02/12/2021
Gkrouvaloi 16 11 12 6 - 45 -
Intercity BC 16 17 12 12 - 57 -

Ολοένα και καλύτερη η Intercity!

Το τρίτο της ροζ φύλλο αγώνα στον έκτο όμιλο της D2-League πήρε χθες το βράδυ η Intercity, καθώς για την έβδομη αγωνιστική κέρδισε τους μαχητικούς Gkrouvalous με 45-57!

Όμορφο θέαμα παρακολουθήσαμε στο ξεκίνημα της συνάντησης, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι χέρι στο σκορ και τον φωτεινό πίνακα να δείχνει 16-16. Για τους Gkrouvalous τις λύσεις στην επίθεση έδωσαν οι Γιώργος Νικολόπουλος και Παπαδάμ με 6 και 5 πόντους, αντίστοιχα, ενώ για τους φιλοξενούμενους στα πρώτα λεπτά πετούσε φωτιές ο Γιάννης Σπαής με 11 πόντους!

Στην δεύτερη περίοδο η Intercity έσφιξε την άμυνά της και με δράστες στην επίθεση τους Σταματόπουλο (6π) και Γιάννη Σπαή (5π), πήγε στα αποδυτήρια με προβάδισμα 6 πόντων, 27-33. Τους γηπεδούχους κράτησαν σε απόσταση αναπνοής από τον αντίπαλο σε εκείνο το σημείο οι Παπαδάμ και Καλογερόπουλος, με τον πρώτο να σκοράρει ακόμη 6 πόντους και τον δεύτερο να προσθέτει 5.

Ίδια η εικόνα του αγώνα και στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, με την ομάδα του Μπαλαφούτη να φτάνει μέχρι και στο +11, 29-40, κλείνοντας τελικά το τρίτο δεκάλεπτο στο +6, 39-45, χάρη σε 5 πόντους του Γιάννη Σπαή και 5 του Νικολάου. Από κοντά ακολουθούσαν τον αντίπαλο και στο τρίτο δεκάλεπτο οι Gkrouvaloi, με το δίδυμο Παπαδάμ – Γιώργου Νικολόπουλου να τραβάει το κουπί στην επίθεση με 4 πόντους έκαστος. Σκορ τρίτης περιόδου 39-45!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο η Intercity είχε τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα και έτσι έφτασε εύκολα και δίκαια στη νίκη με 45-57, έπειτα από 4 νέους πόντους του Νικολάου. Για τους Gkrouvalous στα τελευταία λεπτά τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι βρήκαν οι Γιώργος Νικολόπουλος, Καλαφατάκης και Καλογερόπουλος.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 6/21 βολές, 12/47 δίποντα και 5/26 τρίποντα. Πήραν 41 ριμπάουντ, έδωσαν 7 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές, έκαναν 13 λάθη και είχαν 3 τάπες. Στον αντίποδα, οι νικητές είχαν 13/36 βολές, 16/40 δίποντα και 4/18 τρίποντα. Μάζεψαν 52 ριμπάουντ, μοίρασαν 9 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές, έκαναν 21 λάθη και είχαν 7 κοψίματα.

Πολυτιμότερος για τους Gkrouvalous ο Βόρδος με 2 πόντους, έχοντας 1/3 δίποντα, ενώ μάζεψε 12 ριμπάουντ, έκανε 2 λάθη και είχε 2 τάπες. Κορυφαίος της Intercity ο Νικολάου με 14 πόντους (double-double), έχοντας 6/13 βολές, 4/9 δίποντα και 0/3 τρίποντα. Πήρε 20 ριμπάουντ, έδωσε 3 ασίστ, έκλεψε 4 φορές, έκανε 3 λάθη και είχε 6 μπλοκ!

Gkrouvaloi (Παπαδάμ): Νικολόπουλος Γ. 12 (2), Μπουτσίνης, Παπαδάμ 15 (2), Καλογερόπουλος 11 (1), Τσερκέζης 3, Καλαφατάκης 2, Νικολόπουλος Ν., Βόρδος 2

Intercity (Μπαλαφούτης): Κωνσταντάρας 5, Φιλίνης, Σταματόπουλος 13, Σπαής Γ. 21 (4), Μπαλαφούτης, Νικολάου 14, Τσόλιας 2, Σπαής Φ. 2

Τι μας άρεσε: Η κυριαρχία του Γιώργου Νικολάου μέσα στην ρακέτα!

Τι δεν μας άρεσε: Οι 38 χαμένες βολές του αγώνα!