09/12/2023
Indians 20 18 11 14 - 63 -
L' Ovelha Negra 12 8 8 15 - 43 -

Όσο έπρεπε για να κερδίσουν οι Indians!

Σπουδαίο παιχνίδι στο κλειστό του ΓΣΠ ανάμεσα στους Indians και την L' Ovelha Negra, με τους γηπεδούχους να επικρατούν με 63-43.

Από την αρχή έδειξαν τις διαθέσεις τους οι γηπεδούχοι, καθώς μπήκαν στο παρκέ με όρεξη για γρήγορο μπάσκετ και με τον Βασσάλο να σημειώνει 11 πόντους τελείωσαν την πρώτη περίοδο προηγούμενοι με 20-12.

Ανάλογη συνέχεια και στο δεύτερο δεκάλεπτο για τους Indians, αυτή τη φορά με τους Μητσάκο και Μπακάλη να αναλαμβάνουν δράση και βοηθάνε επιθετικά. Φτωχό ημίχρονο για τους φιλοξενούμενους με τον Κλεφτογιάννη να δίνει τις μοναδικές λύσεις, με το σκορ στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου να βρίσκεται στο 38-20.

Στην επανάληψη από τους φιλοξενούμενους ο Σηφακάκης ανέλαβε δράση με 5 πόντους, θέλοντας να ξαναβάλει την ομάδα τους στο παιχνίδι. Δεν έριξαν όμως τους ρυθμούς τους οι Indians και κατάφεραν να αυξήσουν και άλλο τη διαφορά στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου με το σκορ στο 49-28.

Στο τελευταίο κομμάτι του παιχνιδιού οι ρυθμοί έπεσαν μιας και το παιχνίδι είχε κριθεί, με την L' Ovelha Negra να κάνει το καλύτερο της δεκάλεπτο, χωρίς όμως να αποφύγει την ήττα με 49-28.

Betsson MVP αναδείχθηκε ο Βασσάλος με 23 πόντους, 11 ριμπάουντ και 9 ασίστ. Για τους φιλοξενούμενους ξεχώρισε ο Σηφακάκης με 12 πόντους, 4 ριμπάουντ και 1 ασίστ.

Οι νικητές είχαν 1/6 βολές, 22/52 δίποντα και 6/30 τρίποντα, μάζεψαν 60 ριμπάουντ, μοίρασαν 15 ασίστ, έκαναν 7 κλεψίματα και 5 λάθη. Από την άλλη οι φιλοξενούμενοι είχαν 4/9 βολές, 15/49 δίποντα και 3/17 τρίποντα, μάζεψαν 40 ριμπάουντ, μοίρασαν 6 ασίστ, έκαναν 3 κλεψίματα και 9 λάθη.

Indians (Μηνάς): Βασσάλος 23 (4), Ελευθεριάδης, Ζήσης 2, Μαμάκος 4, Μητσάκος 8, Μπακάλης 16, Μπαλτάς 5 (1), Πουλοκέφαλος 5 (1)

L' Ovelha Negra (Γρηγορόπουλος): Γρηγορόπουλος 10, Καραγιαννάκης 11 (1), Κλεφτογιάννης 8, Λυμέρης 2, Σηφακάκης 12 (2)

Τι μας άρεσε: Η προσπάθεια των φιλοξενούμενων με 5 παίχτες!