13/03/2023
The Jokers 18 10 11 19 - 58 -
Milwaukee Sucks 17 16 25 11 - 69 -

Ολοταχώς για playoff οι Milwaukee Sucks!

Δευτέρα βράδυ στο κλειστό του Athens Sports Hall για το πρωτάθλημα της Master League, οι Milwaukee Sucks έκαναν ένα ακόμα αποφασιστικό βήμα για την πρόκριση τους στα playoffs, καθώς επικράτησαν των αξιόμαχων Jokers με σκορ 58-69.

Οι φιλοξενούμενοι ευτύχησαν να έχουν σε καταπληκτική ημέρα τον Betsson MVP Γιώργο Καζά με 20 πόντους, 13 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 1 κλέψιμο και 1 κόψιμο. Στο αντίπαλο στρατόπεδο, ο Σπύρος Κωστελέτος είχε 6 πόντους, 9 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 5 κλεψίματα και 1 κόψιμο!

Οι πρώτες στιγμές είχαν όλα τα χαρακτηριστικά ενός αγώνα ντέρμπι, καθώς το τέλος της πρώτης περιόδου βρήκε τους Jokers σε θέση οδηγού με βραχεία κεφάλι και σκο 19–18. Ο Πανόπουλος με την εμφάνιση του θύμισε σε όλους για ποιο λόγο θεωρείται ένας εκ των κορυφαίων playmaker της κατηγορίας, καθώς τελειώσει την περίοδο με 9 πόντους και 2 ασίστ στο ενεργητικό του. Στην αντίπερα όχθη, οι Τσίνας και Καζάς αποτέλεσαν τους πρώτους σκόρερ της ομάδας τους με 5 πόντους έκαστος.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι Sucks μπήκαν αποφασισμένοι στο παρκέ με σκοπό να πάρουν τα ηνία στο σκορ, με τον φωτεινό πίνακα στο τέλος του ημιχρόνου να δείχνει το υπέρ τους 29-33. Οι Φωτόπουλος και Μαυροειδής ηγήθηκαν των προσπαθειών της ομάδας τους, πετυχαίνοντας από 6 πόντους έκαστος. Στον αντίποδα, οι γηπεδούχοι παρουσίασαν έλλειμμα επιθετικών λύσεων, καθώς περιοριστικάν στους μόλις 6 πόντους.

Στο τρίτο κομμάτι της αναμέτρησης οι παίκτες του Νίκου Κυριτσόπουλου εκμεταλλευόμενοι την ποιότητα που διαθέτουν ως ομάδα και στις δύο πλευρές του παρκέ, αλλά και την κούραση του Πανόπουλου από το ασφυκτικό πρέσινγκ, κατάφεραν να οδηγηθούν στην τελευταία στροφή του παιχνιδιού στο συν δεκαοχτώ με σκορ 40–58.

Στην τέταρτη περίοδο οι φιλοξενούμενοι παρά την πίεση που δέχτηκαν καθόλη τη διάρκεια της, κατόρθωσαν να κρατήσουν τη διαφορά ασφαλείας και να πάρουν εντέλει μια τεράστιας σημασίας νίκη για το πρωτάθλημα της Μaster League με σκορ 58-69.

Οι Milwaukee Sucks είχαν 20/40 δίποντα, 6/16 τρίποντα, 11/16 βολές, 40 ριμπάουντ, 15 ασίστ, 7 κλεψίματα, 1 κόψιμο και 18 λάθη, ενώ οι ηττημένοι είχαν 13/33 δίποντα, 7/30 τρίποντα , 11/19 βολές, 38 ριμπάουντ, 11 ασίστ, 11 κλεψίματα, 1 κόψιμο και 12 λάθη.

Jokers(Χατζημιχαήλ):Φιλιππάκος 3, Καραγιαννίδης 7, Πανόπουλος 21, Αγγελάκης , Απτόσογλου 3, Σταθέας 4, Κωστελέτος 6, Τζιτζογλάκης, Μενουδάκος, Καλλινίδης 7, Πουγκακιώτης 5.

Milwaukee Sucks(Κυριτσόπουλος): Καββαθάς, Φωτόπουλος 7, Μαυροειδής 8, γαμάνε λύση τέσσερα, Οικονόμου 7, Παγούνης 2, Τσίνας 11, Γάτσιος 10, Καζας 20.

Τι μας άρεσε: Η εμφάνιση του Καζά στο δεύτερο ημίχρονο, αλλά και η έφεση του Κωστελέτου στα κλεψίματα!