18/10/2022
Brothers United 15 19 10 12 - 56 -
Somalia Pirates 16 8 10 6 - 40 -

Ομάδα με αρχή και τέλος οι Brothers United!

Την Τρίτη το βράδυ 18 Οκτωβρίου στο Mπασκετάκι Aρένα στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος της Master, οι Brothers United απέδειξαν για μία ακόμα φορά φέτος πως είναι ομάδα με αρχή και τέλος, επικρατώντας χωρίς να δυσκολευτούν ιδιαίτερα με 56 – 40 απέναντι στους Somalia Pirates.

Οι δύο ομάδες μπήκαν στον αγωνιστικό χώρο αποφασισμένες να τρέξουν σε όλα τα μήκη και πλάτη του γηπέδου, με το πρώτο δεκάλεπτο να είναι ισορροπημένο και τους Σομαλούς να έχουν ισχνό προβάδισμα με 15 – 16.Ο Παπαηλιού τραβούσε το κουπί στην επίθεση των προπορευόμενων με 6 πόντους, με τον Νικολουζάκη να βάζει 4 και τον Κολαξή ένα τρίποντο, ενώ για τους γηπεδούχους Αβούρης και Παππάς έβαλαν από 6 πόντους για το - 1 της ομάδας τους.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι γηπεδούχοι έπαιξαν τρομερή άμυνα, καθώς δέχτηκαν μόνο ένα καλάθι εντός παιδιάς από τον Καλφαγιάννη, με αποτέλεσμα να πάνε στο ημίχρονο με + 10. Ο Μπίτζης ήταν ο απόλυτος πρωταγωνιστής της επίθεσης των Βrothers με 8 πόντους, με τον Καλαματιανό να κάνει όλη την βρώμικη δουλειά και να βάζει και 4 ποντάκια και ο Ελέζογλου με τρίποντο, διαμόρφωσε το 34 – 24.

Ισορροπημένο και ισόπαλο ήταν το τρίτο δεκάλεπτο τις αναμέτρησης, με τις δύο ομάδες να εστιάζουν στην άμυνα και την διαφορά να μένει στο + 10 για την ομάδα του Καράμπελα. Ο Πίτος ήταν μπροστάρης στην επίθεση με 6 πόντους για τους Βrothers, ενώ για τους Σομαλούς ξεχώρισε ο Νικολουζάκης με 4, με Αργυρόπουλο και Σταματέα να βάζουν από ένα καλάθι.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, οι Σομαλοί δεν κατάφεραν να αντιδράσουν, με Νικολουζάκη, Καλφαγιάννη και Παπαλιού να βάζουν από ένα καλάθι, με αποτέλεσμα, οι Βrothers με τον Κατραντζή πρώτο βιολί με 5 πόντους, τρίποντο του Αβούρη και καλάθια από Καλαματιανό – Παππά, να ανεβάσουν κι άλλο την διαφορά, με το τελικό 56 – 40 να γράφεται στον φωτεινό πίνακα του γηπέδου.

Betsson Mvp αναδείχτηκε ο Αθανάσιος Πίτος με 9 πόντους, 8 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 2 κλεψίματα, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Νίκος Νικολουζάκης με 8 πόντους και 6 ριμπάουντ.

Οι Brothers είχαν 16 / 40 δίποντα, 6 / 21 τρίποντα, 6 / 16 βολές, κατέβασαν 34 ριμπάουντ, μοίρασαν 12 ασίστ, έκλεψαν 11 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 6 λάθη. Οι Σομαλοί είχαν 12 / 46 δίποντα, 1 / 12 τρίποντα, 13 / 23 βολές, κατέβασαν 44 ριμπάουντ, μοίρασαν 5 ασίστ, έκλεψαν 4 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 12 λάθη.

Brothers United (Καράμπελας): Αβούρης 9, Ελέζογλου 3, Καλαματιανός 8, Καράμπελας, Κατραντζής 10, Κουφαλιώτης, Λεγάκης, Μπίτζης 8(9ρ.), Πίτος 9(8ρ.), Παππάς 9.

Somalia Pirates(Βελιβασάκης ): Αργυρόπουλος 2, Καλφαγιάννης 8, Κολαξής 3(8ρ.), Νικολουζάκης 8, Παπαηλιού 10(11ρ.), Ρεγκούζας 4, Σταματέας 4, Στραβοπιεράκος 1.

Τι μας άρεσε: Το απίστευτο πάθος και η συνολική δουλεια των Brothers σε άμυνα και επίθεση.