17/03/2023
Young Ballers BC 28 17 11 31 - 87 -
Gerakas Hawks 16 13 15 25 - 69 -

«Όργια» Τσατάλη στη νίκη των Young Ballers!

Μία εμφάνιση που άφησε όποιον βρισκόταν στο κλειστό του Αγίου Νικολάου με το… στόμα ανοιχτό πραγματοποίησε ο Mike Τσατάλης. Ο παίκτης των Young Ballers έκανε τρομερά πράγματα πίσω από τα 6,75 πετυχαίνοντας 46 πόντους, με 14/22 τρίποντα και οδήγησε έτσι την ομάδα του σε εύκολη επικράτηση επί των Gerakas Hawks με 87-69. Έτσι συνεχίζουν απτόητοι την πορεία τους στην κορυφή της βαθμολογίας (17-1), ενώ οι Hawks, οι οποίοι κατέβασαν μόλις μία πεντάδα στο ματς, συνεχίζουν την προσπάθεια τους για την αποφυγή του υποβιβασμού (6-12).

Στα του αγώνα, οι φιλοξενούμενοι εκμεταλλεύτηκαν το μουδιασμένο ξεκίνημα των αντιπάλων τους και πήραν προβάδισμα με 6-11. Οι γηπεδούχοι ανέβασαν ρυθμούς και προσπέρασαν, με τον Τσατάλη να δείχνει από νωρίς τις άγριες προθέσεις του. Η διαφορά δεν άργησε να φτάσει σε διψήφιο με τον Τσατάλη να «χτυπάει» από το αγαπημένο του σημείο και να γράφει το 28-16, με το οποίο έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο.

Βούλγαρης και Τσατάλης συνέχισαν να δίνουν λύσεις επιθετικά στους Young Ballers οι οποίοι έφτασαν να προηγούνται με 40-21. Οι Gerakas Hawks το πάλεψαν κάπως προς το τέλος του δεύτερου δεκαλέπτου με τους Πικάση, Λιγνό και Βουλουμάνο, ενώ πάλι ο Τσατάλης με ένα από τα πολλά τρίποντά του έκανε το 45-29 που έμεινε ως το τέλος της δεύτερης περιόδου.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι απέδειξαν πως και με μόλις μία πεντάδα μπορούσαν να βγάλουν αντίδραση, έστω και για λίγο. Με ένα σερί τους έριξαν την διαφορά σε μονοψήφιο, μιας και έφτασαν στο -9 (51-42). Οι Young Ballers δεν έδειξαν να αγχώνονται ιδιαίτερα και με τους Τσατάλη και Μουζάκη πήγαν ξανά στο +14 (56-42), ενώ το σκορ στο φινάλε του τρίτου δεκαλέπτου έγραφε 56-44.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν στο τέταρτο δεκάλεπτο με σκοπό να «καθαρίσουν» τη νίκη και το κατάφεραν φτάνοντας στο +20 (68-48). Ο ρυθμός άνοιξε στη συνέχεια, με τον Τσάταλη να «πυροβολεί» ακατάπαυστα πίσω από την γραμμή του τριπόντου και την διαφορά να μην πέφτει κάτω από τους 17 πόντους. Τα πράγματα είχαν πάρει τον δρόμο τους και έτσι η κόρνα της λήξης βρήκε τους Young Ballers να πανηγυρίζουν τη νίκη τους με 87-69.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Mike Τσάταλης με 46 πόντους, 1 ασίστ, 2 κλεψίματα και 5 ριμπάουντ συνολικά στο ματς. Από τους ηττημένους κατάφερε να ξεχωρίσει ο Ιωάννης Λιγνός με 22 πόντους, 2 ασίστ και 13 ριμπάουντ.

Οι Young Ballers είχαν 17/45 δίποντα, 16/38 τρίποντα, 5/11 βολές, 50 ριμπάουντ, όπως και 22 ασίστ, 11 κλεψίματα και 13 λάθη. Οι Gerakas Haws μέτρησαν 21/60 δίποντα, 6/24 τρίποντα, 9/12 βολές, 42 ριμπάουντ και 15 ασίστ. Παράλληλα είχαν 7 κλεψίματα και 14 λάθη στο ματς.

Young Ballers (Στεφανάκος): Στεφανάκος 9(10ρ.), Κρόκος 4(2ρ.), Ζορμπάνος 1(2ρ.), Τσατάλης 46(5ρ.), Βούλγαρης 12(15ρ.), Βαρκάρης 5(3ρ.), Ανδρεάδης 2(5ρ.), Μουζάκης 8(7ρ.)

Gerakas Hawks (Πικάσης): Πικάσης 14(6ρ.), Παλλαντζάς 9(11ρ.), Βουλουμάνος 17(8ρ.), Λιγνός 22(13ρ.), Γιαννακάκης 7(4ρ.)

Τι μας άρεσε: Η τρομερή εμφάνιση του Τσατάλη ο οποίος πέτυχε 14/22 τρίποντα.