18/01/2023
Chemicals Brothers 11 8 14 12 - 45 -
Spacers 9 16 3 11 - 39 -

Ολοκλήρωσαν την ανατροπή οι Chemicals Brothers!

Μπήκαν αναγνωριστικά οι δύο ομάδες στον αγωνιστικό χώρο κρατώντας τον ρυθμό του παιχνιδιού χαμηλά. Οι Chemicals Brothers πήραν κεφάλι στο σκορ με τα καλάθια του Καζέ και του Αλέξανδρου Φυλακτού. Η απάντηση δεν άργησε να έρθει από τους Spacers οι οποίοι έμειναν κοντά στο σκορ με τις προσπάθειες του Κελέσογλου διαμορφώνοντας το 11-9.

Στη δεύτερη περίοδο οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν την απόδοση τους και κατάφεραν να περάσουν μπροστά με τις όμορφες συνεργασίες του Τζίγκα και του Κωνσταντινίδη. Οι Chemicals Brothers δεν μπόρεσαν να διατηρήσουν το προβάδισμα τους παρά τα καλάθια του Γιώργου Φυλακτού, καθώς η αστοχία από την περιφέρεια έκανε δύσκολο το έργο τους. Το ημίχρονο βρήκε τις δύο ομάδες στο 19-25.

Στην τρίτη περίοδο οι γηπεδούχοι μπήκαν αποφασισμένοι να κάνουν την ανατροπή. Με εξαιρετική άμυνα κοντά στη ρακέτα βραχυκύκλωσαν την επίθεση των αντιπάλων τους και με τον Καζέ να βγαίνει μπροστά επιθετικά για την ομάδα του κατάφεραν να επιστρέψουν στο ματς και να περάσουν μπροστά. Οι Spacers δυσκολεύτηκαν να βρουν λύσεις κοντά και μακριά από την ρακέτα με αποτέλεσμα η λήξη της περιόδου να τους βρεί πίσω στο σκορ με 33-28.

Στην τέταρτη περίοδο οι Spacers προσπάθησαν να μειώσουν την διαφορά και να επιστρέψουν στο παιχνίδι με τα καλάθια του Τζίγκα και του Κελέσογλου, όμως οι Chemicals Brothers με όμορφες συνεργασίες στην επίθεση και τον Τσιτλακίδη να πετάει φωτιές, κατάφεραν να πάρουν την νίκη με το τελικό 45-39.

MVP του αγώνα ανακηρύχθηκε ο Ανέστης Τσιτλακίδης με 13 πόντους, 8 ριμπάουντ και 5 ασσίστ.

Για τους φιλοξενούμενους ξεχώρισε ο Σωκράτης Κελέσογλου με 15 πόντους και 14 ριμπάουντ.

Chemicals Brothers: Κουκάκης, Α. Φυλακτός 6, Καζές16(1), Τσιτλακίδης 13(3), Γ. Φυλακτός 8, Σαλαμπασίδης 2.

Spacers: Κελέσογλου 15(1), Κωνσταντινίδης 5, Τζίγκας 13, Γκλαβέρης 2, Πιλίσκιν, Μίμης 2, Μασμανίδης, Παπανικολάου 2.

Τι μας άρεσε: Οι πολλές εναλλαγε΄ς στο σκορ κράτησαν το ενδιαφέρον των θεατών,