07/10/2023
Friends 14 7 10 11 - 42 -
Κλειώ 11 3 10 7 - 31 -

Όσο όσο για να κερδίσουν οι Friends!

Τη δεύτερη νίκη στο πρωτάθλημα της Development 2 για τον πρώτο όμιλο έκαναν οι Friends, καθώς επικράτησαν με 42-31 την Κλειώ. Έπεσε στο 3-1 η ομάδα της Κλειώ κάνοντας έτσι την πρώτη ήττα της σεζόν, ενώ στο 2-1 ανέβηκαν οι γηπεδούχοι.

Οι Friends ήταν αυτοί που ξεκίνησαν καλύτερα το παιχνίδι, πυροδοτώντας 4 βόμβες τριών πόντων στο πρώτο δεκάλεπτο, δύο από τον Διαμαντή (6π) και δύο από τον Τοκατλίδη (6π).Οι φιλοξενούμενοι στη συνέχεια του πρώτου δεκαλέπτου όμως αντέδρασαν και κατάφεραν να μειώσουν τη διαφορά, με τον Αμπατζή να σημειώνει 5 πόντους και να γράφει το 14-11 στο τέλος της πρώτης περιόδου.

Ακολούθησε ένα πολύ φτωχό επιθετικά δεύτερο δεκάλεπτο, στο οποίο μπήκαν συνολικά 10 πόντοι. Παρόλα αυτά, οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που είχαν το "πάνω χέρι", κατάφεραν να διευρύνουν το προβάδισμα τους και να πάνε στα αποδυτήρια με το σκορ του ημιχρόνου να είναι στο 21-14.

Η συνέχεια ήταν παρόμοια καθώς με το ξεκίνημα της 3ης περιόδου και οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν σε χαμηλό τέμπο, προσπαθώντας κυρίως να επιτεθούν σε σετ παιχνίδι. Για τους γηπεδούχους ο Θεωδωρόπουλος σκόραρε 4 πόντους ενώ για την Κλειώ ξεχώρισε ο Σακελλαρίδης με 3.

Το τελευταίο κομμάτι του παιχνιδιού άνηκε στους Friends, οι οποίοι κατάφεραν να καθαρίσουν το παιχνίδι με τον Τοκατλίδη να ολοκληρώνει μια εκπληκτική εμφάνιση έχοντας και τον Σακελλαρίδη άξιο συμπαραστάτη. Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν για την ανατροπή, όμως δεν κατάφεραν πολλά, με αποτέλεσμα να οδηγηθούν στην πρώτη τους ήττα, με τελικό σκορ 42-31.

BETSSON MVP αναδείχθηκε ο Σακελλαρίδης με 11 πόντους, 16 ριμπάουντ, 1 κλέψιμο και 1 λάθος. Για την Κλειώ ξεχώρισε ο Θεωδωρόπουλος με 6 πόντους, 8 ριμπάουντ και 2 κλεψίματα.

Οι Friends είχαν 6/15 βολές, 9/26 δίποντα και 6/19 τρίποντα. Μάζεψαν 49 ριμπάουντ, μοίρασαν 10 ασίστ, έκαναν 5 κλεψίματα και 21 λάθη. Από την άλλη η Κλειώ είχε 6/16 βολές, 11/53 δίποντα και 1/10 τρίποντα. Μάζεψαν 31 ριμπάουντ, μοίρασαν 4 ασίστ, έκαναν 10 κλεψίματα και 7 λάθη.

Friends (Τοκατλίδης): Βλαβιανός, Διαμαντής 6 (2), Κούκιος 2, Λιάπης 3, Ποντίκης, Τοκατλίδης 12 (4), Τσαλαβούτας, Χρυσοπάθης 8, Σακελλαρίδης 11 (16ρ.).

Κλειώ (Τσιώλος): Αμπατζής 7 (1), Γκιντζιρης, Θεωδωρόπουλος 6, Καστανιώτης 3, Πολυχρονόπουλος 6, Σφήκας 3, Τσιώλος 6.

Τι μας άρεσε: Το ξεκίνημα των δύο ομάδων!