17/01/2024
Partouzan 17 13 17 6 - 53 -
Cosa Nostra 19 21 14 13 - 67 -

"Ορεξάτη" η Cosa Nostra!

Επιστροφή στις νίκες, αλλά και στις καλές εμφανίσεις για την Cosa Nostra στον τέταρτο όμιλο της Evolution League, καθώς για την 13η αγωνιστική επικράτησε της Partouzan με 53-67 και βρίσκεται μόνη στην πέμπτη θέση του βαθμολογικού πίνακα!

Ελαφρώς καλύτερη ήταν η Cosa Nostra στο ξεκίνημα της συνάντησης, καθώς με 8 πόντους του Ρες και 7 του Κάκιου, βρέθηκε δύο φορές στο +6 και έκλεισε το δεκάλεπτο στο +2, 17-19. Ο Κοντομίχαλος με 5 πόντους και ο Παυλόπουλος με 4 τραβούσαν το κουπί στην επίθεση των γηπεδούχων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, ενώ από την περιφέρεια βρήκε στόχο ο Καρυοφίλλης.

Στη δεύτερη περίοδο το δίδυμο Ρες - Κάκιου συνέχιζε να κάνει "παπάδες' και με 9 πόντους του πρώτου και 8 του δεύτερου, οι φιλοξενούμενοι πήγαν στα αποδυτήρια με αέρα 10 πόντων, 30-40. Την Partouzan κράτησαν όρθια σε εκείνο το σημείο οι 5 πόντοι του Καρυοφίλλη, ενώ από 4 πρόσθεσαν οι Πανταζόπουλος και Κοντομίχαλος.

Ίδια η εικόνα του αγώνα και στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, εκεί όπου με 5 πόντους του Ρες, 4 του Κάκιου και 3 του Βιλλιώτη, η Cosa Nostra ξέφυγε στους 14, 32-46! Αντέδρασαν στη συνέχεια του δεκαλέπτου οι γηπεδούχοι και με 6 πόντους του Τζάνη, 5 του Πανταζόπουλου και 4 του Κοντομίχαλου, μείωσαν στους 7, 47-54!. Σκορ τρίτης περιόδου 47-54!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι "Ιταλοί" δεν απειλήθηκαν ιδιαίτερα από τον αντίπαλο και με δράστες στην επίθεση τους Κάκιο, Ρες και Κουτσουριδάκη, έφτασαν δίκαια στη νίκη με 53-67. Για τους ασπρόμαυρους στα τελευταία λεπτά του αγώνα τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι βρήκαν οι Κοντομίχαλος και Καραδήμας.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 10/14 βολές, 17/57 δίποντα και 3/27 τρίποντα. Πήραν 48 ριμπάουντ, έδωσαν 8 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές, έκαναν 5 λάθη και είχαν 5 τάπες. Από την άλλη μεριά, οι νικητές είχαν 7/12 βολές, 27/54 δίποντα και 2/14 τρίποντα. Μάζεψαν 47 ριμπάουντ, μοίρασαν 16 ασίστ, έκλεψαν 3 φορές έκαναν 10 λάθη και είχαν 2 τάπες.

Πολυτιμότερος της Partouzan ο Κοντομίχαλος με 16 πόντους (double-double), έχοντας 5/7 βολές, 4/11 δίποντα και 1/6 τρίποντα. Μάζεψε 12 ριμπάουντ, μοίρασε 2 ασίστ, έκλεψε 2 φορές και έκανε 2 λάθη. Betsson MVP της Cosa Nostra ο Ρες με 28 πόντους, έχοντας 3/4 βολές, 11/18 δίποντα και 1/3 τρίποντα. Πήρε 9 ριμπάουντ, έδωσε 8 ασίστ  και έκανε 1 λαθάκι.

Partouzan (Παυλόπουλος): Καραδήμας 4, Καρατζάς, Καρυοφίλλης 8 (2), Κοντομίχαλος 16 (1), Πανταζόπουλος 9, Παυλόπουλος 9, Τζάνης 7

Cosa Nostra (Ρες): Βιλλιώτης 3, Κάκιος 25, Μπρούστας 4, Κουτσουριδάκης 3 (1), Ρες 28 (1), Φλυτζάνης, Στρέγλος 2, Τζαχρίστας 2

Τι μας άρεσε: Η τρομερή εμφάνιση των Ρες και Κάκιου!