26/06/2023
Run & Gun B.C 11 12 13 21 - 57 -
Φιορετσίνα 20 5 6 15 - 46 -

Ολοκλήρωσαν για την ανατροπή οι Run & Gun!

Στις 16 καλύτερες ομάδες της Summer Development League βρίσκονται από χθες το βράδυ οι Run & Gun, καθώς κέρδισαν στο τρίτο παιχνίδι της σειράς την Φιορετσίνα με 57-46 και στην επόμενη φάση θα βρουν στον δρόμο τους τους Summer Tragics!

Με τους καλύτερους οιωνούς ξεκίνησε το ματς για την Φιορετσίνα, αφού με 9 πόντους του Μακρίδη, 4 του Λεωνάκη και τρίποντο του Αθανασόπουλου, προηγήθηκε με 11-20. Ο Μποτώνης με 5 πόντους και ο Ντούφας με 4 τραβούσαν το κουπί στην επίθεση των γηπεδούχων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης.

Το σκορ του δευτέρου δεκαλέπτου άνοιξε για τους φιλοξενούμενους ο Χαρικιόπουλος από την περιφέρεια, κάνοντας το 11-23. Στη συνέχεια της περιόδου οι Run & Gun έσφιξαν την άμυνά τους και με 5 πόντους του Γεώργα, τρίποντο του Μουσαϊλίδη και δίποντα των Γεωργακίου - Τρίμμη, έφεραν το ματς σε απόλυτη ισορροπία, 23-23. Στο φινάλε του πρώτου μέρους ο Μαλακός με ατομική ενέργεια έλυσε τον γόρδιο δεσμό στην επίθεση και έστειλε τους "Βιόλα" στα αποδυτήρια με προβάδισμα 2 πόντων, 23-25!

Στον ίδιο ρυθμό συνέχισε η παρέα του Θεοχαρίδη στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, όταν με 5 νέους πόντους του Μποτώνη και 5 του Δημητρόπουλου, ξέφυγε στους 9, 34-25, στα μισά της περιόδου. Στη συνέχεια του δεκαλέπτου η ομάδα του Στασινόπουλου έβγαλε μίνι αντίδραση και με 3 πόντους του Χαρικιόπουλου και καλάθι του Σταύρου, μείωσε στους 5, 36-31, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε η τρίτη περίοδος!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι Run & Gun είχαν τον πλήρη έλεγχο του αγώνα και με δράστες στην επίθεση τους Μποτώνη, Νούκε, Μουσαϊλίδη, Γεώργα και Ντούφα, έφτασαν δίκαια στη νίκη με 57-46. Για την Φιορετσίνα στα τελευταία λεπτά του αγώνα βρήκαν στόχο οι Χαρικιόπουλος, Λεωνάκης και Αθανασόπουλος.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 12/22 βολές, 12/34 δίποντα και 7/28 τρίποντα. Πήραν 47 ριμπάουντ, έδωσαν 9 ασίστ, έκλεψαν 10 φορές, έκαναν 6 λάθη και είχαν 1 τάπα. Από την άλλη μεριά, οι φιλοξενούμενοι είχαν 13/22 βολές, 12/37 δίποντα και 3/20 τρίποντα. Μάζεψαν 37 ριμπάουντ, μοίρασαν 11 ασίστ, έκλεψαν 3 φορές, έκαναν 10 λάθη και είχαν 1 κόψιμο.

Betsson mvp των Run & Gun ο Μποτώνης με 18 πόντους, 3/6 βολές, 6/8 δίποντα και 1/4 τρίποντα. Μάζεψε 8 ριμπάουντ, μοίρασε 2 ασίστ, έκλεψε 1 φορά και έκανε 1 λαθάκι. Πολυτιμότερος για την Φιορετσίνα ο Χαρικιόπουλος με 17 πόντους (double-double), έχοντας 7/11 βολές, 2/3 δίποντα και 2/10 τρίποντα. Πήρε 10 ριμπάουντ, έκλεψε 1 φορά και έκανε 2 λάθη.

Run & Gun (Μπέλλος - Θεοχαρίδης): Γεωργακίου 2, Ντούφας 8 (1), Γεώργας 7 (1), Δημητρόπουλος 5 (1), Βελετζέλος, Μουσαϊλίδης 6 (2), Μποτώνης 18 (1), Τρίμμης 6, Νούκε 3 (1), Στέφος 2

Φιορετσίνα (Στασινόπουλος): Μακρίδης 9, Αθανασόπουλος 5 (1), Μαγκούτης, Χαρικιόπουλος 17 (2), Παπαγιάννης, Μαλακός 4, Στασινόπουλος 4, Λεωνάκης 7

Τι μας άρεσε: Η αμυντική προσήλωση των Run & Gun σε δεύτερο και τρίτο δεκάλεπτο!