31/01/2024
Deportivo Faliro 19 11 25 22 - 77 -
Titans 16 4 21 10 - 51 -

Ολοταχώς για Playoffs το Faliro!

Ο ρυθμός του παιχνιδιού στην συνέχεια έπεσε και αυτό βόλεψε ξεκάθαρα τους γηπεδούχους που έκαναν πιο σκληρή την άμυνα τους, με αποτέλεσμα να δεχθούν μόνο 4 πόντους στην δεύτερη περίοδο. Επιθετικά για το Faliro από 6 πόντους είχαν οι Κακαλέρτης, Μαρούσος και Μπάμπαλης, με τους γηπεδούχους να τελειώνουν το πρώτο ημίχρονο προηγούμενοι με 30-20.

Το παιχνίδι άρχισε να ξαναπαίρνει γρήγορο ρυθμό στην τρίτη περίοδο, με τους Titans να προσπαθούν να πιέσουν ψηλά ώστε να κλέψουν μπάλες. Αυτή η επιλογή απέφερε καρπούς για τους φιλοξενούμενους βρίσκοντας εύκολα καλάθια, όμως ευνόησε και τους γηπεδούχους με τον Τριανταφυλλίδη να εκμεταλλεύεται τα κενά και να βρίσκει 10 πόντους, κρατώντας σταθερά σε θέση οδηγού την ομάδα του.

Στο τελευταίο κομμάτι του παιχνιδιού οι Titans έκαναν κάποια προσπάθεια να επιστρέψουν στο παιχνίδι με τους Στασινόπουλο και Σαράντου, όμως το Faliro έλεγχε την κατάσταση και με τον Μαρινάκη να βρίσκει μεγάλα σουτ τριών πόντων στο τέλος, ήρθε η πολυπόθητη νίκη για τους γηπεδούχους με 77-51.

Betsson MVP αναδείχθηκε ο Μαρούσος με 12 πόντους, 15 ριμπάουντ και 2 ασίστ.
Για τους φιλοξενούμενους ξεχώρισε ο Φωτόπουλος με 23 πόντους, 6 ριμπάουντ και 3 ασίστ.

Οι νικητές είχαν 9/18 βολές, 28/54 δίποντα και 4/20 τρίποντα, μάζεψαν 53 ριμπάουντ, μοίρασαν 22 ασίστ, έκαναν 8 κλεψίματα και 15 λάθη. Από την άλλη οι φιλοξενούμενοι είχαν 7/12 βολές, 19/51 δίποντα και 2/23 τρίποντα, μάζεψαν 46 ριμπάουντ, μοίρασαν 19 ασίστ, έκαναν 6 κλεψίματα και 18 λάθη.

Deportivo Faliro (Μαρινάκης): Γαρμπής 6, Γκιουλιστάνης 5, Κακαλέρτης 8, Κομνηνός 8, Μαρινάκης 9, Μαρούσος 12, Μπαμπάλης 10, Τριανταφυλλίδης 19

Titans (Ηλιαδάκης): Κάσσος, Καρατσόλης 1, Κατσιφής 2, Λιονάκης 1, Μούρτος 2, Σαράντου 9, Στασινόπουλος 13, Τσίτσος, Φωτόπουλος 23

Τι μας άρεσε: Οι ωραίες συνεργασίες των γηπεδούχων!