18/02/2024
Buzzer Eaters 25 17 21 23 - 86 -
Black Mamba 27 29 25 27 - 108 -

3D Μονέος, στο Hall of Fame το Μamba!

Την πρώτη του 100άρα για φέτος σημείωσε χθες στην Ζωφριά το Black Mamba, καθώς για την 18η αγωνιστική του δευτέρου ομίλου της Master League κέρδισε εύκολα τους Buzzer Eaters με 86-108!

Άκρως θεαματικό ήταν το ξεκίνημα της συνάντησης, με τις δύο ομάδες να παίζουν άμυνα με τα μάτια και το Black Mamba να προηγείται με 25-27, έπειτα από 11 πόντους του Δημήτρη Μονέου, 8 του Γιάννη Μονέου και 4 του Χιμντάν. Ούτε ένα, ούτε δύο, αλλά τέσσερα τρίποντα έβαλε ο Ζαννιάς για τους γηπεδούχους, 4 πόντους είχε ο Ρίζος και από ένα τριποντάκι οι Δεδεμάδης και Παυλόπουλος.

Στη δεύτερη περίοδο η εικόνα του παιχνιδιού παρέμεινε ίδια και με 10 νέους πόντους του Δημήτρη Μονέου, 8 του Γιάννη Μονέου και 8 του Μπολοτάκη, οι φιλοξενούμενοι πήγαν στα αποδυτήρια με προβάδισμα 14 πόντων, 42-56. Άλλα δύο τρίποντα έβαλε ο Ζαννιάς και τους Buzzer Eaters, από 4 πόντους έβαλαν οι Δεδεμάδης και Αρβανίτης, ενώ ο Μπάλτας εκτέλεσε και εκείνος από την περιφέρεια.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου πήρε μπρος ο Δέδες και με 9 δικούς του πόντους, 6 του Δημήτρη Μονέου, 5 του Μπολοτάκη και 4 του Χιμντάν, έδωσαν αέρα 18 πόντων στην ομάδα του Μπασδάνη, 63-81. Ο Ρίζος πήρε την σκυτάλη στην επίθεση των γηπεδούχων στο τρίτο δεκάλεπτο, πετυχαίνοντας 9 πόντους, 8 είχε ο Παυλόπουλος και 4 ο Ρίζος. Σκορ τρίτης περιόδου 63-81!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο το μόνο που απέμενε να δούμε ήταν το τελικό αποτέλεσμα, με το Black Mamba να ξεπερνάει τους 100 πόντους, καθώς με δράστες στην επίθεση τους Δημήτρη Μονέο, Χιμντάν, Δέδε, Μπολοτάκη και Γιάννη Μονέο, επικράτησε με 86-108! Για τους Buzzer Eaters στα τελευταία λεπτά του αγώνα βρήκαν στόχο οι Ζαννιάς, Ρίζος, Μπάλτας και Δεδεμάδης.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 6/8 βολές, 16/35 δίποντα και 16/42 τρίποντα. Πήραν 28 ριμπάουντ, έδωσαν 27 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές, έκαναν 8 λάθη και είχαν 2 κοψίματα. Στην αντίπερα όχθη, οι νικητές είχαν 4/7 βολές, 37/63 δίποντα και 10/21 τρίποντα. Μάζεψαν 52 ριμπάουντ, μοίρασαν 40 (!) ασίστ μπαίνοντας στο Hall of Fame του Basketaki, έκλεψαν 6 φορές, έκαναν 11 λάθη και είχαν 2 τάπες.

Πολυτιμότερος των Buzzer Eaters ο Δεδεμάδης με 13 πόντους, έχοντας 2/2 βολές, 4/6 δίποντα και 1/5 τρίποντα. Μάζεψε 9 ριμπάουντ, μοίρασε 8 ασίστ, έκλεψε 3 φορές, είχε 1 τάπα και ήταν αλάνθαστος. Betsson MVP για το Black Mamba ο Δημήτρης Μονέος με 33 πόντους (triple-double), έχοντας 1/2 βολές, 10/13 δίποντα και 4/9 τρίποντα. Πήρε 10 ριμπάουντ, έδωσε 14 ασίστ, έκλεψε 1 φορά και έκανε 2 λάθη.

Buzzer Eaters (Μπάλτας): Ζαννιάς 27 (8), Μπάλτας 6 (2), Ρίζος 20 (1), Δεδεμάδης 13 (1), Παυλόπουλος 11 (3), Αρβανίτης 9 (1)

Black Mamba (Μπασδάνης): Μονέος Γ. 19 (5), Χιμντάν 14, Δέδες 20, Μπολοτάκης 21 (1), Μονέος Δ. 33 (4), Καραλής 1

Τι μας άρεσε: Το triple-double του Δημήτρη Μονέου και οι 40 ασίστ του Black Mamba!