24/10/2022
Δεν έχει 15 23 18 24 - 80 -
Magoofyδες 20 14 17 12 - 63 -

Ομαλή και άνετη νίκη για τους Δεν Έχει!

Το παιχνίδι ξεκίνησε με την κατάσταση να είναι τελειώς διαφορετική καθώς οι Magoofyδες με ένα σερί πόντων αλλά και αρκετά εύστοχα σουτ κυρίως του Κωνσταντίνου Θαλασσινού κατάφεραν να πάρουν μια διαφορά μόλις 5 πόντων , την ίδια στιγμή που αν και οι Δεν Έχει ήταν κοντά στο σκορ για ακόμα μια φορά χάρης στις προσπάθειες του Ηλία Καλπαξίδη δεν μπόρεσαν να διεκδικήσουν σε πρώτο χρόνο το κάτι παραπάνω.

Αυτό όμως θα αλλάξει στο δεύτερο δεκάλεπτο καθώς οι Δεν Έχει θα πραγματοποιήσουν μια από τις καλύτερες εμφανίσεις τους και θα μπορέσουν όχι μόνο να βρεθούν κοντά στο σκορ αλλά και να πάρουν μια δική τους διαφορά της τάξεως των 4 πόντων. Στην επιθετική εξίσωση των Δεν Έχει μπήκαν και ο Νίκος Μυλωνάς με τον Δημήτρη Γιαννακούδη οι οποίοι έδωσαν την ώθηση που χρειαζόταν η ομάδα.

Η τρίτη περίοδος βρήκε τους Magoofyδες να προσπαθούν να ανακάμψουν στο σκορ και να επιβάλλουν τον δικό τους ρυθμό κάτι που κατάφεραν για λίγα όμως λεπτά στα οποία μπόρεσαν να σκοράρουν 17 πόντους χάρης τις ενέργειες του Θαλασσινού και του Kolev. Για ακόμα μια φορά όμως οι Δεν Έχει έδειξαν την ψυχραιμία τους και με σωστές επιλογές τόσο στην επίθεση όσο και στην άμυνα μπόρεσαν να κρατήσουν το προβάδισμα το οποίο είχαν.

Τελικά όλα κρίθηκαν στην τέταρτη περίοδο στην οποία παρά τις όποιες προσπάθειες που κατέβαλαν οι Magoofyδες η κούραση ήταν εκείνη η οποία έπαιξε σημαντικό ρόλο στο αποτέλεσμα του αγώνα και έτσι οι Δεν Έχει αποδείχθηκαν πιο ολοκληρωμένοι και πήραν την νίκη με τελικό σκορ 80-63.

MVP του αγώνα ήταν ο Νίκος Μυλωνάς ο οποίος πέτυχε ένα φανταστικό double double με 18 πόντους και 13 ριμπάουντ.

Ενώ για την ομάδα των Magoofyδων άξιος αναφοράς είναι ο Κωνσταντίνος Θαλασσινός ο οποίος άγγιξε το double double με 21 πόντους και 9 ριμπάουντ.

Δεν Έχει: Μυλωνάς Γ. 11 (1) , Μυλωνάς Ν. 18 , Κοντολέων 4 , Καλπαξίδης 18 , Σαλασάσογλου 2 , Βαβρίτσας 3 , Αλβανός 3 (1) , Λάμπρου 1 , Παντάλης 7 , Γιαννακούδης 13 (3)

Magoofyδες:  Σγούρος , Kolev 12 (2) , Δεδόπουλος 10 (2) , Θαλασσινός 21 (1) , Καραμανλίδης 2 , Τυφλόπουλος 7 , Λινάρδος 6 (2) , Τσομπανάκης 5 (1)

Τι μας άρεσε: Η αποφασιστικότητα τον Δεν Έχει.