13/03/2023
Patras Havalakers 16 17 9 15 - 57 -
Devotion 18 18 24 13 - 73 -

On fire oι Devotion, κέρδισαν και τους Havalakers

Χάρη στο καταπληκτικό Β' ημίχρονο απέναντι στους Havalakers και με πολύ καλά ποσοστά από την περιφέρεια, οι Devotion συνέχισαν την ξέφρενη πορεία τους στη Master League του Basketaki Patras, κατακτώντας ακόμα ένα ροζ φύλλο (57-73). Από την άλλη, οι Havalakers είναι ξεκάθαρο πως ακόμα ψάχνουν τα πατήματά τους και έχουν αρκετά περιθώρια βελτίωσης εν όψει της δύσκολης συνέχειας.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με καταιγιστικό ρυθμό και από τις δύο ομάδες, που αμφότερες προσπάθησαν να χτυπήσουν στο transition, με γρήγορες επιθέσεις. Οι Devotion προηγήθηκαν στα πρώτα λεπτά με 0-7, με τους Havalakers να αντιδρούν άμεσα και να περνούν μπροστά. Τελικά, το Α' δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τους Devotion να κρατούν ένα μικρό προβάδισμα (16-18).

Παρόμοια ήταν η εξέλιξη και στη Β' περίοδο, με το ματς να είναι πολύ ανταγωνιστικό, με πολλές εναλλαγές στο σκορ. Οι Devotion κρατούσαν το προβάδισμα στη μεγαλύτερη διάρκεια, όμως οι Havalakers είχαν τις δικές του εκλάμψεις και έμεναν κοντά στο σκορ. Έτσι, το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με σκορ 33-36, με τις δύο ομάδες να αφήνουν ανοιχτούς λογαριασμούς για την συνέχεια.

Τα πάντα κρίθηκαν στο Γ' δεκάλεπτο, εκεί που οι Devotion ήταν καταιγιστικοί. Ο Χρήστος Αλεξανδρόπουλος δέσποζε στις μάχες...των αιθέρων, κάνοντας θραύση με τα ριμπάουντ του και τις άμυνές του κοντά στο καλάθι, ενώ οι Havalakers αδυνατούσαν να ακολουθήσουν το τέμπο των Devotion. Με επιμέρους σκορ 9-24, οι Devotion ανέβασαν την διαφορά στους 18 (42-60) και εξαφανίστηκαν από τον ορίζοντα τον αντιπάλων τους.

Στην τελευταία περίοδο οι Havalakers έκαναν την ύστατη προσπάθεια, έχοντας σαν αιχμή του δόρατος τον Σύψα, όμως οι Devotion διαχειρίστηκαν άριστα το προβάδισμά τους και έφτασαν με άνεση στην τελική τους επικράτηση, με το τελικό 57-73 να σφραγίζει τις προσπάθειες των δύο αντιπάλων.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Δημήτρης Δενδής για ακόμα μια φορά, με τον πολύπειρο center να τελειώνει το ματς με 15 πόντους, 13 ριμπάουντ και 6 ασίστ, σε μια ακόμα ολοκληρωμένη εμφάνιση. Στον αντίποδα, ο Νίκος Σύψας κατέβαλε πολύ μεγάλη προσπάθεια και τελείωσε το παιχνίδι με 21 πόντους, 9 ριμπάουντ και 3 ασίστ.

Havalakers: Κυρσανίδης 15, Μαγγιώρος 7, Παπαδόπουλος 8, Σύψας 21, Τζέλης 3, Χρυσανθόπουλος 3

Devotion: Αλεξανδρόπουλος 14, Δενδής 15, Κλήρης 8, Λιοφάγος 5, Παπαθανασόπουλος 6, Σαββόπουλος 6, Γιαννακόπουλος 4, Χρυσοβέργης 8