25/03/2023
Reddicolo 11 9 19 12 - 51 -
Undrafted 12 11 16 8 - 47 -

Ομάδα μοντέλο το Red-Dicolo!

Το καλύτερο κράτησε το Red-Dicolo για την τελευταία περίοδο της αναμέτρησης, πατώντας... γκάζι και ξεφεύγοντας στο τέλος, με τη νίκη να έρχεται με τελικό σκορ 51-47, στο ΣΕΦ!

Στον... ύπνο έπιασε το Red-Dicolo τους Undrafted και προηγήθηκε με όπλο τις σετ επιθέσεις και τον αργό ρυθμό. Ο Ράδος με τον Μπουλούκο και τον Μαφίδη βγήκαν μπροστά επιθετικά, με τους Κόντο και Πανταζή να αρχίζουν να ζεσταίνονται και να δίνουν τα ηνία του αγώνα στην ομάδα τους, κλείνοντας την πρώτη περίοδο μπροστά με 11-12.

Αρκετά ενεργητικός ήταν ο Γιώργος ο Ράδος που προσπάθησε να παρασύρει το Red-Dicolo, με τον Τούντα να σκοράρει και να βοηθά ώστε οι γηπεδούχοι να είναι στα... ίσα με τους Undrafted! Έτσι πήγε όλο το δεκάλεπτο, μέχρι ο Τσιάνος με όμορφη ατομική ενέργεια και μια συμπληρωματική βολή, διαμορφώσει το 20-23 που έκλεισε το πρώτο ημίχρονο.

Ο τραυματισμός του Κόντου επισκίασε λίγο τα πράγματα, με τον φόργουορντ των φιλοξενούμενων να αποχωρεί από τον αγώνα στο μέσα της περιόδου. Ο Τσιάβος έπαιζε και για αυτόν με τους Undrafted να στηρίζονται επιπλέον στον Πανταζή αλλά να μην αντέχουν στην πίεση του Red-Dicolo, καθώς Μαφίδης και Θειακούλης πίεσαν και έκλεισαν την περίοδο στο ισόπαλο 39-39, έπειτα από τρίποντο του τελευταίου με τη λήξη!

Φανερό πλέον πως η αναμέτρηση ήταν σε μια κλωστή, με αυτούς που... ισορρόπησαν καλύτερα να είναι οι γηπεδούχοι, με το Red-Dicolo να φτάνει στην τελική επικράτηση με σκορ 51-47, έπειτα από ένα παιχνίδι με αμείωτο ενδιαφέρον για 40 λεπτά!

Betsson Mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Ευάγγελος Μπουλούκος με 16 πόντους, 9 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα και ένα λάθος. Από Undrafted ξεχώρισε ο Αλκιβιάδης Πανταζής με 7 πόντους, 15 ριμπάουντ, μια ασίστ, 2 κλεψίματα μαι 3 λάθη.

Οι γηπεδούχοι είχαν 12/39 δίποντα, 4/13 τρίποντα, 15/22 βολές, 42 ριμπάουντ, 14 ασίστ, 11 κλεψίματα και 6 λάθη. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 14/44 δίποντα, 4/22 τρίποντα, 7/14 βολές, 43 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 5 κλεψίματα, ένα κόψιμο και 12 λάθη.

Red-Dicolo (Θειακούλης): Θειακούλης 8, Ράδος 8, Καρπίδας 2, Τούντας 4, Μαφίδης 9, Μπουλούκος 16, Αναγνώστου 4.

Undrafted (Αγρογιάννης): Πανταζής 7 (15 ριμπ.), Κόντος Β. 11, Τσιάνος 17, Κόντος Χ, Παπαγεωργίου 5, Θεοδωρόπουλος 7.

Τι μας άρεσε: Το όμορφο κλίμα της αναμέτρησης!