06/11/2022
The Dreamers 12 11 13 15 - 51 -
Destroyed Pistons 8 9 9 19 - 47 -

Ονειρεύονται κορυφή οι Dreamers!

Στο κλειστό των Μελισσίων για το πρωτάθλημα της Development2 League, οι The Dreamers μετά από ένα συγκλονιστικό παιχνίδι πραγματοποίησαν την έκτη νίκη τους στην διοργάνωση, καθώς οι Destroyed Pistons υπέκυψαν στην ανωτερότητα τους με σκορ 51-47 .

Στις αρχές της αναμέτρησης η ομάδα της coach Γιαννά παίζοντας εξαιρετική άμυνα πέτυχε 6 αναπάντητους πόντους. Οι φιλοξενούμενοι απάντησαν με τον ίδιο ακριβώς  τρόπο και έφεραν το παιχνίδι στην απόλυτη ισορροπία(6-6). Η αντίδραση των Dreamers ήταν άμεση και με ένα επιμέρους 6-2  έκλεισαν τη περίοδο στο +4 με σκορ 12-8 .

Το πρώτο μισό του δευτέρου δεκαλέπτου άνηκε στην ομάδα του Μανόλη Σπανόπουλου, η οποία κατάφερε να πλησιάσει στον πόντο τον αντίπαλό της (15-14).  Το ματς ήρθε στην απόλυτη ισορροπία(17-17). Οι  γηπεδούχοι βρήκαν εκ νέου ρυθμό και με ένα σερί 6-0 οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια σε θέση οδηγού με σκορ 23-17 .

Η τρίτη περίοδος άνηκε εξ ολοκλήρου στους The Dreamers, οι οποίοι έφτασαν την διαφορά στο +8 (34-26).  Οι Pistons προσπάθησαν να βγάλουν αντέπιθεση, όμως το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τους Dreamers να έιναι σε διψήφια απόσταση (36-26) .

Το τελευταίο δεκάλεπτο είχε μέσα όλες τις διακυμάνσεις. Οι Pistons ψαλίδισαν την διαφορά των 10 πόντων και έφεραν το ματς στην απόλυτη ισοροπία(41-41). Τα "Πιστόνια" λίγο πριν το τέλος, με καλάθια των Μητσογιάννη(4π) και Σπανόπουλο(2π) βρέθηκαν +3 με σκορ 44-47. Οι "μωβ" όμως δεν είχαν πεί τη τελευταία τους λέξη και με ένα εκπληκτικό σερί  7-0, οδηγήθηκαν σε μια μεγάλη νίκη με 51-47.

Betsson mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Ελευθέριος Μανασής με 16 πόντους, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 3 κλεψίματα, ενώ για τους ηττημένους ο Παναγιώτης Μητσογιάννης  είχε 15 πόντους, 12 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 1 κλέψιμο .

Οι The Dreamers είχαν 13/32 δίποντα, 4/20 τρίποντα, 13/19 βολές, 43 ριμπάουντ, 12 ασίστ, 11 κλεψίματα, 1 κόψιμο και 19 λάθη, ενώ οι ηττημένοι είχαν 14/49 δίποντα, 3/18 τρίποντα, 10/18 βολές, 40 ριμπάουντ, 9 ασίστ, 8 κλεψίματα και 13 λάθη .

The Dreamers(Γιαννά-Καλαμπόκης): Ελενίτσας 21, Καμπιώτης 6, Νίκος Κοντός 3, Γιάννης Κόντος 9, Κωνσταντέλος 4, Μανασής 16, Παναγόπουλος 4, Παπακωνσταντίνου, Περγαντής .

Destroyed Pistons(Σπανόπουλος) : Βερβαινιώτης, Καλογερόπουλος 5, Μητσογιάννης 14, Ρουκουνάκης 2, Σαχινίδης 11, Σπανόπουλος 15 .

Τι μας άρεσε : Το τεχνικό δίδυμο των νικητών, Ελπίδα Γιαννά και Χρήστος Καλαμπόκη!