14/12/2021
Μπεκρίμ Team - - - - - 39 -
Patras Orlando Tragic - - - - - 62 -

Ονειρικοί Orlando Tragic και blow out νίκη!

Την αυλαία της 7ης αγωνιστικής άνοιξε η αναμέτρηση ανάμεσα σε Μπεκρίμ Team και Patras Orlando Tragic. Ντέρμπι περιμέναμε και μόνο αυτό δεν είδαμε, καθώς οι φιλοξενούμενοι με οδηγούς Γοργία και Καπώνη έριξαν στο καναβάτσο την Μπεκρίμ και κέρδισαν με το τρομακτικό 39-62!

Μια διαφορά 8 πόντων δημιούργησε η παρέα του Καπώνη στο 1ο δεκάλεπτο του αγώνα. Ζεστός ξεκίνησε ο Καπώνης με 3 καλάθια, ενώ ακολούθησε ο Γοργίας με 4 πόντους. Στην αντίπερα όχθη, από 3 πόντους είχαν Τσερκέζης και Γιαννάτος για την Μπεκρίμ Team. 9-17 ήταν το επιμέρους σκορ.

Στο ίδιο τέμπο συνεχίστηκε και η 2η περίοδος του αγώνα. Η ομάδα του Orlando έτρεξε στο ανοιχτό γήπεδο, έβαλε κάποια δύσκολα σουτ και έπαιξε τρομερή άμυνα. Εκτός ρυθμού ήταν οι «μπεκρήδες» με άμεση για αυτούς συνέπεια, η διαφορά να φτάσει τους 13 πόντους. 4 πόντους πέτυχε για τους γηπεδούχους ο Κυριακόπουλος με τον Γοργία να συνεχίζει τον χαβά του και να φτάνει τους 10 πόντους στο ημίχρονο για τους Tragic.

Ακόμα χειρότερα έγιναν τα πράγματα για την ομάδα του coach P. στο 3ο δεκάλεπτο. Οι Tragic συνέχισαν από εκεί που σταμάτησαν στο α’ ημίχρονο και έγιναν οι απόλυτοι ηνίοχοι του παιχνιδιού. Σειρά στο σκοράρισμα πήραν Παπαγεωργόπουλος και Στεφανόπουλος που είχαν από 4 πόντους. Στο τρίποντο του Γεωργίου αρκέστηκαν οι «μπεκρήδες» που τα είχαν χαμένα. Η διαφορά έφτασε τους 23 πόντους και το scoreboard έδειχνε 23-46!

Διαδικαστικού χαρακτήρα ήταν η 4η και τελευταία περίοδος του αγώνα. Οι «μπεκρήδες» προσπάθησαν να μειώσουν την απόσταση τους από τους Patras Orlando Tragic σε λογικά πλαίσια αλλά δεν τα κατάφεραν. 16-16 ήταν το επιμέρους σκορ του δεκαλέπτου. 2 τρίποντα πέτυχε για τους γηπεδούχους ο Γιαννάτος. 4 πόντους είχε ο Λάζαρης και από 1 τρίποντο Παπαγεωργίου και Ευσταθόπουλος για τους νικητές. 39-62 ήταν το τελικό σκορ!

Mvp του αγώνα ήταν ο Σπύρος Καπώνης με 12 πόντους, 7 ριμπάουντ (5-2), 1 ασίστ, 5 κλεψίματα, 2 μπλοκ και 2 λάθη σε 24 αγωνιστικά λεπτά. Ο Ανδρέας Γιαννάτος ξεχώρισε για τους ηττημένους με 9 πόντους, 6 ριμπάουντ (0-6), 2 ασίστ και 2 λάθη σε 35:47 λεπτά συμμετοχής.

Σαν σύνολο, η Μπεκρίμ Team είχε 11/43 δίποντα (25,6%), 4/14 τρίποντα (28,6%), 5/10 βολές (50%), 33 ριμπάουντ (5-28), 7 ασίστ, 4 κλεψίματα, 1 μπλοκ και 15 λάθη. Οι Patras Orlando Tragic είχαν 25/67 δίποντα (37,3%), 4/14 τρίποντα (28,6%), 52 ριμπάουντ (18-34), 10 ασίστ, 13 κλεψίματα, 3 κοψίματα και 9 λάθη.

Μπεκρίμ Team(Παπαγεωργίου): Προδρομίδης 1, Τσερκέζης 5 (9 ριμπ), Γεωργίου 11, Παπαγεωργίου, Γιαννάτος 9, Φράγκος 4, Κοτσίρης 2, Κυριακόπουλος 6, Παϊρής 1.

Patras Orlando Tragic(Καπώνης): Καπώνης 12 (7 ριμπ), Ευσταθόπουλος 3, Πετρόπουλος 8 (12 ριμπ), Γοργίας 12 (7 ριμπ), Λάζαρης 2, Παπαγεωργόπουλος 12, Στεφανόπουλος 4, Πατρινός 2, Παπαγεωργίου 7.

Key player: Ο παίχτης-κλειδί ήταν ο Γοργίας, καθώς πέτυχε την πληθώρα των πόντων του στο 1ο ημίχρονο, βοηθώντας την ομάδα του να δημιουργήσει αυτή την μεγάλη διαφορά. Παράλληλα, μάζεψε 7 ριμπάουντ, μοίρασε 2 ασίστ, έκλεψε 2 φορές την μπάλα και έκανε 1 κόψιμο.

Τι μας άρεσε: Η τρομερή άμυνα των Tragic!