08/01/2023
Komodo Dragons 20 16 20 18 - 74 -
Το Τρίτο Φύλο 7 13 4 23 - 47 -

Ομάδα για φίλημα οι DPG Warriors!

Κυριακή βράδυ στο κλειστό των Μελισσίων για το πρωτάθλημα της Development, οι DPG Warriors δεν άφησαν κανένα περιθώριο αντίδρασης στο Τρίτο Φύλο, καθώς όντας καλύτερο σε όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού επικράτησαν με το εμφατικό 74-47. O καλύτερος παίκτης των νικητών ήταν ο Betsson MVP Κωνσταντίνος Βαζαίος με 10 πόντους, 12 ριμπάουντ και 13 ασίστ, ενώ στην αντίπερα όχθη ο Νίκος Καστρίνιος είχε 14 πόντους, 14 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα και 1 κόψιμο. Πάμε να δούμε τι ακριβώς συνέβη σε αυτή την αναμέτρηση.

Οι "πολεμιστές" πραγματοποίησαν εξαιρετικό ξεκίνημα, καθώς με όπλο την άμυνα τους έκλεισαν το δεκάλεπτο σε θέση οδηγού με σκορ 20-7. Οι Ρόκιζας και Ζενέλης πλήγωσαν τον αντίπαλο μέσα από το ζωγραφιστό, πετυχαίνοντας από 6 πόντους ο καθένας. Στο αντίπαλο στρατόπεδο, ο Καστρίνιος(4π) επωμίστηκε το κύριο επιθετικό φορτίο της ομάδας του, καθώς σκόραρε τους 5 από τους 7 συνολικά πόντους στο διάστημα αυτό.

Στο δεύτερο μέρος του παιχνιδιού βρεθήκαμε στο ίδιο έργο θεατές, με τον φωτεινό πίνακα στο τέλος του ημιχρόνου να δείχνει το 36-20 υπέρ των γηπεδούχων. Ο Λαζαρίκος προσέφερε πολύτιμη βοήθεια έξω από τη γραμμή των 6,75, ενώ τον ακολούθησε σε απόδοση ο Παπαγεωργίου με 3 πόντους στο ενεργητικό του. Στον αντίποδα, οι Καστρίνιος και Πανάγος αποτέλεσαν τους κύριους επιθετικούς πυλώνες της ομάδας τους, σκοράροντας από 4 πόντους.

Οι γηπεδούχοι επέστρεψαν στο παρκέ με σκοπό να επιβεβαιώσουν τη φήμη που τους ακολουθεί ως μια από τις πιο ανταγωνιστικές ομάδες της κατηγορίας. Οι "πολεμιστές" με όπλο την εξαιρετική τους άμυνα, αλλά και τους Ζενέλη και Ρόκιζα να ηγούνται των προσπαθειών τους έκλεισαν τη προτελευταία στροφή στο συν είκοσι έξι με σκορ 50-24. Στην αντίπερα όχθη, οι Κωστής και Γκάτζιας πέτυχαν τους μόλις  4 πόντους των φιλοξενούμενων.

Το τέταρτο δεκάλεπτο αποτέλεσε τυπική διαδικασία, βρίσκοντας τους DPG Warriors να πανηγυρίζουν μια πολύ σημαντική νίκη για το πρωτάθλημα της Development League με σκορ 74-47.

Οι DPG Warriors είχαν 23/46 δίποντα, 8/27 τρίποντα, 4/10 βολές, 60 ριμπάουντ, 29 ασίστ, 4 κλεψίματα, 1 κόψιμο και 13 λάθη, ενώ οι ηττημένοι είχαν 15/55 δίποντα, 3/22 τρίποντα, 8/14 βολές, 39 ριμπάουντ, 10 ασίστ, 8 κλεψίματα, 1 κόψιμο και 5 λάθη.

DPG Warriors(Βεργόπουλος): Βαζαίος 10, Βεργόπουλος 10, Ζενέλης 16, Κλεφτόγιαννης 7, Κωνσταντίνου, Λαζαρίκος 9, Ντάος 2, Παπαγεωργίου 5, Ρόκιζας 15.

Το Τρίτο Φύλο(Δεληγιάννης) : Γκάτζιας 4, Δεληγιάννης 3, Καστρίνιος 14, Κωστής 10, Πανάγος 6, Παντελής 3, Χαϊδεμένος 7.

Τι μας άρεσε : Οι 29 ασίστ των νικητών!