20/10/2023
Singular Logic 14 11 15 13 - 53 -
Nickan 16 8 11 9 - 44 -

Όλο και ψηλότερα η αρμάδα του Βεργόγιαννη!

Παρασκευή βράδυ στο κλειστό της Basketaki Arena, στα πλαίσια της 6ης αγωνιστικής για το πρωτάθλημα της Development League, η Singular Logic εκμεταλλευόμενη την πληρότητα που διαθέτει στο ρόστερ της, κατάφερε να φτάσει πανάξια στην τέταρτη νίκη κόντρα στη Nickan με σκορ 53-44!

Το ξεκίνημα της αναμέτρησης ανήκε στην παρέα του Ανδριοπούλου καθώς με έξι αναπάντητους πόντους πήρε κεφάλι στο σκορ. Ωστόσο, η αντίδραση των φιλοξενούμενων ήταν άμεση και με δικό της σερί 5-0 κατάφεραν να μειώσουν στον πόντο(5-6).  Η μάχη ανάμεσα στις δύο ομάδες συνεχίστηκε καθόλη τη διάρκεια της περιόδου με το πέρας της να βρίσκει τους φιλοξενούμενους σε θέση οδηγού με σκορ 14–16. Ο Σαπαντάς αποτέλεσε τον πρώτο σκόρερ της ομάδας του με 5 πόντους, ενώ 6 είχε Αναστασόπουλος από την πλευρά των κυανόλευκων.

Η συνέχεια του παιχνιδιού δεν διεκδίκησε δάφνες ποιότητας, καθώς το δεκάλεπτο τελείωσε με το επιμέρους 11-8. Το παιχνίδι είχε στοιχεία run n’ gun, επιθέσεις άστοχες των 5 δευτερολέπτων και τους γηπεδούχους παίρνουν στην εκπνοή του πρώτου ημιχρόνου, για πρώτη φορά στο παιχνίδι, μπροστά στο σκορ με προβάδισμα βραχείας κεφαλής(25-24). Ο Παλιοκώστας πέτυχε 3 πόντους μέσα από το ζωγραφιστό, ενώ 5 είχε ο Ανδρεόπουλος.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι παίκτες του Βεργόγιαννη ανέβασαν κατακόρυφα την απόδοσή τους, πίεσαν στην άμυνα, κυριάρχησαν στα ριμπάουντ, έτρεξαν στο ανοιχτό γήπεδο και με τον Αράπογλου(7π) να αναλαμβάνει το μεγαλύτερο επιθετικό φορτίο της ομάδας του, αλλά και τον Μίλε να δίνει δεύτερες ευκαιρίες με τα 4 επιθετικά ριμπάουντ, οδηγήθηκαν στην τελευταία στροφή του παιχνιδιού έχοντας προβάδισμα πέντε πόντων με σκορ 40–35. Στην τελευταία στροφή του παιχνιδιού, οι γηπεδούχοι δεν άφησαν κανένα περιθώριο αντίδρασης στον αντίπαλο τους, καθώς όχι μόνο κράτησαν το προβάδισμα το οποίο είχαν δημιουργήσει μέχρι εκείνη τη στιγμή, αλλά το αύξησαν, με το τέλος του παιχνιδιού να τους βρίσκει να πανηγυρίζουν μία σπουδαία και συνάμα πανάξια νίκη με σκορ 53-44!

Betsson MVP ο Μίλε Ιγκνιαντοβιτς με 8 πόντους, 11 ριμπάουντ, 2 ασιστ, 2 κλεψίματα, ενώ στην αντίπερα όχθη ο Γιώργος Μαρκόπουλος είχε 5 πόντους 9 ριμπάουντ, 2 ασιστ, 3 κλεψίματα και 1 κόψιμο!

Οι νικητές είχαν 18/45 δίποντα, 5/22 τρίποντα, 2/6 βολές, 42 ριμπάουντ, 14 ασίστ, 6 κλεψίματα, 1 κόψιμο και 10 λάθη, ενώ οι ηττημένοι είχαν 14/40 δίποντα, 3/21 τρίποντα, 7/13 βολές, 42 ριμπάουντ, 9 ασίστ, 8 κλεψίματα, 4 κοψίματα και 10 λάθη!

Singular Logic(Βεργόγιαννης): Αναστασόπουλος 6, Αράπογλου 13, Ιγκνιάτοβιτς 8, Καραφώτης 2, Καραχάλιος 6, Μαρίνος 4, Μουρσιώτης, Μπόσκος 2, Παλιοκώστας 7 Παπακώστας 5, Παυλόπουλος.

Nickan(Ανδριόπουλος): Ανδριόπουλος 15, Κερένης 7, Μπάκος, Ξουράφης 10, Σαμπατάς 7, Σιγανός, Μαρκόπουλος 5.

Τι μας άρεσε: Η ενέργεια που έβγαλαν οι νικητές από τα μέσα του τρίτου δεκαλέπτου και μετά!