07/12/2021
Thunder 13 16 12 15 - 56 -
The Jokers 25 15 19 14 - 73 -

Ολοκληρωτικό μπάσκετ οι Jokers!

Στο κλειστό των Άνω Λιοσίων  για το πρωτάθλημα της Master League , οι The Jokers πέτυχαν την έκτη νίκη στο πρωτάθλημα , καθώς επιβλήθηκαν των Thunderblaze  με 56-73 .

Οι παίκτες του Χάρη Βασιλειάδη  κατάφεραν να ξεδιπλώσουν όλες τις μπασκετικές αρετές που διαθέτουν ως ομάδα σε όλα τα μήκη και πλάτη του παρκέ, καθώς πίεσαν σε όλο το γήπεδο, έκλεψαν μπάλες , κυριάρχησαν στους αιθέρες ,έβγαλαν αιφνιδιασμούς και επιβεβαίωσαν τη φήμη που τους ακολουθεί ως ένα από τα πρώτα φαβορί για άνοδο στο πρωτάθλημα της Elite .

Στο ξεκίνημα της αναμέτρησης οι φιλοξενούμενοι είχαν το πλήρη έλεγχο , καθώς πήραν τα ηνία στο σκορ  , 5-8 και 8-13  , ενώ με όπλο την εξαιρετική τους άμυνα πραγματοποίησαν επιμέρους 5-12 , κλείνοντας το δεκάλεπτο έχοντας προβάδισμα δώδεκα πόντων , 13-25 . Πρώτος σκόρερ των φιλοξενούμενων ήταν ο Γιάννης Πανόπουλος  με 8 πόντους , ενώ στη αντίπερα ο Θανάσης Πάλλης είχε 5 .

Στο δεύτερο κομμάτι της αναμέτρησης βρεθήκαμε στο ίδιο έργο θεατές ,  αφού ο Πανόπουλος και η παρέα του αύξησαν το προβάδισμα στους δεκαεφτά πόντους , 23-40, με τους γηπεδούχους να αντιδρούν και με ένα σερί 6-0 να οδηγούνται στα αποδυτήρια στο μείον έντεκα , 29-40 . Ο Κωνσταντίνος Πουγκακιώτης είχε 4 πόντους , ενώ ο Θοδωρής Πάλλης είχε 7 .

Στη τρίτη περίοδο οι φιλοξενούμενοι μπήκαν με το πόδι κολλημένο στο γκάζι , αφού πίεσαν στην άμυνα , έβγαλαν σπουδαίες άμυνες, κυριάρχησαν στους αιθέρες και έβαλαν καλάθια με όλους τους πιθανούς τρόπους με τη διαφορά στα μέσα του δεκαλέπτου να αγγίζει την ανώτερη τιμή της , αυτής των δεκαοκτώ πόντων  με 34-52 , με τον φωτεινό πίνακα στο τέλος του δεκαλέπτου να δείχνει το 41-59  . Πρώτος σκόρερ σε αυτό το διάστημα ήταν ο Πανόπουλος με 6 πόντους , ενώ ο Καραγιαννάκης είχε 4 .

Το τελευταίο δεκάλεπτο αποτέλεσε τυπική διαδικασία , καθώς ο ήχος από τη κόρνα λήξης της γραμματείας  βρήκε τους φιλοξενούμενους να πανηγυρίζουν την έκτη νίκη στο πρωτάθλημα της Master League με 56-73 . Από τους φιλοξενούμενους ο Γιάννης Πανόπουλος είχε 5 πόντους , ενώ ο Χαρίλαος Τσιούφης είχε 8 .

Μvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Γιάννης Πανόπουλος  με 26 πόντους , 4 ριμπάουντ , 6 ασίστ και 2 κλεψίματα , ενώ για τους ηττημένους ο Χαρίλαος Τσιούφης είχε 14 πόντους , 11 ριμπάουντ , 1 ασίστ , 1 κλεψίματα και 2 κοψίματα .

Οι The Jokers  είχαν  20/47 δίποντα , 10/30 τρίποντα , 3/8 βολές , 49 ριμπάουντ , 18 ασίστ ,  8 κλεψίματα  και 10 λάθη , ενώ οι Thunderblaze  είχαν 10/40 δίποντα , 10/28 τρίποντα , 6/11 βολές , 39 ριμπάουντ , 15 ασίστ , 3 κλεψίματα , 9 κοψίματα και 14 λάθη .

Thunderblaze(Κοκκινάκης): Κοκκινάκης , Κυπριανός 5 , Καραγιαννάκης 12 , Μπούτος 2 , Τσιούφης 14  , Τσιστράκης 3 , Νάκος 2  , Πάλλης 12 , Τζουρτός 6 .

The Jokers(Βασιλειάδης) : Τζιτζογλάκης 5  , Πανόπουλος Πανόπουλος 26 , Καραγιαννίδης 2 , Πουγκακιώτης 17 , Κοντοές 1 , Καλλινίδης 16 , Κωστελέτος 6 .

Τι μας άρεσε : Η απόδοση των παικτών του Χάρη Βασιλειάδη καθ’ όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης !