Milwaukee Sucks 21 14 11 8 - 54 -
Reload 16 18 10 19 - 63 -

"Οριακή" νίκη για τους Reload!

Τρεις έκαναν τις νίκες τους στην Elite League οι Reload καθώς επικράτησαν δύσκολα των Milwaukee Sucks στο Athens Sports Hall.

Ένα εξαιρετικό πρώτο δεκάλεπτο παρακολουθήσαμε, με τις δύο ομάδες να παίζουν όμορφο μπάσκετ κατά διαστήματα και να είναι ιδιαίτερα παραγωγικές. Οι Sucks με τρίποντα των Χαντζή - Βαλάση και δίποντα των Μαυροειδή - Γάτσιου προηγήθηκαν με 21-16. Για τους φιλοξενούμενους Reload, οι Πανταζής, Ορέστης και Σαραντόπουλος ξεχώρισαν με την απόδοσή τους.

Το ντέρμπι συνεχίστηκε και στο δεύτερο δεκάλεπτο με το προβάδισμα να αλλάζει συνεχώς χέρια και τους γηπεδούχους να έχουν προβάδισμα βραχείας κεφαλής στο φινάλε του ημιχρόνου (35-34). Οι Μαυροειδής και Γάτσιος συνέχισαν να κάνουν εξαιρετική δουλειά και να κυριαρχούν μέσα στην ρακέτα, ενώ ο Μπεκρής συνδέθηκε με το καλάθι. Οι "Πειραιώτες" από την άλλη μεριά, χάρη στην εκτελεστική δεινότητα του Ορέστη παρέμειναν ζωντανοί στην διεκδίκηση της νίκης.

Ισορροπημένο ήταν το τρίτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης, αφού η μία ομάδα απαντούσε στα καλάθια της άλλης. Οι Ορέστης, Λουφόπουλος και Σωτηρόπουλος έδωσαν προσωρινά το προβάδισμα στην ομάδα τους, για να απαντήσουν οι γηπεδούχοι με τους Οικονόμου, Χαντζή και Μπεκρή, κάνοντας το σκορ στο φινάλε του τρίτου δεκαλέπτου 46-44.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι ομάδες "έσφιξαν" για τα καλά την άμυνά τους και το παιχνίδι κρεμόταν από μια κλωστή. Οι φιλοξενούμενοι έχοντας περισσότερη ψυχραιμία στα τελευταία κρίσιμα λεπτά, έβαλαν μεγάλα σουτ με τους Σωτηρόπουλο και Πανταζή και έφτασαν πολύ δύσκολα στην τρίτη τους νίκη στο πρωτάθλημα. Η ομάδα του Κυριτσόπουλου γι' ακόμη ένα παιχνίδι γνώρισε την ήττα στις λεπτομέρειες και έμεινε στο 1-3.

Betsson MVP αναδείχθηκε ο Ορέστης με 16 πόντους (3/5 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 1/1 βολή). Οι γηπεδούχοι είχαν 15/36 δίποντα, 7/26 τρίποντα και 3/5 βολές. Μάζεψαν 31 ριμπάουντ και έδωσαν 31 ριμπάουντ και έδωσαν 13 ασίστ. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 19/45 δίποντα, 4/15 τρίποντα και 13/21 βολές. Μάζεψαν 41 ριμπάουντ και έδωσαν 16 ασίστ.

Milwaukee Sucks (Κυριτσόπουλος): Βαλάσης 7 (1), Γάτσιος 4, Γαβέλης 2, Μαυροειδής 7 (1), Μπεκρής 15 (2), Οικονόμου 8, Παγούνης 2, Τσιβούλας, Χαντζής 9 (3)

Reload (Περιβολάρης): Γουρνάς 2, Καραγκούνης 1, Λουφόπουλος 9, Ορέστης 16 (3), Πανταζής 13, Σωτηρόπουλος 8, Τριχιάς 2

Τι μας άρεσε: Η ψυχραιμία που έδειξαν οι νικητές στα τελευταία λεπτά.