08/07/2024
Optimus Priamus 27 27 21 26 - 101 -
Μανιάτης BMW 8 11 15 18 - 52 -

Optimus Priamus από ατσάλι!

Τρομερή εμφάνιση, λύσεις σχεδόν από όποιον πάτησε παρκέ και εμφατική νίκη για τον Optimus Priamus απέναντι στον Μανιάτη BMW, με το τελικό 101-52 να δίνει την πρόκριση στις 32 καλύτερες ομάδες της διοργάνωσης, όπου πλέον η αναμέτρηση με την Μία + Μία κόβει την ανάσα!

Όλα φάνηκαν να... παίρνουν το δρόμο τους από το πρώτο κιόλας δεκάλεπτο, καθώς οι γηπεδούχοι με πρωτοστάτη τον Βασιλειάδη και τους Λοΐζο και Χατούνογλου άξιους συμπαραστάτες, πήραν προβάδισμα σχεδόν 20 πόντων. Όσο μπορούσαν έτρεχαν οι ομάδες, με τους Σταυρίδη και Μιμηγιάννη κυρίως να ψάχνουν με προσωπικές ενέργειες τρόπους να μειώσουν, με το δεκάλεπτο να βρίσκει πίσω τον Μανιάτη με σκορ 27-8. Ο Καλτσάκας ήταν... μαγεία, οι Μιμηγιάννηδες είχαν απαντήσεις, αλλά η κυριαρχία των γηπεδούχων ήταν ξεκάθαρη, με το ημίχρονο να κλείνει στο 54-19.

Ο Κώστας Μιμηγιάννης μαζί με τον Μανιάτη έψαχναν τρόπους ώστε η τεράστια διαφορά να πέσει, ο Κυριάκου ήταν όμως εκεί.. Δυναμική παρουσία, καθαρό μυαλό από αυτόν και τους συμπαίκτες του, με τις φιλότιμες προσπάθειες των φιλοξενούμενων να πέφτουν στο κενό, και αρχικά το τρίτο δεκάλεπτο να κλείνει στο 75-34 και τον ελεύθερο ρυθμό του αγώνα να ξεχωρίζει εν συνεχεία, με το παιχνίδι να πηγαίνει στους 100 για τον φορμαρισμένο Optimus και τη νίκη να έρχεται για την παρέα του Σκουτέρη, με τελικό σκορ 101-52. Η Μία + Μία περιμένει πλέον με ανοιχτές... αγκάλες τους νικητές για ένα τρομερό συναπάντημα!

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Μιχάλης Βασιλειάδης με 21 πόντους, 2 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 4 κλεψίματα, ένα κόψιμο. Από τους φιλοξενούμενους ξεχώρισε ο Παναγιώτης Μιμηγιάννης με 16 πόντους, 11 ριμπάουντ, 5 ασίστ, ένα κλέψιμο, 3 λάθη.

Optimus Priamus (Αντωνουσάκης): Βασιλειάδης 21, Καλτσάκας 16, Κυριακού 12, Λοΐζος 8,Παπαδάκoς 16, Σκουτέρης 4, Φουντουλάκης 2, Χατούνογλου 22.

Μανιάτης BMW (Μανιάτης): Γεωργουλόπουλος, Δρακίδης, Μανιάτης 6, Μιμηγιάννης Κ. 16, Μιμηγιαννης Π. 16, Σταυρίδης 14.

Τί μας άρεσε: Το όμορφο κλίμα στον αγώνα!