18/11/2023
Ανακασιακός 21 7 15 19 - 62 -
40φεύγα... 9 10 14 13 - 46 -

Όσο έπρεπε για να κερδίσει ο Ανακασιακός!

Για το πρωτάθλημα της Development 2, αναμετρήθηκαν στο κλειστό της Ζωφριάς ο Ανακασιακός με τους 40φευγα, με τους γηπεδούχους να παίρνουν σπουδαία νίκη με 62-46 ανεβαίνοντας παράλληλα στην βαθμολογία.

Έδειξε από την αρχή τις διαθέσεις του ο Ανακασιακός, καθώς μπήκε με όρεξη για γρήγορο και ωραίο μπάσκετ από τα πρώτα λεπτά. "Όλα τα λεφτά" ο Σιαπατόρης στο πρώτο δεκάλεπτο, με 18 πόντους, έδειξε τον δρόμο στην ομάδα του για την νίκη. Για τους φιλοξενούμενους ο Κωφός βοήθησε επιθετικά με 7 πόντους, με το σκορ στο τέλος της πρώτης περιόδου να βρίσκεται στο 21-9.

Στην συνέχεια ο ρυθμός του παιχνιδιού έπεσε, με αποτέλεσμα να μην έχουμε ωραίο θέαμα στο δεύτερο δεκάλεπτο. Λίγο καλύτεροι οι 40φευγα, κατάφεραν να μειώσουν στους 9, με το Ζαχαριάδη και τον Παπαθωμά, με το ταμπλό στο τέλος του ημιχρόνου να γράφει 28-19.

Στην επανάληψη το παιχνίδι ισορρόπησε, με τις δύο ομάδες να παίζουν καλές άμυνες και να βρίσκουν καλάθια κυρίως σε σετ επιθέσεις. Το σκορ στο 43-33 στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου αφήνοντας στο ματς ανοιχτό.

Στο τελευταίο κομμάτι του παιχνιδιού οι φιλοξενούμενοι έκαναν την προσπάθεια τους να επιστρέψουν στο παιχνίδι κυρίως με τον Παπαθωμά, όμως οι γηπεδούχοι είχαν σε εξαιρετική μέρα τον Σιαπατόρη καταφέρνοντας έτσι να πάρουν σπουδαία νίκη με 62-46.

Betsson MVP αναδείχθηκε ο Σιαπατόρης με 33 πόντους, 11 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα και 5 λάθη. Για τους φιλοξενούμενους ξεχώρισε ο Παπαθωμάς με 9 πόντους, 8 ριμπάουντ και 1 μπλοκ.

Οι νικητές είχαν 10/18 βολές, 17/45 δίποντα, 6/26 τρίποντα. Μάζεψαν 45 ριμπάουντ, μοίρασαν 14 ασίστ, έκαναν 14 κλεψίματα και 14 λάθη. Από την άλλη οι φιλοξενούμενοι είχαν 12/22 βολές, 17/45 δίποντα, 0/13 τρίποντα. Μάζεψαν 39 ριμπάουντ, μοίρασαν 8 ασίστ, έκαναν 6 κλεψίματα και 17 λάθη.

Ανακασιακός (Αλεξίου): Αλεξίου 5 (1), Καμζέλας 2, Κοζαλάν 2, κοτοπούλης 6, Μιχαήλ 6 (2), Σιαπατόρης 33 (3), Τζομπανάκης 4, Φλώρος 4

40φεύγα (Χρηστάκος): Αρκούδης, Ζαχαριάδης 12, Μαρίνης 5, Μπούταλης, Μπριάνας, Παπαθωμάς 9, Στέφας 4, Χρηστάκος 6, Κωφός 10.

Τι μας άρεσε: Η ενέργεια των γηπέδων!