12/02/2022
Uncle Drew 13 15 27 13 - 68 -
Paliagoura 13 18 18 12 - 61 -

Ονειρικό ντεμπούτο Χιουτακάκου!

Βράδυ Παρασκευής στο Athens Sports Hall ο Uncle Drew (11-5) υποδέχθηκε τα Paliagoura (6-10) για την 17η στροφή της Elite League. Ντέρμπι στη μεγαλύτερή του διάρκεια του ματς, με τον «Θείο» να φορτσάρει στο τελευταίο δεκάλεπτο και να επικρατεί με 68-61. Εξαιρετικό ντεμπούτο πραγματοποίησε ο πολυτιμότερος των νικητών και του αγώνα, Πέτρος Χιουτακάκος, σταματώντας στους 22 πόντους με 4/7 τρίποντα. Ας δούμε, όμως, λίγο πιο αναλυτικά την εξέλιξη του αγώνα.

Απόλυτα μοιρασμένο το πρώτο δεκάλεπτο στον Κολωνό. Οι Ανδρέας Τομαράς (4π.) και Αθανασιάδης (3π.) συνεπικούρησαν την προσπάθεια των Θοδωρή Κασκάνη (4π.) και Βαγγέλη Αβανίδη σκοράροντας τους πρώτους πόντους για τα Paliagoura που προηγήθηκαν προσωρινά με +4. Ο Drew, σημαδεύοντας με υπομονή στο low post παιχνίδι με Σπύρο Μπονάτσο (4π.) και Σωτήρη Κογιώνη (4π.), αλλά και τον Πέτρο Χιουτακάκο (7π. με 1 τρίπ.) να ξεκινά καυτός το ματς, είχε άμεσες απαντήσεις. Σκορ δεκαλέπτου, 13-13.

Χέρι – χέρι οι δύο ομάδες και στη συνέχεια του πρώτου ημιχρόνου. Καμιά εκ των δύο δεν κατάφερε να χτίσει διαφορά μεγαλύτερη των 4 πόντων, με τους τυπικά φιλοξενούμενους να είναι ένα κλικ πιο αποτελεσματικοί. Οι Βαγγέλης Αβανίδης (7π.) και Θοδωρής Κασκάνης (6π.) συνέχισαν να σκοράρουν με συνέπεια, ενώ στην εξίσωση των διακριθέντων προστέθηκε και ο Θανάσης Κωστάκης με 5 πόντους και 1 τρίποντο. Σπύρος Μπονάτσος (4π.), Άρης Αγγελογιαννόπουλος (4π.) και Πέτρος Χιουτακάκος ξεχώρισαν για τον Drew, που πήγε στα αποδυτήρια με -3. Σκορ ημιχρόνου, 28-31.

Μετά την ανάπαυλα, ένα μίνι ξέσπασμα των «πρασίνων» τους έφερε στο +6. Τα Paliagoura, μάλιστα, είχαν σημαντική επιθετική πολυφωνία σε αυτό το διάστημα βρίσκοντας σκορ από 6 διαφορετικούς παίκτες. Στον αντίποδα, ο Drew είχε καίρια αντίδραση και με νέο δικό του σερί μετέτρεψε το -6 σε +6. Χάρμα ιδέσθαι ο Σπύρος Μπονάτσος (7π. με 1 τρίπ.) που συνέχισε να προκαλεί πονοκεφάλους στην άμυνα των Παλιαγκούρων, έχοντας ως άξιους συμπαραστάτες τους Βασίλη Χριστοδουλόπουλο (4π.), Γιάννη Κάρμα (4π.), Πέτρο Φούκο (5π. με 1 τρίπ.) και Σωτήρη Κογιώνη (4π.) στο καλύτερο παραγωγικά διάστημα των μετέπειτα νικητών (27 πόντοι). Σκορ 3ου δεκαλέπτου, 55-49.

Εξαιρετικό τέταρτο δεκάλεπτο πραγματοποίησε ο Uncle Drew. Ανεβάζοντας κατακόρυφα το ποσοστό του πίσω από τη γραμμή των 6,75μ, οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν για πρώτη φορά με διψήφια διαφορά. Καθοριστικός ο Πέτρος Χιουτακάκος, που στην πρώτη του συμμετοχή με την ομάδα, ήταν ηγετικός σκοράροντας 8 πόντους με 2 μεγάλα τρίποντα στο φινάλε. Τα Paliagoura, παρά την προσπάθεια των Βαγγέλη Αβανίδη (2π.), Ανδρέα Τομαρά (2π.) και Βαγγέλη Σταφυλά (2π.) δεν βρήκαν τρόπο αντίδρασης και μοιραία γνώρισαν την 11η ήττα τους στο φετινό πρωτάθλημα της Elite.

Στο τέλος του αγώνα, ο Uncle Drew είχε 15/36 δίποντα, 7/29 τρίποντα και 17/22 βολές ! Μάζεψε 43 ριμπάουντ, μοίρασε 10 ασίστ, έκλεψε 10 φορές, ενώ είχε 16 λάθη και 1 μπλοκ. Στον αντίποδα, τα Paliagoura είχαν 20/44 δίποντ, 5/27 τρίποντα και 6/12 βολές. Μάζεψαν 41 ριμπάουντ, μοίρασαν 13 ασίστ, έκλεψαν 11 φορές, ενώ είχαν 17 λάθη και 1 μπλοκ.

Πολυτιμότερος παίκτης του αγώνα αναδείχθηκε ο Πέτρος Χιουτακάκος με 22 πόντους, έχοντας 4/7 δίποντα, 4/7 τρίποντα και 2/3 βολές. Μάζεψε 5 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, έκλεψε 2 φορές, ενώ είχε 3 λάθη σε 32 λεπτά συμμετοχής. Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Θοδωρής Κασκάνης με 21 πόντους, έχοντας 6/14 δίποντα, 2/7 τρίποντα και 3/7 βολές. Μάζεψε 8 ριμπάουντ, μοίρασε 5 ασίστ, έκλεψε 4 φορές, ενώ είχε 6 λάθη σε 40 λεπτά συμμετοχής.

Uncle Drew (Χριστοδουλόπουλος) : Σιρόγλου 5 (5 ριμπ., 3 κλεψ., 1 τρίπ), Χριστοδουλόπουλος 3, Μπονάτσος 15 (9 ριμπ., 1 τρίπ., 1 μπλοκ), Χιουτακάκος 22 (5 ριμπ., 2 κλεψ., 4 τρίπ.), Φούκος 5 ( 3 ασί., 1 τρίπ.), Κογιώνης 10 (8 ριμπ.), Κανδηράκης (2 ριμπ., 2 ασί., 3 κλεψ.), Κάρμας Γ. 4 (2 ριμπ.), Αγγελογιαννόπουλος 4 (8 ριμπ., 2 ασί.).

Paliagoura (Κασκάνης) : Βελέντζας (3 ριμπ.), Αθανασιάδης 5 (8 ριμπ., 1 τρίπ., 3 κλεψ.), Αβανίδης 15 (10 ριμπ., 2 ασί., 4 κλεψ., 1 μπλοκ), Κασκάνης 21 (8 ριμπ., 5 ασί., 4 κλεψ. 2 τρίπ.), Κοντορουχάς, Σουρλίγκας, Κωστάκης 8 (3 ριμπ., 2 τρίπ.), Τομαράς 8 (2 ριμπ.), Σταφυλάς 4 (6 ριμπ., 4 ασί.).

Τι μας άρεσε : Το ομαδικό μπάσκετ του Uncle Drew.