22/02/2023
Jackals 24 10 18 7 - 59 -
Stefanina Timberwolves 14 18 18 18 - 68 -

Ολοκλήρωσαν την ανατροπή οι Stefanina Timberwolves!

Ξεκίνησαν δυνατά το παιχνίδι οι Jackals και κατάφεραν να πάρουν το προβάδισμα με τις όμορφες συνεργασίες του Κατσουπάκη με τον Τάσκα, οι οποίοι πετύχαιναν το ένα καλάθι μετά το άλλο. Οι Stefanina Timberwolves δεν άργησαν να βρούν ρυθμό και να απαντήσουν με τα καλάθια του Simovic διαμορφώνοντας το 24-14.

Στη δεύτερη περίοδο οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν στροφές και δεν άργησαν να μειώσουν την διαφορά με τον Καλλιώρα να είναι ασταμάτητος πετυχαίνοντας συνεχόμενα καλάθια και δημιουργόντας φάσεις και για τους συμπαίκτες τους. Οι Jackals δεν βρήκαν τρόπο να σταματήσουν τους αντιπάλους τους και έτσι παρά τα προσωπικά καλάθια του Βούλγαρη είδαν την διαφορά τους να μειώνεται στους δύο με το σκορ του ημιχρόνου να είναι 34-32.

Το δεύτερο ημίχρονο χαρακτηρίστηκε από τις σκληρές μάχες των παικτών των δύο ομάδων, καθώς πάλεψαν για να πάρουν το κεφάλι στο σκορ. Οι Stefanina Timberwolves με μπροστάρη τον Καλλιωρα και τον Τσορλίδη πέτυχαν συνεχόμενα καλάθια βάζοντας δύσκολα στους αντιπάλους τους. Οι γηπεδούχοι βρήκαν απαντήσεις με τον Φιλιππίδη και τον Γκούμα και κράτησαν το προβάδισμα ιαορφώνοντας το 52-50.

Κάπου εκεί η κούραση έκανε την εμφάνιση της στους Jackals οι οποίοι δεν μπόρεσαν να σκοράρουν με συνέπεια και πήραν αρκετές βιαστηκές επιλογές. Οι Stefanina Timberwolves εκμεταλλεύτηκαν τις κακές επιλογές των αντιπάλων τους και κατάφεραν να πάρουν την νίκη με τον Simovic να είναι ασταμάτητος από την περιφέρεια κάνοντας το 59-68.

MVP του αγώνα ανακηρύχθηκε ο Νίκος Καλλιώρας με 26 πόντους, 4 ριμπάουντ και 6 ασσίστ.

Για τους γηπεδούχους ξεχώρισε ο Γιάννης Κατσουπάκης με 16 πόντους, 5 ριμπάουντ και 4 ασσίστ.

Jackals: Καραμανώλης, Τάσκας 12(2), Τζόκας, Φιλιππίδης 7(1), Κατσουπάκης 16(2), Τσίπας 5, Βούλγαρης 11, Γκούμας 8.

Stefanina Timberwolves: Τσορλίδης 11(2), Simovic 21(5), Καλλιώρας 26(2), Κοτσαμπάσης, Σμυρνιός, Χουρδάκης 5(1), Κυπραίος 1, Βαχτσεβάνος 2, Κλώνος 2.

Τι μας άρεσε: Οι όμορφες συνεργασίες των Stefanina Timberwolves.