20/09/2024
Capital Con-Trolls 5 12 13 12 - 42 -
Μία + Μία 18 20 24 18 - 80 -

Ονειρικό "start" για την Μία+Μία!

Σαν σίφουνας πέρασε το βράδυ της Παρασκευής από το Athens Sports Hall η Μία+Μία, καθώς στην πρεμιέρα του έκτου ομίλου της D2-League επικράτησε άνετα των Capital Con-Trolls με 42-80!

Σεληνιασμένο ξεκίνημα πραγματοποίησε η Μία+Μία στο παιχνίδι, καθώς με 6 πόντους του Χουλιαρόπουλου, 4 του Σπανίδη και 4 του Θεοφίλη, έχτισε από νωρίς διψήφια διαφορά 13 πόντων, 5-18. Ο μοναδικός που βρήκε στόχο στο πρώτο δεκάλεπτο για λογαριασμό των γηπεδούχων ήταν ο Κιούσης με τους 5 πόντους που πέτυχε.

Στον ίδιο ρυθμό συνέχισαν οι φιλοξενούμενοι και στη δεύτερη περίοδο, εκεί όπου με 5 πόντους του Αλέξανδρου Ξενικάκη, 4 του Δάσκαλου, 4 του Χουλιαρόπουλου και έμμεσο τρίποντο του Νίκου Ξενικάκη, πήγαν στα αποδυτήρια με αέρα 21 πόντων, 17-38! Το δίδυμο Μαρζάβα - Μπουρνάζου πήρε την σκυτάλη στην επίθεση των Capital Con-Trolls στο δεύτερο δεκάλεπτο, πετυχαίνοντας από 5 πόντους έκαστος.

Με συνοπτικές διαδικασίες κλείδωσε ουσιαστικά τη νίκη στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου η Μία+Μία, αφού με 6 πόντους του Νίκου Ξενικάκη, 5 του Ντελαλή, 4 του Θεοφίλη και τρίποντο του Κουτρούμπα, ξέφυγε στους 32, 30-62. Δεν μπόρεσαν οι κόκκινοι να ακολουθήσουν τον αντίπαλο σε εκείνο το διάστημα, παρά τους 4 πόντους που πέτυχε ο Κιούσης και το τριποντάκι του Μαρζάβα. Σκορ τρίτης περιόδου 30-62!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο το μόνο που απέμενε να δούμε ήταν το τελικό αποτέλεσμα, με τους φιλοξενούμενους να επικρατούν με 42-80, μετά από εύστοχες προσπάθειες των Κουτρούμπα, Θεοφίλη και Χουλιαρόπουλου. Για τους Capital Con-Trolls στα τελευταία λεπτά του αγώνα τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι βρήκαν οι Τζεμπελίκος και Κιούσης.

Πολυτιμότερος των Capital Con-Trolls ο Τυχόπουλος με 4 πόντους, έχοντας 2/5 δίποντα, ενώ πήρε 6 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, έκλεψε 1 φορά και ήταν αλάνθαστος. Novibet MVP για την Μία+Μία ο Νίκος Ξενικάκης με 11 πόντους (double-double), έχοντας 3/3 βολές, 4/12 δίποντα και 0/2 τρίποντα. Μάζεψε 20 ριμπάουντ, μοίρασε 2 ασίστ, έκλεψε 2 φορές και έκανε 2 λάθη.

Capital Con-Trolls (Μαρζάβας): Δρόσος, Μαρζάβας 8 (2), Γκούβας, Κιούσης 12 (1), Τυχόπουλος 4, Φουρτάκας 5, Τζεμπελίκος 6, Μπουρνάζος 7 (1)

Μία+Μία (Ντελαλής): Θεοφίλης 13 (1), Δάσκαλος 10, Ξενικάκης Ν. 11, Κουτρούμπας 9 (3), Αλβέρτος, Σπανίδης 4, Χουλιαρόπουλος 13, Ντελαλής 9 (1), Ξενικάκης Α. 7, Μπάτσιος 4

Τι μας άρεσε: Το όμορφο μπάσκετ που έπαιξε η Μία+Μία!