27/11/2023
Intercity BC 29 22 17 12 - 80 -
Nickan 12 9 21 20 - 62 -

Ολοκληρωτικό μπάσκετ από την Intercity!

Με πάρα πολλές απουσίες κατέβηκε να αγωνιστεί το βράδυ της Δευτέρας η Nickan απέναντι στην Intercity, με τους γηπεδούχους να καθαρίζουν το παιχνίδι από νωρίς και να παίρνουν σπουδαία νίκη με 80-62.

Από την αρχή έδειξαν τις διαθέσεις τους οι γηπεδούχοι, παίζοντας γρήγορο και ωραίο μπάσκετ κατάφεραν να πάρουν σημαντική διαφορά στο τέλος της πρώτη περιόδου. Σταματόπουλος και Μπόζας με 10 και 11 πόντους αντίστοιχα βοήθησαν επιθετικά την Intercity με το σκορ να βρίσκεται στο 29-12.

Στον ίδιο ρυθμό συνέχισαν και στο δεύτερο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι, θέλοντας να καθαρίσουν το παιχνίδι από το πρώτο ημίχρονο. Για την Nickan σε καλή μέρα ήταν ο Κερένης ο οποίος σκόραρε 7 πόντους κάνοντας το 51-21 στο τέλος του ημιχρόνου.

Στην επανάληψη οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν ρυθμούς και με ότι δυνάμεις τους είχαν απομείνει προσπάθησαν να μειώσουν στο σκορ. Εξαιρετικός ο Σαμπατάς με 10 πόντους έδωσε λύσεις στην Nickan, ενώ για τους γηπεδούχους καλη τρίτη περίοδο έκανε ο Στρίκος με 6.

Στο τελευταίο κομμάτι του το παιχνίδι είχε κριθεί με τις δύο ομάδες να παίζουν ελεύθερο μπάσκετ. Τελικό αποτέλεσμα στο Κάρβουνο 80-62.

Betsson MVP αναδείχθηκε ο Στρίκος με 18 πόντους, 15 ριμπάουντ και 3 ασίστ. Για τους φιλοξενούμενους ξεχώρισε ο Κερένης με 20 πόντους, 11 ριμπάουντ και 3 ασίστ.

Οι νικητές είχαν 4/7 βολές, 26/60 δίποντα και 8/20 τρίποντα, μάζεψαν 56 ριμπάουντ, μοίρασαν 25 ασίστ, εκαναν 4 κλεψίματα και 12 λάθη. Από την άλλη οι φιλοξενούμενοι είχαν 6/10 βολές, 16/34 δίποντα και 8/36 τρίποντα. Μάζεψαν 33 ριμπάουντ, μοίρασαν 18 ασίστ, έκαναν 5 κλεψίματα και 6 λάθη.

Intercity BC (Σταματόπουλος): Σταματόπουλος 17 (2), Μπόζας 16 (4), Στρίκος 18, Σταυρόπουλος 4, Σπαής 2, Συρνιώτης 12 (1), Μπαλαφούτης 5 (1), Νικολάου 6

Nickan (Τσίλης): Τσίλης 9 (1), Μορφιάδης 7 (1), Σιγανός 11, Σαμπατάς 15 (3), Κερένης 20 (3)

Τι μας άρεσε: Το ωραίο επιθετικό μπάσκετ!