09/10/2023
Space Hellas 20 22 16 16 - 74 -
Πλατειακοί 17 10 11 5 - 43 -

Ολοκληρωτικό μπάσκετ από την Space Hellas!

Το βράδυ της Δευτέρας στο κλειστό της ζωφριάς αναμετρήθηκαν για την τέταρτη αγωνιστική της Elite league οι Space Hellas εναντίον Πλατειακοί,.με τους γηπεδούχους να παίζουν ολοκληρωτικό μπάσκετ και να παίρνουν σπουδαία νίκη με 74-43, μένοντας έτσι στην πρώτη θέση του πρωταθλήματος με 4-0.

Στο ξεκίνημα του αγώνα οι δύο ομάδες μπήκαν με όρεξη να παίξουν ωραίο επιθετικό μπάσκετ και να βγάλουν ωραίες φάσεις. Τρομερό ξεκίνημα έκανε ο Σιφναίος για τους Space Hellas σημειώνοντας 10 πόντους με 4/4 δίποντα. Για τους φιλοξενούμενους ο Κανταρτζής ήταν αυτός που ξεχώρισε στην αρχή με 5 πόντους, μένοντας έτσι κοντά στο σκορ οι δύο ομάδες με το ταμπλό να γράφει 20-17 στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου.

Ανέβασαν κατά πολύ το ρυθμό τους στην συνέχεια οι γηπεδούχοι παίζοντας ένα πάρα πολύ γρήγορο μπάσκετ, χτυπώντας συνέχεια σε πρωτεύον ή δευτερεύον αιφνιδιασμό. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα να ξεφύγουν στο σκορ χάρις τους Κωνσταντινίδη (7π) και Βούζα (6π). Για τους Πλατειακούς ο Κανταρτζής ήταν σε φοβερή μέρα σημειώνοντας άλλους 10 πόντους. Σκορ ημιχρόνου 42-27.

Στο ίδιο ρυθμό συνέχισαν οι γηπεδούχοι και στο τρίτο δεκάλεπτο, με τον Βλασταρίδη αυτή τη φορά να παίρνει την σκυτάλη και να σκοράρει 5 πόντους. Λόγο των πολλών ελλείψεων οι φιλοξενούμενοι δεν μπορούσαν να ακολουθήσουν τον ρυθμό των γηπεδούχων και βρέθηκαν στο -20 στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου.

Το τελευταίο κομμάτι του παιχνιδιού ήταν διαδικαστικό, με τους Πλατειακούς να έχουν κουραστεί με την υπερπροσπάθεια τους να καταφέρουν να βγάλουν όλο το παιχνίδι με εφτά παίχτες, σκοράροντας έτσι μόνο 5 πόντους στο τελευταίο δεκάλεπτο. Συντήρηση δυνάμεων για τους γηπεδούχους στο τέλος, που πήραν μια σπουδαία νίκη με 74-43.

Betsson MVP αναδείχθηκε ο Μαμαλάκης με 18 πόντους, 10 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 1 κλέψιμο και 3 λάθη. Για τους φιλοξενούμενους ξεχώρισε ο Κανταρτζής με 15 πόντους, 10 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 4 λάθη.

Η Space Hellas είχε 10/13 βολές, 23/39 δίποντα και 6/20 τρίποντα. Μάζεψε 43 ριμπάουντ, μοίρασε 24 ασίστ, έκανε 6 κλεψίματα και 8 λάθη. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 8/13 βολές, 10/31 δίποντα και 5/25 τρίποντα. Μάζεψαν 29 ριμπάουντ, μοίρασαν 4 ασίστ, έκανα 6 κλεψίματα και 11 λάθη.

Space Hellas (Ντουμάνης): Βεργόγιαννης 10, Βουζάς 12 (4), Ελευθερίου 2, Ηλιόπουλος 3 (1), Κωνσταντινίδης 8, Μαμαλάκης 18 (1), Μπαμπάκος 6, Ντουμάνης 2, Σιφναίος 11, Χατζημωράκης 2.

Πλατειακοί (Χρηστοφορίδης): Αναστασάκης 2, Βλασταρίδης 8 (2), Κανταρτζής 15 (2), Ντιπ 4, Τρούσας 5 (1), Τσουροπλής 2, Χριστοφορίδης 7.

Τι μας άρεσε: Το γρήγορο μπάσκετ των γηπεδούχων!