21/11/2023
Αμφιδέξιοι 18 14 15 25 - 72 -
Pistachios 12 17 19 14 - 62 -

Με όπλο το ριμπάουντ πέρασαν οι Αμφιδέξιοι!

Σπουδαία αναμέτρηση για το πρωτάθλημα της Master League σημειώθηκε το βράδυ της Τρίτης στο κλειστό τους Αγίου Νικολάου, με τους Αμφιδέξιους να επικρατούν με 72-62 τους μαχητικούς Pistachios, παίρνοντας μεγάλη βαθμολογική ανάσα.

Καλύτεροι στο ξεκίνημα οι γηπεδούχοι, έδειξαν από την αρχή ότι θέλουν πολύ την νίκη για να ανέβουν στην βαθμολογία. Εκπληκτικός Γεωργόπουλος στο πρώτο δεκάλεπτο σκόραρε 10 πόντους με δύο τρίποντα δίνοντας λύσεις στο επιθετικό κομμάτι, με τον Τάλαρο από την άλλη πλευρά να κυριαρχεί κάτω από το καλάθι και να σημειώνει 6 πόντους για τους φιλοξενούμενους. Σκορ πρώτου δεκαλέπτου στο 18-12.

Στην συνέχεια οι Pistachios ανέβασαν ρυθμούς και χάρις τους Τάλαρο και Φλίγκο κατάφεραν να ρίξουν την διαφορά στους 3 πόντους στο τέλος του ημιχρόνου με το ταμπλό να γράφει 32-29.

Στην επανάληψη οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι χέρι στο σκορ, έχοντας αρχίσει να βρίσκουν ρυθμό επιθετικά πρόσφεραν θέαμα και στις δύο μεριές τους γηπέδου. Για τους Αμφιδέξιους ο Γεωργόπουλος και πάλι έδειξε ότι βρισκόταν σε εξαιρετική μέρα σκοράροντας 8 πόντους, ενώ για τους Pistachios ο Γονιδάκης πήρε το όπλο του και σημείωσε 10 κρίσιμους πόντους βάζοντας μπροστά την ομάδα του στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου με 47-48.

Στο τελευταίο κομμάτι του παιχνιδιού οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που στάθηκαν ανώτεροι, με τον εκπληκτικό Τζωρτζάκη να σκοράρει 9 πόντους με τρεις βόμβες έξω από την γραμμή των 6.75, και να ανεβάζει την διαφορά στους 10, μη αφήνοντας περιθώρια στους φιλοξενούμενους να επιστρέψουν στο παιχνίδι. Μεγάλη νίκη για τους Αμφιδέξιους με 72-62.

Betsson MVP αναδείχθηκε ο Τζαβέλλας με 9 πόντους, 23 ριμπάουντ, 3 ασίστ 2 κλεψίματα και 1 λάθος. Για τους φιλοξενούμενους ξεχώρισε ο Γονιδάκης με 19 πόντους, 8 ριμπάουντ και 2 ασίστ.

Οι νικητές είχαν 5/8 βολές, 17/32 δίποντα, 11/44 τρίποντα, μάζεψαν 47 ριμπάουντ, μοίρασαν 19 ασίστ, έκαναν 5 κλεψίματα και 8 λάθη. Από την άλλη οι φιλοξενούμενοι είχαν 8/11 βολές, 21/49 δίποντα, 4/13 τρίποντα, μάζεψαν 31 ριμπάουντ, μοίρασαν 16 ασίστ, έκαναν 4 κλεψίματα και 8 λάθη.

Αμφιδέξιοι (Τζαβέλλας): Γεωργόπουλος 23 (2), Γκατζιώρας 8 (2), Κακκαβάς 4, Στουρνάρας 9 (3), Τζαβέλας 9 (23ρ.), Τζωρτζάκης 19 (4)

Pistachios (Γονιδάκης): Γονιδάκης 19 (1), Κακαβάς, Κακιώνης 2, Κοντογιάννης 5 (1), Τάλαρος 16, Τσίτουρας 8, Φλίγκος 12 (2)

Τι μας άρεσε: Τα μεγάλα τρίποντα των γηπεδούχων!