09/02/2022
Γκουρούδες 17 19 19 22 - 77 -
Dilaveri 18 4 23 17 - 62 -

Όσο έχεις Αχή διάβαινε!

Για άλλο ένα παιχνίδι των Γκουρούδων ο Παύλος Αχής ήταν εξαιρετικός και με μια ακόμη πληθωρική εμφάνιση, οδήγησε την παρέα του στο 77-60 απέναντι στο Dilaveri, διατηρώντας παράλληλα το αήττητο.

Το Dilaveri ξεκίνησε στο… κόκκινο την αναμέτρηση, με τους Χάρτιο Μαστοράκη και Παρούση να είναι εξαιρετικοί και να οδηγούν την ομάδα τους στο προβάδισμα στα μέσα του δεκαλέπτου, με τον Αχή τον Παύλο να πυροβολεί δις από την περιφέρεια στη συνέχεια, κρατώντας τους Γκουρούδες κοντά στο σκορ, 17-18.

Ο Κωνσταντίνος ο Μελάγιες… νευρίασε με τα χαμένα του σουτ στην πρώτη περίοδο και… κόλλησε δύο τρίποντες βόμβες νωρίς νωρίς στη δεύτερη, ο Μπαλαούρας  συνέχισε εκτός από οργάνωση να προσφέρει και σκορ και κάπως έτσι, οι Γκουρούδες μπήκαν σε θέση οδηγού, με το πρώτο ημίχρονο να κλείνει στο 36-22.

Σοβαρό, πειθαρχημένο και με θέληση να μην παρατήσει το παιχνίδι, το Dilaveri μείωσε με τους Χάρτιο και Παρούση σε πρώτο πλάνο (43-35), στα μισά του δεκαλέπτου. Οι Γκουρούδες δεν έχασαν το μομέντουμ του αγώνα, οι Μελάγιες και Αχής έβαλαν δύο σουτ ψυχολογίας και κράτησαν τη διψήφια διαφορά, με την οποία έκλεισαν την τρίτη περίοδο στο 55-45.

Ένα επιπλέον καλό διάστημα των φιλοξενούμενων έφερε το παιχνίδι στα… δύο σουτ (57-52), με την παρέα του Μελάγιες να κάνει τις σωστές επιλογές επιθετικά, να παραμένει ψύχραιμη και να συνεχίζει την αήττητη φετινή της πορεία, με το σκορ να κλείνει στο 77-62.

Mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Παύλος Αχής με 32 πόντους, 13 ριμπάουντ, 3 ασίστ, ένα κλέψιμο και 2 λάθη. Από Dilaveri ξεχώρισε ο Θεοχάρης Χάρτιος με 18 πόντους, 7 ριμπάουντ, 3 ασίστ, ένα κλέψιμο και ένα λάθος.

Συνολικά οι γηπεδούχοι είχαν 13/36 δίποντα, 16/34 τρίποντα, 3/5 βολές, 41 ριμπάουντ, 19 ασίστ, 8 κλεψίματα, 2 κοψίματα και 12 λάθη. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 22/55 δίποντα, 5/16 τρίποντα, 3/4 βολές, 38 ριμπάουντ, 15 ασίστ, 8 κλεψίματα και 10 λάθη.

Γκουρούδες (Μελάγιες) : Οικονόμου 12, Μελάγιες 11, Αχής 32 (13 ριμπ.), Μπαλαούρας 15, Ελευθερίου 7 (11 ριμπ.).

Dilaveri (Παρούσης) : Παληγιάννης 13 (11 ριμπ.), Ρεθυμνιωτάκης 14, Χάρτιος 18, Μαστοράκης 8, Παρούσης 9.

Τί μας άρεσε : Η εκπληκτική μέρα που βρέθηκαν οι Γκουρούδες έξω από τα 6.75!