03/01/2023
Greek Freaks 24 23 16 20 - 83 -
Chicken Nuggets 20 13 12 23 - 68 -

Όλο και ανεβαίνουν οι Greek Freaks!

Την ανοδική τους πορεία στον τρίτο όμιλο της Evolution League συνεχίζουν οι Greek Freaks, καθώς στα πλαίσια της ένατης αγωνιστικής κέρδισαν εύκολα τους Chicken Nuggets με 83-68 στο κλειστό του ΣΕΦ και πήραν το τρίτο συνεχόμενο ροζ φύλλο αγώνα, παραμένοντας έτσι σε απόσταση αναπνοής από την τέταρτη θέση του βαθμολογικού πίνακα!

Σεληνιασμένο ξεκίνημα πραγματοποίησαν οι Greek Freaks στο παιχνίδι, καθώς με 10 πόντους του Χαλούδη, 5 του Καρατζή και 5 του Σκάγκου, προηγήθηκαν με 13-0 στα πρώτα τέσσερα λεπτά του αγώνα. Στη συνέχεια της περιόδου οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν και με 7 πόντους του Άγγελου Ανδριόπουλου, 5 του Μουχλιανίτη και τρίποντα των Βασίλη Ανδριόπουλου - Τσιγγίστρα, πλησίασαν στους 4, 24-20!

Στην δεύτερη περίοδο οι γηπεδούχοι έσφιξαν την άμυνά τους και με νέους 13 πόντους του Χαλούδη και 4 του Σκάγκου, ξέφυγαν στους 16, 47-31. Το σκορ του πρώτου μέρους, 47-33, διαμόρφωσε για λογαριασμό των Chicken Nuggets ο Τσιχλάκης από την γραμμή της φιλανθρωπίας, ενώ νωρίτερα 5 πόντους σημείωσε ο Άγγελος Ανδριόπουλος και 3 ο Τσιγγίστρας.

Με συνοπτικές διαδικασίες κλείδωσε ουσιαστικά το ροζ φύλλο αγώνα στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι Greek Freaks, καθώς με τους Σκάγκο, Υφαντόπουλο και Χαλούδη να σκοράρουν από 4 πόντους ο καθένας, ξέφυγαν στους 22, 55-33. Το μόνο που κατάφεραν οι κίτρινοι ήταν να μειώσουν στους 18, 63-45, με τον Τσιχλάκη να τραβάει το κουπί στην επίθεση με 7 συνεχόμενους πόντους. Σκορ τρίτης περιόδου 63-45!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο δύσκολα θα άλλαζε κάτι στο ΣΕΦ και έτσι τα "Φρικιά" έφτασαν εύκολα στη νίκη με 83-68, μετά από εύστοχες προσπάθειες των Χαλούδη, Καρατζή, Καρανδρέα και Σύλλα. Για τους Chicken Nuggets στα τελευταία λεπτά του αγώνα βρήκαν στόχο οι Μουχλιανίτης, Τσιχλάκης, Τσιγγίστρας και Βασίλης Ανδριόπουλος.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 7/12 βολές, 32/59 δίποντα και 4/13 τρίποντα. Πήραν 44 ριμπάουντ, έδωσαν 21 ασίστ, έκλεψαν 9 φορές, έκαναν 14 λάθη και είχαν 1 τάπα. Από την άλλη μεριά, οι φιλοξενούμενοι είχαν 15/25 βολές, 13/33 δίποντα και 9/32 τρίποντα. Μάζεψαν 33 ριμπάουντ, μοίρασαν 11 ασίστ, έκλεψαν 10 φορές, έκαναν 14 λάθη και είχαν 1 μπλοκ.

Betsson mvp των Greek Freaks ο Χαλούδης με 35 πόντους, έχοντας 1/3 βολές, 14/17 δίποντα και 2/8 τρίποντα. Μάζεψε 5 ριμπάουντ, μοίρασε 4 ασίστ, έκλεψε 2 φορές, έκανε 5 λάθη και είχε 1 τάπα. Πολυτιμότερος των Chicken Nuggets ο Μουχλιανίτης με 21 πόντους, έχοντας 8/10 βολές, 2/7 δίποντα και 3/5 τρίποντα. Πήρε 6 ριμπάουντ, έδωσε 4 ασίστ, έκλεψε 4 φορές και έκανε 3 λάθη.

Greek Freaks (Υφαντόπουλος): Σκάγκος 13 (1), Υφαντόπουλος 9 (1), Προκάκης, Τσαμπαρλής 2, Χαλούδης 35 (2), Σύλλας 6, Καρατζής 13, Καρανδρέας 5

Chicken Nuggets (Ανδριόπουλος Β.): Μουχλιανίτης 21 (3), Τσιχλάκης 18 (1), Παππάς, Τσιγγίστρας 8 (1), Ανδριόπουλος Α. 15 (2), Ανδριόπουλος 6 (2)

Τι μας άρεσε: Η διάρκεια που είχαν στην απόδοσή τους οι Greek Freaks!