17/11/2023
Sintrim Team 9 22 18 6 - 55 -
Milgyraki Bucks 23 16 9 32 - 80 -

Όλο και πιο ψηλά οι Milgyraki Bucks!

Ο αγώνας αποδείχθηκε μια συναρπαστική αντιπαράθεση ανάμεσα σε δύο αξιόλογες ομάδες. Οι καλύτεροι παίχτες των Sintrim, οι Σαλαβάτης και Χατζηκυριάκου, είχαν μπροστά τους τους ανταγωνιστές τους, τους Οφθαλμίδη και Χαρμάνας των Milgyraki Bucks. Οι προσδοκίες ήταν υψηλές και η ένταση στο γήπεδο ήταν παρούσα από το πρώτο κιόλας δευτερόλεπτο.

Το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τους Milgyraki Bucks να κερδίζουν με 9-23 αλλά οι Sintrim αποφάσισαν να ανατρέψουν το παιχνίδι στο δεύτερο. Οι παίχτες των Sintrim, ειδικά οι Σαλαβάτης και Χατζηκυριάκου, επέδειξαν εκπληκτική συνεργασία και επιθετική απόδοση, καταφέρνοντας να μειώσουν τη διαφορά και να κλείσουν το δεύτερο δεκάλεπτο με 31-39, δείχνοντας ότι τίποτα δεν είναι αδύνατο στον κόσμο του μπάσκετ.

Το τρίτο δεκάλεπτο αποδείχθηκε ένας μακρύς δρόμος γεμάτος ανατροπές. Οι Sintrim αντιμετώπισαν τη δύσκολη θέση του να βρίσκονται πίσω στο σκορ, αλλά με την εξαιρετική επικοινωνία μεταξύ των παιχτών, κατάφεραν να ανατρέψουν το παιχνίδι. Οι Σαλαβάτης και Χατζηκυριάκου συνέβαλαν σημαντικά στην ανατροπή, με αποτέλεσμα να κλείσει το τρίτο δεκάλεπτο με σκορ 49-48 δημιουργώντας μια ατμόσφαιρα αναμονής για το τελευταίο δεκάλεπτο.

Το τέταρτο δεκάλεπτο ήταν η στιγμή της αλήθειας για τους Milgyraki Bucks. Επιδεικνύοντας εκπληκτικές επιδόσεις, κυρίως από τους Οφθαλμίδη , Χαρμάνα και Σταμολάμπρο η ομάδα κυριάρχησε στο γήπεδο. Με έναν ανελέητο ρυθμό επίθεσης και άψογη άμυνα, κατάφεραν να πάρουν τον αγώνα με συνολικό σκορ 80-55. Η απόδοση των Milgyraki Bucks στο τέταρτο δεκάλεπτο ήταν σαν μια καταιγίδα που πέρασε.

MVP του αγώνα είναι ο Αλέξανδρος Σαραντόπουλος ο οποίος πέτυχε 8 πόντους και πήρε 6 ριμπάουντ.

Άξιος αναφοράς για τους Sintrim είναι ο Αστέριος Σαλαβάτης ο οποίος έκανε Double Double με 21 πόντους και 10 ριμπάουντ.

Sintrim Team: Λιβέρης 8 (2) , Καζαντζής 2 , Σαλαβάτης 21 (1) , Τσιότρας 6 , Σταυρίδης , Χατζηκυριάκου 4 , Φωτακάκης 9 (1) , Μεταξούδης 1 , Μητσάκης , Haluz 4

Milgyraki Bucks: Χατζηνικολάου 5 (1) , Τσαχουρίδης 5 (1) , Χαρμάνας 9 , Σπυριδόπουλος 2 , Ενίς 2 , Σταμολάμπρος 16 (2) , Τράσκας 6 , Οφθαλμίδης 14 (1) , Σαραντοπουλος 8 (1) , Δεμίρης 9 (3) , Παττάκος 4