18/09/2023
Πλατειακοί 13 21 8 15 - 55 -
Antilalos BC 19 17 29 18 - 81 -

Ονειρικό ξεκίνημα για τον Αντίλαλο!

Ιδανική πρεμιέρα για τον Αντίλαλο στην Elite League by Betsson, καθώς στο πρώτο παιχνίδι της σεζόν επικράτησε εύκολα των Πλατειακών με 55-81 στο κλειστό του Περιστερίου!

Με τους καλύτερους οιωνούς ξεκίνησε το ματς για τον Αντίλαλο, καθώς με 7 πόντους του Merkevicius, 5 του Θεοδώρου και 4 του Μαργώνη, προηγούταν με 10-19, 30" για την λήξη της πρώτης περιόδου. Το σκορ του πρώτου δεκαλέπτου, 13-19, διαμόρφωσε για λογαριασμό των γηπεδούχων ο Κανταρτζής με 3/3 βολές, ενώ νωρίτερα το κουπί στην επίθεση τραβούσε ο Ντιμπ με 7 πόντους.

Στον ίδιο ρυθμό συνέχισαν οι φιλοξενούμενοι και στο δεύτερο δεκάλεπτο, όταν με δύο τρίποντα του Αλεξίου, 4 πόντους του Γάτσιου και 4 του Παναγιωτόπουλου, έχτισε διψήφια διαφορά 11 πόντων, 23-34, 5:00 για την ανάπαυλα. Ωστόσο, ο Κανταρτζής σεληνιάστηκε στο υπόλοιπο του πρώτου μέρους και με 17 δικούς του πόντους, μείωσε για τους Πλατειακούς στο καλάθι, 34-36!

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου το συγκρότημα του Γιώργου Ζαμπέτα κυριάρχησε κατά κράτος και με 7 πόντους του Μαργώνη, 7 του Merkevicius, 5 του Κώστα Ζαμπέτα, 4 του Θεοδώρου και τρίποντα των Γάτσιου - Αλεξίου, ξέφυγε στους 23, 42-65! Δεν μπόρεσαν οι γηπεδούχοι να ακολουθήσουν τον αντίπαλο σε εκείνο το σημείο, με τον Βαρυπάτη να ξεχωρίζει με 5 πόντους. Σκορ τρίτης περιόδου 42-65!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο δύσκολα θα άλλαζε κάτι στο ΓΣΠ και έτσι ο Αντίλαλος έφτασε με σβηστές τις μηχανές του στη νίκη με 55-81, μετά από εύστοχες προσπάθειες των Merkevicius, Γάτσιου, Παναγιωτόπουλου, Θεοδώρου και Γιαννακόπουλου. Για τους Πλατειακούς στα τελευταία λεπτά του αγώνα τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι βρήκαν οι Τρούσας, Βλασταρίδης, Ζευγώλης και Βαρυπάτης.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 8/14 βολές, 10/38 δίποντα και 9/30 τρίποντα. Πήραν 26 ριμπάουντ, έδωσαν 10 ασίστ, έκλεψαν 5 φορές και έκαναν 6 λάθη. Στον αντίποδα, οι νικητές είχαν 10/19 βολές, 22/28 δίποντα και 9/34 τρίποντα. Μάζεψαν 66 ριμπάουντ, μοίρασαν 12 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές, έκαναν 10 λάθη και είχαν 2 μπλοκ.

Πολυτιμότερος των Πλατειακών ο Κανταρτζής με 20 πόντους, έχοντας 4/4 βολές, 2/5 δίποντα και 4/9 τρίποντα. Μάζεψε 5 ριμπάουντ, μοίρασε 1 ασίστ, έκλεψε 1 φορά και έκανε 1 λαθάκι. Betsson mvp του Αντίλαλου ο Merkevicius με 19 πόντους (double-double), έχοντας 5/9 βολές και 7/12 δίποντα. Πήρε 18 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ και έκανε 2 λάθη.

Πλατειακοί (Κοντομίχης): Βαρυπάτης 7 (1), Κανταρτζής 20 (4), Ζευγώλης 6, Ντιμπ 11 (1), Χριστοφορίδης 1, Τρούσας 6 (2), Αναστασάκης, Μποφίλης, Βλασταρίδης 4 (1)

Αντίλαλος (Ζαμπέτας Γ.): Αλεξίου 10 (3), Μάινας, Γάτσιος 9 (2), Μαργώνης 13 (1), Ζαμπέτας Κ. 7 (1), Γιαννακόπουλος 5, Γκολές, Θεοδώρου 12 (2), Παναγιωτόπουλος 6, Merkevicius 19

Τι μας άρεσε: Το τρομερό τρίτο δεκάλεπτο του Αντίλαλου και η κυριαρχία στα ριμπάουντ!