19/11/2022
Alpinists BC 18 15 20 13 - 66 -
Circle BC 6 22 8 18 - 54 -

Όλο και καλύτεροι οι Αλπινιστές !

Απόγευμα Σαββάτου στο Basketaki Arena οι Alpinists υποδέχθηκαν την Circle για την 4η αγωνιστική του πρώτου ομίλου  της Evolution League. Η ομάδα του Μαγκανιάρη, ούσα ανώτερη στη μεγαλύτερη διάρκεια της αναμέτρησης άντεξε στην πίεση της Circle και επικράτησε με 66-54, ανεβαίνοντας έτσι στο 2-2. Η ομάδα του Μιχάλη Αλεξόπουλου πάλεψε μέχρι το φινάλε, όμως είχε αρκετά νεκρά διαστήματα και, παρά το επιθετικό κρεσέντο του Μουρελάτου στο φινάλε, υποχώρησε στο 1-3. Πάμε, όμως, να δούμε λίγο πιο αναλυτικά την εξέλιξη της εν λόγω αναμέτρησης.

Εξαιρετικό ξεκίνημα για τους μετέπειτα νικητές που μπήκαν από νωρίς σε θέση οδηγού και μάλιστα με triple score. Μαγκανιάρης (6π.), Μουτεβελής (5π.), Καράβης (3π.), Παπαδόπουλος (2π.) και Συκάρης (2π.) σκόραραν με συνέπεια για τους Αλπινιστές, ενώ την ίδια ώρα η Circle αντιμετώπιζε πρόβλημα στο σκοράρισμα βρίσκοντας λύσεις μόνο από τους Μπακόπουλο (4π.) και Γεωργίου (2π.). Σκορ 1ου δεκαλέπτου, 18-6.

Ανατροπή σκηνικού στο υπόλοιπο του πρώτο ημιχρόνου, καθώς η Circle παρουσιάστηκε άκρως βελτιωμένη. Με τον Μουρελάτο (11π.) να τραβάει κουπί στην επίθεση, έχοντας ως άξιους συμπαραστάτες τους Καλούδη (4π.) και Μπακόπουλο (4π.) οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σημαντικά τη διαφορά. Οι Αλπινιστές, παρότι δέχθηκαν 22 πόντους, συνέχισαν να σκοράρουν με ικανοποιητική συνέπεια χάρη στους Καράβη (7π.), Μαγκανιάρη (5π.) και Μουτεβελή (3π.) και έκλεισαν το ημίχρονο στο +5. Σκορ ημιχρόνου, 33-28.

Μετά την ανάπαυλα οι Αλπινιστές ήταν ξεκάθαρα ανώτεροι και με επιμέρους σερί 20-8 έβαλαν τις βάσεις για την δεύτερη τους νίκη στο πρωτάθλημα. Καράβης (8π.), Μουτεβελής (6π.), Λυμπερόπουλος (4π.) και Ποντίκας (2π.) συνέχισαν να δημιουργούν προβλήματα στην άμυνα της Circle, η οποία κόλλησε επιθετικά για αρκετά λεπτά. Σκορ 3ου δεκαλέπτου, 53-36.

Στην τελευταία περίοδο το τρομερό επιθετικό κρεσέντο του Φίλιππου Μουρελάτου, ο οποίος σκόραρε 17 πόντους με 5 τρίποντα, έβαλε φωτιά στο ματς. Οι Αλπινιστές, ωστόσο, διατήρησαν την ψυχραιμία τους, αλλά και το προβάδισμα. Μαγκανιάρης (5π.), Καββαδίας (3π.), Λυμπερόπουλος (2π.) και Συκάρης (2π.) σκόραραν όσο χρειάστηκε και οι «ορειβάτες» απέδρασαν με το ροζ φύλλο στις αποσκευές τους.

Στο τέλος του αγώνα, οι Alpinists είχαν 15/33 δίποντα, 7/30 τρίποντα και 15/29 βολές. Μάζεψαν 44 ριμπάουντ, μοίρασαν 14 ασίστ, έκλεψαν 10 φορές, ενώ είχαν 18 λάθη και 3 μπλοκ.

Στον αντίποδα, η Circle είχε 15/39 δίποντα, 5/19 τρίποντα και 9/20 βολές. Μάζεψε 31 ριμπάουντ, μοίρασε 7 ασίστ, έκλεψε 8 φορές, ενώ είχε 17 λάθη και 2 μπλοκ.

Betsson mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Γιάγκος Καράβης με 19 πόντους, έχοντας 6/8 δίποντα, 0/5 τρίποντα και 7/9 βολές. Μάζεψε 3 ριμπάουντ, μοίρασε 2 ασίστ, έκλεψε 2 φορές, ενώ είχε 5 λάθη και 2 μπλοκ σε 28 λεπτά συμμετοχής.

Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Φίλιππος Μουρελάτος με 28 πόντους, έχοντας 4/12 δίποντα, 5/9 τρίποντα και 5/6 βολές. Μάζεψε 3 ριμπάουντ, έκλεψε 2 φορές, ενώ είχε 4 λάθη σε 38 λεπτά συμμετοχής.

Alpinists (Μαγκανιάρης) : Συκάρης 4, Κυριακίδης, Λυμπερόπουλος 6, Μουτεβελής 14 (4), Παπαντωνίου, Λιοφάγος, Μαγκανιάρης 16 (3), Καββαδίας 3, Ποντίκας 2, Παπαδόπουλος 2, Καράβης 19.

Circle (Αλεξόπουλος) : Ζυγούρης 2, Δόβας, Καλούδης 7, Τουμπανάκης 2, Αλεξόπουλος, Παπαχρήστου, Μουρελάτος 28, Μπακόπουλος 8, Γεωργίου 7.

Τι μας άρεσε : Το ξέσπασμα του Μουρελάτου στην τέταρτη περίοδο.