ.), Hooman 7(1ρ.), Sidor 8(2ρ.), Κοκόλας 2(1ρ.), Κρίνης 10(11ρ.), Κότσιρας, Νικολάου, Παπαϊωάννου, Τσινιόκα 8(11ρ.), Φλάκας 4(3ρ.)

Sugar Mountains (Μουχτής): Αλ Ρατζάμπι Ν. 14(5ρ.), Αλ Ρατζάμπι Κ. 2(10ρ.), Κούτρας 2(1ρ.), Λαμπρόπουλος 11(6ρ.), Μίλε, Μουχτής 5(2ρ.), Μπάρλας Α. 2(3ρ.), Μπάρλας Β. 2(2ρ.), Μπενέκος 6(2ρ.)

Τι μας άρεσε: Το κάρφωμα του Hooman!