16/09/2024
Heldreich 12 22 14 20 - 68 -
West Kings 24 17 25 12 - 78 -

Ορεξάτοι στην πρεμιέρα οι West Kings!

Ποδαρικό με το δεξί έκαναν οι West Kings στην Elite League by Novibet, καθώς στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος κέρδισαν εύκολα τον νεοφώτιστο Heldreich με 68-78 στο Athens Sports Hall!

Με τους καλύτερους οιωνούς ξεκίνησε το ματς για τους West Kings, καθώς με 10 πόντους του Σταυρούλη, 9 του Γεωργούση και 5 του Βήττα, έχτισαν από νωρίς διψήφια διαφορά 12 πόντων, 12-24. Ο Σιάποντης με δύο τρίποντα ήταν αυτός που τραβούσε το κουπί στην επίθεση των γηπεδούχων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης.

Με 5 νέους πόντους του Σταυρούλη, 5 του Παπάνογλου και 4 του Βήττα, οι φιλοξενούμενοι βρέθηκαν στα μισά της δεύτερης περιόδου στο +15, 16-31. Στο υπόλοιπο του πρώτου μέρους ανέλαβε δράση για τον Heldreich ο Κεράτσας και με 7 δικούς του πόντους, 5 του Ανδρεάδη και buzzer beater τρίποντο του Σιάποντη, μείωσε στους 7, 34-41!

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου η παρέα του Μαρφαντά κυριάρχησε σε όλους τους τομείς και με 9 ακόμη πόντους του Γεωργούση και δύο τρίποντα του Παπάνογλου, ξέφυγε στους 18, 48-66! Δεν μπόρεσαν οι γηπεδούχοι να ακολουθήσουν τον αντίπαλο σε εκείνο το διάστημα, παρά τους 7 πόντους που πέτυχε ο Σιάποντης και τους 5 του Ζαχαρόπουλου. Σκορ τρίτης περιόδου 48-66!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο δύσκολα θα άλλαζε κάτι στο Athens Sports Hall και έτσι οι West Kings έφτασαν εύκολα στη νίκη με 68-78, μετά από εύστοχες προσπάθειες των Γεωργούση, Σταματόπουλου  και Σταυρούλη. Για τον Heldreich στα τελευταία λεπτά του αγώνα βρήκαν στόχο οι Κεράτσας, Φορτούνας, Νικολαΐδης και Μυλωνάς.

Πολυτιμότερος του Heldreich ο Κερατσάς με 15 πόντους (double-double), έχοντας 1/5 βολές, 7/11 δίποντα και 0/1 τρίποντο. Πήρε 10 ριμπάουντ, έδωσε 3 ασίστ, έκανε 3 λάθη και είχε 1 τάπα. Novibet MVP των West Kings ο Σταυρούλης με 20 πόντους, έχοντας 8/12 βολές, 6/6 δίποντα και 0/1 τρίποντο. Μάζεψε 7 ριμπάουντ, μοίρασε 3 ασίστ, έκλεψε 1 φορά, έκανε 1 λαθάκι και είχε 2 τάπες.

Heldreich (Κεστεκίδης): Ντιμπ, Φορτούνας 6, Μυλωνάς 3 (1), Κεράτσας 15, Μάρας 4, Νικολαΐδης 7, Ανδρεάδης 5 (1), Κούρταλης, Ζαχαρόπουλος 11 (1), Σιάποντης 16 (4), Κολοβός 1

West Kings (Μαρφαντάς): Γεωργούσης 23 (3), Παναγιωτάκης 3 (1), Πεζούλας, Βήττας 14 (1), Παπάνογλου 11 (3), Σταυρούλης 20, Σταματόπουλος 5, Κοζομπόλης 2, Παπαδόπουλος

Τι μας άρεσε: Η διάθεση των West Kings από τα πρώτα λεπτά του αγώνα!