01/06/2023
Campeon Εθνικός Star 13 10 8 8 - 39 -
Friends 12 19 11 12 - 54 -

Όλο και πιο κοντά στα playoff οι Friends!

Πέμπτη βράδυ στο κλειστό της Basketaki Arena για το πρωτάθλημα της Development Summer League, οι Friends πραγματοποίησαν μια άκρως σημαντική νίκη, όσον αφορά τη πρόκριση τους στα playoffs, καθώς επικράτησαν του Campeon Εθνικού Star με σκορ 39-54 . Οι φιλοξενούμενοι βρίσκονται στην 2η θέση του βαθμολογικού πίνακα με ρεκόρ 4-2 και ένα αγώνα περισσότερο από τους διώκτες του, ενώ την τελευταία αγωνιστική θα αντιμετωπίσει τις Melisses! Στη αντίπερα όχθη, ο Campeon αν και παρουσιάστηκε ανταγωνιστικός για ένα ημίχρονο, εν τέλει δεν τα κατάφερε, παραμένοντας χωρίς νίκη σε έξι αγώνες! Πάμε να δούμε παρέα τι ακριβώς συνέβη σε αυτή την αναμέτρηση!

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες συμβάδιζαν καθόλη τη διάρκεια του και το τέλος να βρίσκει τους γηπεδούχους σε θέση οδηγού με σκορ 13-12! Ο Λάππας με 4 πόντους και 2 ασίστ ηγήθηκε των προσπαθειών τους, ενώ τον ακολούθησε σε απόδοση ο Μελάς(3π). Στο αντίπαλο στρατόπεδο, ο Μπρεδάκης ήταν εξαιρετικός κάτω από τα δύο καλάθια, καθώς έκλεισε τη περίοδο με 5 πόντους και 6 ριμπάουντ!

Στη συνέχεια του παιχνιδιού η παρέα του Διαμαντή-Μπαλάσκα εκμεταλλευόμενη την άμυνα της, τον επιθετικό οίστρο έξω από τη γραμμή των 6,75 του Stephen Curry Σχοινοπλοκάκη, αλλά και την είσοδο στο παρκέ των Δάμη και Barkshire, κατάφεραν να επιβάλουν τον ρυθμό τους και να οδηγηθούν στα αποδυτήρια με το υπέρ τους 23-31. Στον αντίποδα, ο Σέργης με 4 πόντους αποτέλεσε τον πρώτο σκόρερ της ομάδας του στο διάστημα αυτό.

Οι φιλοξενούμενοι γνώριζαν πάρα πολύ καλά ότι αν κατάφερναν να κρατήσουν το προβάδισμα στο τρίτο δεκάλεπτο, θα είχαν κάνει ένα αποφασιστικό βήμα για τη κατάκτηση της σπουδαίας νίκης. Οι ηγέτες αυτής της ομάδας, Δάμης(5π-2ριμπ-1κλ) και Barkshire(6π-1ριμπ-2ασ-1κλ), βγήκαν μπροστά και οδήγησαν την ομάδα τους στη προτελευταία στροφή, έχοντας έντεκα πόντους διαφορά με σκορ 31-42. Οι γηπεδούχοι παρουσίασαν έλλειμμα στο επιθετικό κομμάτι του παιχνιδιού, καθώς πέτυχαν μόλις 8 πόντους!

Στο τέταρτο δεκάλεπτο, οι Friends πάτησαν το πόδι στο γκάζι, περιόρισαν τον αντίπαλο εκ νέου στους οκτώ πόντους, κυριάρχησαν στα ριμπάουντ, κυκλοφόρησαν σωστά τη μπάλα, βρήκαν σκορ στο ανοιχτό γήπεδο και κατάφεραν να κατακτήσουν δίκαια τη τέταρτη νίκη με σκορ 39-54!

O καλύτερος παίκτης των νικητών ήταν ο Betsson MVP Άγγελος Καραμαρούδης με 10 πόντους, 13 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 1 κλέψιμο και 1 κόψιμο, ενώ στην αντίπερα όχθη ο Ευάγγελος Λάππας είχε 8 πόντους, 11 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 1 κλέψιμο!

Οι Friends είχαν 20/48 δίποντα, 3/21 τρίποντα, 5/11 βολές, 52 ριμπάουντ, 15 ασίστ, 9 κλεψίματα, 5 κοψίματα και 14 λάθη, ενώ οι ηττημένοι είχαν 17/54 δίποντα, 0/8 τρίποντα, 5/16 βολές, 41 ριμπάουντ, 10 ασίστ, 11 κλεψίματα, 3 κοψίματα και 11 λάθη .

Campeon Εθνικός Star(Σέργης): Γαλάνης, Γιαζάκος 12, Κουνελάκης 4, Λάππας 8, Μελάς 3, Σέργης 12, Τσάτσας.

Friends(Διαμαντής-Μπαλάσκας): Barkshire 8, Δάμης 7, Δημόπουλος 2, Διαμαντής-Μπαλάσκας 2, Καραμαρούδης 10, Λιάπης 9, Μπρεδάκης 7, Σχοινοπλοκάκης 9.

Τι μας άρεσε : Το τρίποντο πάρτι του Σχοινοπλοκάκη στο πρώτο ημίχρονο!