14/05/2023
Kasonic Beers 12 20 23 24 - 79 -
40φεύγα... 12 3 14 18 - 47 -

Όμορφα και ωραία οι Kasonic Beers!

Ανεβάζοντας στροφές από το δεύτερο δεκάλεπτο, οι Kasonic Beers ξεπέρασαν εύκολα το εμπόδιο των 40φεύγα με 79-47 και έκαναν το 3/3 στον τέταρτο όμιλο της Summer Development League, παραμένοντας έτσι στην κορυφή παρέα με τα Ano Liosia!

Απόλυτα ισορροπημένο ήταν το ξεκίνημα της συνάντησης, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι χέρι στο σκορ και τον φωτεινό πίνακα να δείχνει 12-12. Ο Χατζημιχαήλ με 4 πόντους και οι Γιώργος Ζυγούρης - Προσηλιακός με 3 πόντους έκαστος έδωσαν τις λύσεις στην επίθεση των γηπεδούχων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, ενώ για τους 40φεύγα από ένα τρίποντο είχαν οι Μαρίνης και Κωφός.

Στην δεύτερη περίοδο οι Kasonic Beers κυριάρχησαν σε όλους τους τομείς και με 9 πόντους του Χατζημιχαήλ και 8 του Προσηλιακού, πήγαν στα αποδυτήρια με αέρα 17 πόντων, 32-15. Το μοναδικό καλάθι των φιλοξενούμενων στο δεύτερο δεκάλεπτο σημείωσε ο Συρίγος από την περιφέρεια.

Με συνοπτικές διαδικασίες κλείδωσαν το ροζ φύλλο αγώνα στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι "Μπύρες", αφού με 11 νέους πόντους του Προσηλιακού και 9 του Χατζημιχαήλ, έφτασαν στο +26, 55-29! Για τους 40φεύγα στο τρίτο δεκάλεπτο 6 πόντους είχε ο Παπαθωμάς, ενώ οι Κωφός και Σαρακατσιάνος τον ακολούθησαν με 4 πόντους ο καθένας. Σκορ τρίτης περιόδου 55-29!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο δύσκολα θα άλλαζε κάτι στο κλειστό του Σπάρτακου και έτσι οι Kasonic Beers έφτασαν εύκολα στη νίκη με 79-47, μετά από εύστοχες προσπάθειες των Χατζημιχαήλ, Γκόνη, Γιώργου Ζυγούρη και Γεωργακλή. Για τους φιλοξενούμενους στα τελευταία λεπτά του αγώνα ξεχώρισαν οι Συρίγος, Μπούταλης, Αρκούδης και Κωφός.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 6/21 βολές, 26/50 δίποντα και 7/30 τρίποντα. Πήραν 38 ριμπάουντ, έδωσαν 15 ασίστ, έκλεψαν 19 φορές και έκαναν 4 λάθη. Στον αντίποδα, οι φιλοξενούμενοι είχαν 6/8 βολές, 10/34 δίποντα και 7/20 τρίποντα. Μάζεψαν 39 ριμπάουντ, μοίρασαν 6 ασίστ, έκλεψαν 2 φορές, έκαναν 21 λάθη και είχαν 1 τάπα.

Betsson mvp των Kasonic Beers ο Χατζημιχαήλ με 31 πόντους, έχοντας 3/4 βολές, 14/14 δίποντα και 0/1 τρίποντο. Μάζεψε 6 ριμπάουντ, μοίρασε 4 ασίστ, έκλεψε 8 φορές και ήταν αλάνθαστος. Πολυτιμότερος των 40φεύγα ο Παπαθωμάς με 6 πόντους, έχοντας 3/6 δίποντα, ενώ πήρε 9 ριμπάουντ, έδωσε 2 ασίστ, έκλεψε 1 φορά, έκανε 3 λάθη και είχε 1 μπλοκ.

Kasonic Beers (Ζυγούρης Β.): Χατζημιχαήλ 31, Ασημακόπουλος 5, Ζυγούρης Γ. 13 (1), Ζυγούρης Β., Γκόνης 6, Προσηλιακός 22 (6), Γεωργακλής 2

40φεύγα (Μαρίνης): Αρκούδης 9 (3), Παπαθωμάς 6, Συρίγος 10 (2), Μαρίνης 4 (1), Μπούταλης 4, Γιαννόπουλος 1, Κωφός 9 (1), Μπριάνας, Σαρακατσιάνος 4

Τι μας άρεσε: Το 14/14 του Παύλου Χατζημιχαήλ!