22/11/2022
New York Pic-Knicks 9 10 9 10 - 38 -
Optimus Priamus 12 12 20 9 - 53 -

Optimus Priamus : Η δουλειά του coach Αντωνουσάκη φαίνεται στο παρκέ!

Βράδυ Τρίτης στο Basketaki Arena οι NY Pic-Knicks υποδέχθηκαν τον Optimus Priamus για την 8η αγωνιστική του πρώτου ομίλου της Development League. Ο Optimus, παίζοντας μυαλωμένα και βρίσκοντας πολλούς πόντους μέσα από συστήματα δουλεμένα στις προπονήσεις, έφτασε εύκολα στη νίκη με 38-53, βάζοντας παράλληλα φρένο στο αρνητικό σερί των τελευταίων εβδομάδων. Μακριά από τον καλό τους εαυτό βρέθηκαν οι Νεοϋορκέζοι που υποχώρησαν στο 2-5. Πάμε, όμως, να δούμε λίγο πιο αναλυτικά την εξέλιξη της εν λόγω αναμέτρησης.

Σχετικά μοιρασμένο ήταν το ξεκίνημα του αγώνα, με τους μετέπειτα νικητές να παρουσιάζονται ελαφρώς πιο αποτελεσματικοί στα πρώτα λεπτά. Το δίδυμο Καλτσάκας και Χατούνογλου με 4 έκαστος ξεχώρισε για τους φιλοξενούμενους, ενώ στην αντίπερα όχθη οι Pic-Knicks βασίστηκαν στους Αθανασίου (4π.), Δημητρέλλο (2π.) και Ποζιό (2π.). Σκορ 1ου δεκαλέπτου, 9-12.

Παρόμοιο ήταν το σκηνικό και στη συνέχεια του πρώτου ημιχρόνου, με το επιμέρους σκορ να γράφει 10-12 και τους φιλοξενούμενους να διατηρούν τα ηνία της αναμέτρησης. Καλτσάκας (4π.) και Χατούνογλου (4π.) συνέχισαν να σκοράρουν με συνέπεια, ενώ πολύτιμες ήταν και οι βοήθειες των Δάρα (2π.) και Φλώρου (2π.). Από πλευράς γηπεδούχων ο Τσίκνας (5π.) ξεχώρισε σε αυτό διάστημα, ενώ άλλους δύο πόντους προσέθεσε ο Αντωνόπουλος. Σκορ ημιχρόνου, 19-24.

Μετά την ανάπαυλα ο Optimus παρουσιάστηκε αποφασισμένος να απλοποιήσει την υπόθεση νίκη και τα κατάφερε. Με τον Καλτσάκα (10π.) να πρωταγωνιστεί, έχοντας ως άξιους συμπαραστάτες τους Σκουτέρη (3π.), Δάρα (3π.), Φλώρο (2π.) και Δελβενιακιώτη (2π.) ο Πρίαμος ανέβασε σημαντικά την δείκτη της διαφορά. Από την άλλη, σε ρηχά νερά κινήθηκαν οι Pic-Knicks που αντιμετώπισαν πρόβλημα στην άμυνα και μοιραία έμειναν πίσω. Σκορ 3ου δεκαλέπτου, 28-44.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο η άμυνα των γηπεδούχων βελτιώθηκε σημαντικά, όμως τα δεδομένα δεν άλλαξαν. Ο Optimus διαχειρίστηκε εύκολα το υπέρ του προβάδισμα και παρά το γεγονός ότι ηττήθηκε στο επιμέρους σκορ με 10-9, απέδρασε με το ροζ φύλλο στις αποσκευές του.

Στο τέλος του αγώνα, οι New York Pic-Knicks είχαν 11/42 δίποντα, 3/16 τρίποντα και 7/14 βολές. Μάζεψαν 35 ριμπάουντ, μοίρασαν 6 ασίστ, έκλεψαν 12 φορές, ενώ είχαν 10 λάθη και 1 μπλοκ. Στον αντίποδα, ο Optimus Priamus είχε 20/56 δίποντα, 2/7 τρίποντα και 7/11 βολές. Μάζεψε 42 ριμπάουντ, μοίρασε 16 ασίστ, έκλεψε 7 φορές, ενώ είχε 17 λάθη και 3 μπλοκ.

Betsson mvp της αναμέτησης αναδείχθηκε ο Βαγγέλης Καλτσάκας με 18 πόντους και double-double, έχοντας 8/16 δίποντα και 2/2 βολές. Μάζεψε 12 ριμπάουντ, μοίρασε 3 ασίστ, έκλεψε 1 φορά, ενώ είχε 2 λάθη και 3 μπλοκ σε 33 λεπτά συμμετοχής. Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Παναγιώτης Αθανασίου με 13 πόντους και double-double, έχοντας 5/8 δίποντα και 1/2 τρίποντα. Μάζεψε 10 ριμπάουντ, ενώ είχε 3 κλεψίματα και 4 λάθη σε 34 λεπτά συμμετοχής.

New York Pic-Knicks (Κωφόπουλος) : Αθανασίου 13 (1), Αντωνόπουλος 6, Δημητρέλλος 6, Κοντογιάννης 3, Κωφόπουλος, Ποζιός 2, Τσίκνας 8 (2).

Optimus Priamus (Αντωνουσάκης) : Δάρας 9, Δελβενακιώτης 3 (1), Καλτσάκας 18, Σκουτέρης 6 (2), Φλώρος 7, Φουντουλάκης, Χατούνογλου 10.

Τι μας άρεσε : Το γεγονός ότι ο Optimus βρήκε τους περισσότερους πόντους του μέσα από συστήματα και οργανωμένες επιθέσεις.