17/02/2023
Hurricanes 16 11 17 17 - 61 -
Hellenic Energy 13 8 8 19 - 48 -

Όμορφα και ωραία οι Hurricanes!

Επιστροφή στον δρόμο των επιτυχιών για τους Hurricanes στον τρίτο όμιλο της Evolution League, καθώς στα πλαίσια της 15ης αγωνιστικής κέρδισαν εύκολα τα ΕΛ.ΠΕ. με 61-48 στο Athens Sports Hall!

Ελαφρώς καλύτεροι ήταν στο ξεκίνημα της συνάντησης οι Hurricanes, καθώς με 8 πόντους του Λατίφη και τρίποντα των Μακρή - Περσίτσα, προηγήθηκαν με 16-13! Ο Κατζέλης με 5 πόντους και ο Γιαννίμπας με άλλους τόσους έδωσαν τις λύσεις στην επίθεση των φιλοξενούμενων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης.

Στην δεύτερη περίοδο οι γηπεδούχοι δεν έχασαν στιγμή το τιμόνι από τα χέρια τους, βρέθηκαν στο +9, 25-16, και με 6 πόντους του Περσίτσα, τρίποντο του Βασιλειάδη και καλάθι του Ρούσσου, πήγαν στα αποδυτήρια όντας σε θέση οδηγού με 27-21. Τα ΕΛ.ΠΕ.   κράτησαν κοντά στο σκορ σε εκείνο το σημείο οι 6 πόντοι που πέτυχε ο Κατζέλης.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου το συγκρότημα του Κοσσυβάκη έστησε το δικό του πάρτι και με τους Περσίτσα, Λατίφη, Βλάχο, Ταμιωλάκη και Σακελλαρίου να πετούν φωτιές, έχτισε διψήφια διαφορά ασφαλείας 21 πόντων, 42-21, 3:30 για την λήξη της τρίτης περιόδου. Το μόνο που κατάφερε η ομάδα του Πέτρου ήταν να μειώσει στους 15, 44-29, με τους Σκαρπέλη, Γιαννίμπα και Κατζέλη να βρίσκουν στόχο. Σκορ τρίτης περιόδου 44-29!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο δύσκολα θα άλλαζε κάτι στον Κολωνό και έτσι οι "Τυφώνες" έφτασαν εύκολα στη νίκη με 61-48, μετά από εύστοχες προσπάθειες των Περσίτσα και Λατίφη. Για τους φιλοξενούμενους στα τελευταία λεπτά τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι βρήκαν οι Σκαρπέλης, Κατζέλης και Θεάκος, μαζεύοντας έτσι την διαφορά της ήττας.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 9/17 βολές, 17/46 δίποντα και 6/21 τρίποντα. Πήραν 47 ριμπάουντ, έδωσαν 11 ασίστ, έκλεψαν 9 φορές, έκαναν 14 λάθη και είχαν 2 κοψίματα. Στην αντίπερα όχθη, οι φιλοξενούμενοι είχαν 13/21 βολές, 13/46 δίποντα και 3/12 τρίποντα. Μάζεψαν 41 ριμπάουντ, μοίρασαν 8 ασίστ, έκλεψαν 9 φορές, έκαναν 12 λάθη και είχαν 3 κοψίματα.

Betsson mvp των Hurricanes ο Λατίφης με 17 πόντους (double-double), έχοντας 5/9 βολές, 6/9 δίποντα και 0/4 τρίποντα. Μάζεψε 11 ριμπάουντ, μοίρασε 2 ασίστ, έκλεψε 1 φορά και έκανε 5 λάθη. Πολυτιμότερος των ΕΛ.ΠΕ. ο Κατζέλης με 23 πόντους, έχοντας 2/4 βολές, 9/17 δίποντα και 1/4 τρίποντα, ενώ πήρε 8 ριμπάουντ, έκλεψε 1 φορά και ήταν αλάνθαστος.

Hurricanes (Κοσσυβάκης): Ρούσσος 2, Σακελλαρίου 2, Ταμιωλάκης 2, Μακρής 6 (2), Βλάχος 2, Βασιλειάδης 5 (1), Λατίφης 17, Περσίτσας 25 (3)

ΕΛ.ΠΕ. (Πέτρου): Γιαννίμπας 7 (1), Θεάκος 4, Διακουμής, Κατζέλης 23 (1), Σκαρπέλης 11 (1), Καπρέτσος, Μπλεμπιδάκης 1, Ρεντίνης 1, Στάθης 1, Φεραδούρος

Τι μας άρεσε: Το τρομερό ξεκίνημα των Hurricanes στο δεύτερο μέρος!