02/02/2023
Μίνωες 18 5 11 13 - 47 -
Δαλάι Κλάμα 14 17 16 14 - 61 -

Όλο και πιο κοντά στο όνειρο των playoff!

Πέμπτη βράδυ στο κλειστό της Basketaki Arena για το πρωτάθλημα  της Evolution, οι Δαλάι Κλάμα συνέχισαν τη ξέφρενη πορεία τους, καθώς οι Μίνωες υπέκυψαν στην ανωτερότητα τους με σκορ 47-61. O καλύτερος παίκτης των νικητών ήταν ο Betsson MVP Κωνσταντίνος Στασινόπουλος με 24 πόντους, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 2 κλεψίματα, ενώ στην αντίπερα όχθη ο Κωνσταντίνος Αλτσαντζής είχε 17 πόντους, 12 ριμπάουντ, 7 ασίστ και 2 κλεψίματα. Πάμε να δούμε παρέα τι ακριβώς συνέβη σε αυτή την όμορφη αναμέτρηση.

Οι πρώτες στιγμές του αγώνα δεν προμήνυαν αυτό που θα ακολουθήσει, καθώς το τέλος τη περιόδου βρήκε τους γηπεδούχους σε θέση οδηγού με σκορ 18-14. Ο Αλτσαντζής με την απόδοση του επιβεβαίωσε όσους πίστεψαν ότι η παρουσία του θα ανεβάσει ένα επίπεδο πάνω τους Μίνωες, καθώς σε 9:51 λεπτά συμμετοχής πέτυχε 9 πόντους, μάζεψε 4 ριμπάουντ, μοίρασε 4 ασίστ και πραγματοποίησε 1  κλέψιμο. Στο αντίπαλο στρατόπεδο, ο Τσίτος(4π) αποτέλεσε τον πρώτο σκόρερ της ομάδας του Μπουρελάκου.

Στο δεύτερο μέρος του παιχνιδιού οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν την ένταση στο παιχνίδι τους, περιόρισαν τον αντίπαλο στους μόλις 5 παίκτες, έλεγξαν τα ριμπάουντ και με τους Στασινόπουλο(7π) και Ντεμελή(6π) να ξεδιπλώνουν ένα σημαντικό μέρος του πλούσιου επιθετικού ταλέντου που τους χαρακτηρίζει, έκλεισαν το ημίχρονο στο συν οκτώ με σκορ 23-31.

Οι φιλοξενούμενοι επέστρεψαν στο κλειστό της Basketaki Arena με στόχο να αυξήσουν την απόσταση έναντι των αντιπάλων τους και ένα τέλει τα κατάφεραν, με τον φωτεινό πίνακα στο τέλος της προτελευταίας στροφής να δείχνει το υπέρ τους 33-47. Ο Στασινόπουλος(8π) αποτέλεσε τον κυριότερο λόγο για αυτό το προβάδισμα με την γεμάτη εμφάνιση που πραγματοποίησε και στις δύο πλευρές του γηπέδου. Στο αντίπαλο στρατόπεδο, ο Παγώνας πέτυχε 5 πόντους.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι δεν έδωσαν κανένα δικαίωμα να αμφισβητηθεί η κυριαρχία τους, με τον ήχο από τη κόρνα λήξης της γραμματείας να τους βρίσκει να πανηγυρίζουν ακόμη μια σπουδαία νίκη για το πρωτάθλημα της Evolution League με σκορ 47-61.

Οι Δαλάι Κλάμα είχαν 19/38 δίποντα, 5/39 τρίποντα, 8/16 βολές, 42 ριμπάουντ, 11 ασίστ, 9 κλεψίματα, 2 κοψίματα και 8 λάθη, ενώ οι ηττημένοι είχαν 13/37 δίποντα, 2/14 τρίποντα, 15/26 βολές, 42 ριμπάουντ, 9 ασίστ, 4 κλεψίματα, 1 κόψιμο και 20 λάθη .

Μίνωες(Παπαστάμος): Αλεξόπουλος 3, Αλτσαντζής 17, Βλάχος, Γκατζιάς 10, Δημόπουλος 2, Κυριακόπουλος 3, Μπάχας, Παγώνας 8, Παπαστάμος 4.

Δαλάι Κλάμα(Μπουρελάκος) : Κρινής, Μπέης 5, Ντεμελής 8, Στασινόπουλος 24, Στεφανίδης, Σωτηράκης 8, Τσίτος 6, Τσιάρας 6, Φλαπούρης 4.

Τι μας άρεσε : Η απόδοση του Στασινόπουλου, αλλά και η άμυνα της ομάδας του κόουτς Μπουρελάκου!