16/01/2024
Kourkoutes BC 17 16 16 24 - 73 -
Limoges 13 18 26 20 - 77 -

Με όπλο την επίθεση η Limoges!

Σπουδαία νίκη για την Limoges με 73-77 απέναντι στους Kourkoutes, σε ένα παιχνίδι με ωραίο μπασκετικό θέαμα.

Καλύτεροι στο ξεκίνημα οι γηπεδούχοι, βρήκαν γρήγορα ρυθμό επιθετικά με τον Νακόπουλο να δημιουργεί με 3 ασίστ και να σκοράρει και 5 πόντους. Για τους φιλοξενούμενους ο Αντωνόπουλος (6) κράτησε την ομάδα του κοντά στο σκορ με 5 πόντους, με το σκορ στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου να βρίσκεται στο 17-13.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η Limoges άρχισε να ξεδιπλώνεται επιθετικά και να βρίσκει εύκολα καλάθια με τους Μπραντίτσα και Τριαντογιάννη. Για τους γηπεδούχους έκλεισε εκπληκτικά το δεύτερο δεκάλεπτο ο Τσάκωνας με 10 πόντους κρατώντας την ομάδα του μπροστά στο σκορ με 33-31.

Στην επανάληψη η Limoges μπήκε στο παρκέ με όρεξη για γρήγορο και ωραίο μπάσκετ με τους Αντωνόπουλους να συνεργάζονται φοβερά και να δίνουν προβάδισμα 10 πόντων στην ομάδα τους.

Στο τελευταίο κομμάτι του παιχνιδιού οι γηπεδούχοι έκανα μεγάλη προσπάθεια να επιστρέψουν και χάρις τους Νακόπουλο και Λαδιά κατάφεραν να περάσουν μπροστά στο σκορ 2 λεπτά πριν την λήξη του αγώνα. Η Limoges όμως ήταν πιο ψύχραιμη στο τέλος και ξαναπέρασε μπροστά την κρίσιμη ώρα και πήρε τελικά την πολυπόθητη νίκη με 73-77.

Betsson MVP αναδείχθηκε ο Τριαντογιάννης με 11 πόντους, 9 ριμπάουντ, και 1 ασίστ. Για τους γηπεδούχους ξεχώρισε ο εκπληκτικός Νακόπουλος ο οποίος έκανε Triple Double με 15 πόντους, 14 ριμπάουντ και 12 ασίστ.

Οι γηπεδούχοι είχαν 10/12 βολές, 27/60 δίποντα και 3/19 τρίποντα, μάζεψαν 43 ριμπάουντ, μοίρασαν 14 ασίστ, έκαναν 10 κλεψίματα και 5 λάθη. Από την άλλη οι νικητές είχαν 12/13 βολές, 22/45 δίποντα και 7/29 τρίποντα, μάζεψαν 43 ριμπάουντ, έκαναν 11 ασίστ, 1 κλέψιμο και 1 λάθος.

Kourkoutes BC (Νακόπουλος): Βεϊσάκης 7, Ζήσης 2, Καρούμπαλης 6, Λαδιάς 13, Μαρίνος, Μαυροδημητράκης, Νακόπουλος 15, Τσάκωνας 30

Limoges (Αντωνόπουλος): Αντωνόπουλος 16, Αντωνόπουλος 12, Δαβιλάς 11, Κωσταντόπουλος 6, Μπραντίτσας 12, Παπαδόπουλος 9, Τριαντογιάννης 11

Τι μας άρεσε: οι πολλές εναλλαγές στο προβάδισμα!