08/04/2024
Black Mamba 16 19 8 10 - 53 -
Heldreich 23 16 16 12 - 67 -

Συνεχίζει να ονειρεύεται ο Heldreich!

Μεγάλη πρόκριση για την φάση των «8» της Μaster League πήρε το βράδυ της Δευτέρας στο Basketaki Arena το Heldreich, καθώς με άμυνα από γρανίτη και μεγάλη ευστοχία από την περιφέρεια, κατάφερε να επικρατήσει απέναντι στο Black Mamba.

Οι ομάδες μπήκαν με τρομερή ενέργεια στο παρκέ, με σκοπό να παίξουν λυσσαλέα άμυνα αλλά η επιθετική ποιότητα οδήγησε σε υψηλό σκορ, με τον Heldreich να έχει το προβάδισμα με 16 – 23. Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν από κει που σταμάτησαν στο προηγούμενο παιχνίδι και πυροβολούσαν κατά ριπάς από την περιφέρεια με πέντε τρίποντα(Παγώνης,Ανδρεάδης,Δ.Μπακούρος,Μουδήλος,Α.Μπακούρος), ενώ η ομάδα του Μπασδάνη που πλήρωσε την κακή περιφερειακή άμυνα,στηρίχθηκε στην τριάδα Δέδε(6), Δ.Μονέου(6) και Μπολοτάκη(4).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι γηπεδούχοι ήταν ελαφρώς καλύτεροι και με τις παλιοσειρές να αναλαμβάνουν δράση(Μπολοτάκης 6 - Δέδες 5) και τρίποντα από Δ.Μονέο και Ρεπάνη , πλησίασαν 35 – 39 στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου. Στο αντίπαλο στρατόπεδο, οι Λευκοί συνέχιζαν να παίρνουν σκορ κυρίως από την περιφέρεια με Μουδήλο, Παγώνη , Δ. Μπακούρο και Ανδρεάδη να πετυχαίνουν από ένα τρίποντο κρατώντας την πρωτοπορία.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, ο Heldreich βραχυκύκλωσε την επίθεση του Mamba που σκόραρε μόλις 8 πόντους και με τον Α. Μπακούρο να δίνει τον ρυθμό με 6 πόντους, τον Ζαχαρόπουλο να κερδίζει μάχες μέσα στο ζωγραφιστό με 4 και τον Παγώνη να σκοράρει μία φορά από τα 6.75, ανέβασε τη διαφορά στο + 12. Στην αντίπερα όχθη , οι γηπεδούχοι έμειναν χωρίς καλάθι εντός παιδιάς για εφτά ολόκληρα λεπτά και βρήκαν λύσεις στο τέλος με Μαρίτσα και Χέμνταν να πετυχαίνουν από 3 πόντους(43-55).

Το ποτάμι δεν γυρνούσε πίσω και το Mamba παρά τους 10 πόντους που βρήκε με Χέμνταν και Γιάννη Μονέο δεν κατάφερε να γυρίσει το ματς. Το Heldreich σκόραρε ξανά με συνέπεια από την περιφέρεια με Ανδρεάδη και Δ. Μπακούρο και με καλαθάκια από κοντά με Ζαχαρόπουλο, Μουδήλο και Α. Μπακούρο ολοκλήρωσε την νίκη – πρόκριση, με το τελικό 53 – 67 να γράφεται στον φωτεινό πίνακα του γηπέδου.

Betsson MVP αναδείχτηκε ο Γεράσιμος Παγώνης με 12 πόντους, 9 ριμπάουντ και 1 κλέψιμο, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Βασίλης Δέδες με 13 πόντους, 9 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 1 κλέψιμο.

Black Mamba(Μπασδάνης):Χέμνταν 8(8ρ.), Δέδες 13(9ρ.),Καριώτης , Μαρίτσας 3, Δ.Μονέος 9(7ρ.), Γ.Μονέος 7, Μπολοτάκης 10(9ρ.), Ρεπάνης 3.

Heldreich(Νικολαΐδης): Ανδρεάδης 9, Ζαχαρόπουλος 6(12ρ.),Κούρταλης 2, Μουδήλος 10(9ρ.), Α. Μπακούρος 9, Δ. Μπακούρος 13, Νικολαΐδης 6, Παγώνης 12(9ρ.),Τσεκουρλούκης

Τι μας άρεσε: Η ευστοχία των νικητών από την περιφέρεια.