19/06/2023
Kolosos Dunk n' Donuts 13 15 12 24 - 64 -
Ano Liosia BC 17 8 18 9 - 52 -

Ονειρικό τέταρτο δεκάλεπτο και 1-0 ο Kolosos!

Το βράδυ της Δευτέρας στο Basketaki Arena ο Kolosos Dunk n’ Donuts επικράτησε των Ano Liosia BC στο Game 1 της σειράς με 64-52 και έκανε το πρώτο βήμα για την πρόκριση στο Top 16 της Summer Development League. Ντέρμπι ήταν το ματς στη μεγαλύτερή του διάρκεια, με την ομάδα του απόντα Γιώργου Ζαμπούρα να πραγματοποιεί εκπληκτική τέταρτη περίοδο (24-9). Πρόβλημα απέναντι στη ζώνη αντιμετώπισε η ομάδα του coach Άκη Ζαντιώτη που αναμένεται να εμφανιστεί με το μαχαίρι στα δόντια το βράδυ της Πέμπτης στο Game 2. Ας δούμε, όμως, λίγο πιο αναλυτικά τι ακριβώς συνέβη.

Με τον Βαρβαρίδη (10π.) να μπαίνει ζεστός στο ματς και τους Καραμπούλα (5π.) και Φρέρη (2π.) να τον ακολουθούν, οι Λιοσιώτες βρέθηκαν σε θέση οδηγού. Ο Kolosos, παρότι, άργησε λιγάκι να βρει τα πατήματά του, δεν επέτρεψε στους φιλοξενούμενους να ξεφύγουν, απαντώντας με καλάθια των Μαστορίδη (4π.), Καραμήτσου (4π.) και Βασιλειάδη (4π.). Σκορ 1ου δεκαλέπτου, 13-17.

Στη συνέχεια του πρώτου ημιχρόνου, τα δεδομένα άλλαξαν. Βελτιώνοντας σημαντικά την αμυντική του λειτουργία ο Κολοσσός πήρε τα ηνία του αγώνα, αλλά και το προβάδισμα, χάρη στους Λεβαδίτη (6π.), Καραμπεσύνη (3π.), Βασιλειάδη (2π.), Μαστορίδη (2π.) και Σωτηρόπουλο (2π.). Στην αντίπερα όχθη, οι Κιτρινόμαυροι διένυσαν το λιγότερο παραγωγικό τους διάστημα, σκοράροντας μόλις 8 πόντους και κλείνοντας το ημίχρονο στο -3, παρά την προσπάθεια των Καραμπούλα (4π.) και Παπαδιά (4π.). Σκορ ημιχρόνου, 28-25.

Μετά την ανάπαυλα το ντέρμπι συνεχίστηκε. Τα Ano Liosia ξανά βρήκαν τα πατήματά τους και χάρη στην τριπλέτα των Καραμπούλα (6π.), Πετρόπουλου (6π.) και Κολέγκα (5π.) πέρασαν και πάλι μπροστά. Την ίδια ώρα ο Σωτηρόπουλος (7π.) έκανε τη διαφορά από πλευράς Κολοσσού, προσφέροντας λύσεις σε αμφότερες τις πλευρές του γηπέδου. Σκορ 3ου δεκαλέπτου, 40-43.

Όλα έδειχναν ότι το Game 1 της σειράς θα κρινόταν στις ειδικές καταστάσεις. Ο Kolosos Dunk n’ Donuts, ωστόσο, είχε διαφορετική άποψη και φρόντισε να την εκφράσει εντός του παρκέ. Εκτοξεύοντας απότομα τα ποσοστά ευστοχίας τους, οι γηπεδούχοι έτρεξαν ένα εντυπωσιακό επιμέρους 24-9, με τους Σωτηρόπουλο (10π.), Λεβαδίτη (8.), Βασιλειάδη (4π.) και Καραμήτσο (2π.) να κάνουν ό,τι θέλουν στα τελευταία λεπτά. Από την άλλη, οι Λιοσιώτες κόλλησαν επιθετικά, δεν κατάφεραν να αντιδράσουν έγκαιρα και γνώρισαν την ήττα με μια διαφορά που σίγουρα δεν αντικατοπτρίζει την συνολική εικόνα του αγώνα, αλλά ούτε και τη δυναμική των δύο ομάδων.

Στο τέλος του αγώνα, ο Kolosos Dunk n’ Donuts είχε 18/41 δίποντα, 8/23 τρίποντα και 4/18 βολές. Μάζεψε 34 ριμπάουντ, μοίρασε 14 ασίστ, έκλεψε 13 φορές, ενώ είχε 3 λάθη και 1 μπλοκ. Στον αντίποδα, τα Ano Liosia BC είχαν 11/31 δίποντα, 6/29 τρίποντα και 12/16 βολές. Μάζεψαν 44 ριμπάουντ, μοίρασαν 10 ασίστ, έκλεψαν 1 φορά, ενώ είχαν 15 λάθη και 1 μπλοκ.

Betsson mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Χρήστος Σωτηρόπουλος με 19 πόντους, έχοντας 4/8 δίποντα, 3/6 τρίποντα και 2/6 βολές. Μάζεψε 9 ριμπάουντ, μοίρασε 4 ασίστ, έκλεψε 4 φορές, ενώ είχε μόλις 1 λάθος σε 30 λεπτά συμμετοχής.  Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Γιώργος Παπαδιάς με 9 πόντους, έχοντας 3/7 δίποντα, 0/2 τρίποντα και 3/5 βολές. Μάζεψε 15 ριμπάουντ, μοίρασε 3 ασίστ, ενώ είχε 3 λάθη και 1 μπλοκ σε 34 λεπτά συμμετοχής.

Kolosos Dunk n’ Donuts (Λεβαδίτης) : Βασιλειάδης 12 (1), Καλοπήτας, Καραμήτσος 6, Καραμπεσύνης 3 (1), Λεβαδίτης 18 (3), Μαστορίδης 6, Σωτηρόπουλος 19 (3).

Ano Liosia BC (Ζαντιώτης) : Βαρβαρίδης 15 (3), Καραμπούλας 15 (1), Κολέγκας 5, Μπιρπανάγος, Παπαδιάς 9, Παχούλης, Πετρόπουλος 6 (2), Ρουχωτάς, Σαρικάκης, Φρέρης 2.

Τι μας άρεσε : Το πάθος των δύο ομάδων.