02/10/2022
Phoenix Bums 10 23 22 13 - 68 -
Titans 17 6 15 7 - 45 -

On fire o Χαριτόπουλος, ροζ φύλλο για τους Phoenix Bums!

Για τη δεύτερη αγωνιστική του Basketaki Cup οι Phoenix Bums, ήταν ισοπεδωτικοί για περίπου 28 λεπτά, κερδίζοντας άνετα τους πολυπληθείς Titans με 68-45 και τους έφτασαν στις νίκες, έχοντας ρεκόρ 1-1.

Το ξεκίνημα του αγώνα δεν προμήνυε το τελικό αποτέλεσμα, αφού οι τυπικά φιλοξενούμενοι ήταν ορεξάτοι, εύστοχοι, χάρη στους Μιχάκη Παντελή και Πασσά. Οι Bums τα περίμεναν όλα από τον Κοβάτσο, που ναι μεν σημείωσε εφτά πόντους, όμως χρειαζόταν βοήθεια από τους συμπαίκτες του. Το 10-17 της πρώτης περιόδου, μάλλον αδικούσε την προσπάθεια των Titans.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Δημήτρης Χαριτόπουλος έμοιαζε ασταμάτητος και με 14 πόντους, έφερε τούμπα την αναμέτρηση, Μάλιστα το εκπληκτικό σ’ αυτή την περίοδο ήταν η επιθετική αφλογιστία των Titans, που έμειναν χωρίς σκορ για έξι ολόκληρα λεπτά, δεχόμενοι ένα σερί 16-0. Το 33-23 του πρώτου ημιχρόνου, προφανώς και σόκαρε την ομάδα του Γιάννη Ηλιαδάκη.

Το μομέντουμ ήταν ξεκάθαρα υπέρ των Phoenix Bums, αφού τα τρίποντα έβρισκαν στόχο, η άμυνα των Titans, αδυνατούσε ν’ ανταποκριθεί με τους Χαριτόπουλο, Βοντετσιάνο και Φρέρη να είναι εκνευριστικά εύστοχοι. Το 55-38 με δέκα λεπτά ν’ απομένουν για τη λήξη του αγώνα, ήταν σχεδόν αδύνατο ν’ ανατραπεί.

Η τελευταία περίοδος ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα, με τη διαφορά να μεγαλώνει, φτάνοντας και το συν 22 (60-38). Τα αδέρφια Μιχάκη προσπάθησαν με γρήγορες επιθέσεις να μειώσουν τη διαφορά, όμως μάταια κι έτσι το τελικό 68-45, έδωσε τη νίκη στους Phoenix Bums.

Betsson MVP της αναμέτρησης ήταν ο Δημήτρης Χαριτόπουλος, όπου σκόραρε 30 πόντους με 3/6 βολ., 9/19 διπ., και 3/8τριπ., ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Γιάννης Ηλιαδάκης με εφτά πόντους, έχοντας 2/6 διπ. Και 1/2 τριπ.

Οι Titans ολοκλήρωσαν τον αγώνα με 1/4 βολές, 13/38 δίποντα και 6/24 τρίποντα. Μάζεψαν 34 ριμπάουντ, μοίρασαν δώδεκα τελικές, υπέπεσαν σε ισάριθμα λάθη, ενώ έκαναν και δύο κλεψίματα. Αντίθετα οι νικητές Bums μέτρησαν 8/13 βολές, 18/49 δίποντα και 8/22. Πήραν 33 ριμπάουντ, έδωσαν έντεκα ασίστ για μόλις τέσσερα λάθη, ενώ έκλεψαν τη μπάλα εννέα φορές.

Phoenix Bums (Κοβάτσος): Κοβάτσος 14, Βοντετσιάνος 13 (3), Γαδ 6, Μπαλτζόγλου, Φρέρης 17 (2), Τουμπακάρης, Χαριτόπουλος 30 (3)

Titans (Ηλιαδάκης Γ.): Μιχάκης Παντελής 7 (1), Μιχάλης Απόστολος 8 (2), Ηλιαδάκης Γιάννης 7, Ηλιαδάκης Βαγγέλης 2, Πασσάς 4, Πάγκος 1, Κατσιφής 4, Αλεφραγκής, Μούρτος 2, Πίστης 4, Μπαμπάτσικος 6 (2), Βασιλάκης.

Τι μας άρεσε: Η επιθετική άμυνα των Phoenix Bums που οδήγησε στα εννέα κλεψίματα