02/06/2023
The Roots 20 9 9 10 5 53 -
AlsoupoLions 11 9 19 9 8 56 -

Οριακή νίκη στην παράταση για τα «λιοντάρια»!

Μεγάλο ματς έγινε το βράδυ της Παρασκευής στο ASH, αφού Roots και AlsoupoLions τα έδωσαν όλα για τη νίκη, οι πρώτοι ψάχνοντας το πρώτο τους ροζ φύλλο στο Summer League και οι δεύτεροι έχοντας απόλυτοι ανάγκη τη νίκη για να παραμείνουν στο παιχνίδι της πρόκρισης! Το παιχνίδι οδηγήθηκε μάλιστα στην παράταση, εκεί που τα «λιοντάρια» επικράτησαν στις λεπτομέρειες.

Εξαιρετικό πρώτο δεκάλεπτο από τους Roots που αιφνιδίασαν τους αντιπάλους τους σε άμυνα και επίθεση, αφού έπαιζαν με μεγάλη ένταση και συγκέντρωση για να φτάσουν στο 20-11 του πρώτου δεκαλέπτου. Εξαιρετικός ο Ανδραβίζος σε αυτό το διάστημα με 9 δικούς του πόντους και πολλά γκολ-φάουλ.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι AlsoupoLions προσπάθησαν να κάνουν κάτι καλύτερο, έπαιζαν καλή άμυνα κρατώντας τους αντιπάλους τους χαμηλά στο σκορ και ο Βενιζέλος προσπαθούσε να κάνει ότι μπορεί επιθετικά. Βρέθηκαν ακόμη και στο -3, αλλά έκλεισαν πολύ άσχημα την περίοδο αφήνοντας τους Roots να κάνουν ένα 6-0 στο τελευταίο λεπτό γκρεμίζοντας ότι είχαν χτίσει μέχρι τότε.

Με το ημίχρονο να λήγει 29-20 υπέρ των Roots ήταν φανερό ότι το τρίτο δεκάλεπτο θα είναι καθοριστικό για την εξέλιξη του αγώνα. Πράγματι, τα «λιοντάρια» έκαναν την αντεπίθεση τους και με έναν αφιονισμένο Παπαδάκη κατάφεραν να βρεθούν στο τέλος της περιόδου στο +1, τρέχοντας ένα εντυπωσιακό επιμέρους 9-19 και θέτοντας τις βάσεις για τη διεκδίκηση της νίκης!

Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες έμειναν κοντά και το παιχνίδι ήταν θρίλερ μέχρι το τέλος! Δύο λεπτά πριν τη λήξη του αγώνα, οι AlsoupoLions προηγήθηκαν 41-45 και είχαν πολλές ευκαιρίες να αυξήσουν το προβάδισμα τους τελειώνοντας τον αγώνα! Ωστόσο, έχασαν τρομερά εύκολα καλάθια και έδωσαν τη δυνατότητα στους αντιπάλους τους να ισοφαρίσουν και λιγότερο από ένα λεπτό πριν τη λήξη να περάσουν και μπροστά με 48-45 με τεράστιο τρίποντο του Ανδραβίζου. Ο Βενιζέλος όμως δεν είχε πει την τελευταία του λέξη και με δικό του τρίποντο έστειλε το ματς στην παράταση.

Στην παράταση τα πράγματα κρίθηκαν στις λεπτομέρειες και κυρίως στις βολές, εκεί που οι The Roots ήταν αρκετά άστοχοι δίνοντας την ευκαιρία στους αντιπάλους τους να προηγηθούν και τελικά να κρατήσουν το προβάδισμα μέχρι το τέλος, παίρνοντας τη νίκη με 53-56.

Betsson MVP του αγώνα αναδείχθηκε ο Θοδωρής Παπαδάκης με 18 πόντους, 18 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 2 κλεψίματα σε μια εκπληκτική εμφάνιση.

Οι The Roots είχαν στον αγώνα 17/56 δίποντα, 3/14 τρίποντα, 10/28 βολές, 60 ριμπάουντ και 10 ασίστ για 15 λάθη. Από την άλλη οι AlsoupoLions είχαν 11/36 δίποντα, 9/43 τρίποντα, 7/10 βολές, 47 ριμπάουντ και 13 ασίστ για 13 λάθη.

The Roots (Λαγωνικάκος): Βασταρδής, Σοκολάκης, Ανδραβίζος 14 (1), Φιλιππής 9 (1), Παντελάτος 2, Αργυράκης 3, Ζαμπάρας 3, Γούλας 3 (1), Κατής 19

AlsoupoLions (Κατσαχνιάς): Βενιζέλος 20 (3), Παπαδάκης 21 (4), Μαγκώνης 6, Πάτας 6, Καραμπουρνής 3 (1), Κατσαχνιάς 3 (1), Πανταζής

Τι μας άρεσε: Το μεγάλο πάθος και των δύο ομάδων για τη νίκη!