05/11/2022
Escapers 15 15 16 14 - 60 -
New York Pic-Knicks 9 14 13 15 - 51 -

Όσο χρειάστηκε από τους Escapers!

Το τέταρτο ροζ φύλλο αγώνα στον πρώτο όμιλο της Development League πήραν χθες οι Escapers, καθώς για την έκτη αγωνιστική κέρδισαν τους New York Pic Knicks με 60-51 στο κλειστό του Αγίου Νικολάου!

Ελαφρώς καλύτεροι ήταν στο ξεκίνημα της συνάντησης οι Escapers, καθώς με τους Μανούρη και Κασδαναστάση να σκοράρουν από 4 πόντους ο καθένας, προηγήθηκαν με 15-9. Ο Στρογγύλης με 4 πόντους, ο Αντωνόπουλος με 3 και ο Κοντογιάννης με 2 έδωσαν τις λύσεις στην επίθεση των φιλοξενούμενων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης.

Στον ίδιο ρυθμό συνέχισαν οι γηπεδούχοι και στην δεύτερη περίοδο, εκεί όπου με 4 νέους πόντους του Κασδαναστάση, 4 του Ανατολίτη και τρίποντο του Δεπάστα, βρέθηκαν στο +12, 28-16. Το μόνο που κατάφεραν οι New York Pic Knicks ήταν να μειώσουν στους 7, 30-23, χάρη σε 7 νέους πόντους του Στρογγύλη και έμμεσο τρίποντο του Γεωργακίου.

Ίδια η εικόνα του αγώνα και στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, με τους "Δραπέτες" να έχουν τον έλεγχο και με 7 πόντους του Μανούρη και τρίποντο του Τσιγκλιτσή, έκλεισαν το τρίτο δεκάλεπτο στο +10, 46-36. Τους φιλοξενούμενους κράτησαν όρθιους σε εκείνο το σημείο οι Κοντογιάννης (5π), Αντωνόπουλος (3π) και Σακκιώτης (3π). Σκορ τρίτης περιόδου 46-36!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι Escapers διαχειρίστηκαν άψογα το ματς και με δράστες στην επίθεση τους Μπομπότη, Τσιγκλιτσή, Φράγκο και Μανούρη, έφτασαν δίκαια στη νίκη με 60-51! Για τους New York Pic Knicks στα τελευταία λεπτά τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι βρήκαν οι Αντωνόπουλος και Στρογγύλης με 7 και 5 πόντους, αντίστοιχα.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 8/15 βολές, 20/50 δίποντα και 4/19 τρίποντα. Πήραν 42 ριμπάουντ, έδωσαν 10 ασίστ, έκλεψαν 10 φορές, έκαναν 9 λάθη και είχαν 1 μπλοκ. Στον αντίποδα, οι φιλοξενούμενοι είχαν 17/28 βολές, 11/34 δίποντα και 4/14 τρίποντα. Μάζεψαν 33 ριμπάουντ, μοίρασαν 6 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές, έκαναν 13 λάθη και είχαν 2 κοψίματα.

Betsson mvp των Escapers ο Μανούρης με 15 πόντους (double-double), έχοντας 3/5 βολές και 6/15 δίποντα. Μάζεψε 17 ριμπάουντ, μοίρασε 4 ασίστ, έκλεψε 4 φορές, έκανε 6 λάθη και είχε 1 τάπα. Πολυτιμότερος των New York PIC Knicks ο Στρογγύλης με 16 πόντους, έχοντας 5/7 βολές, 4/12 δίποντα και 1/4 τρίποντα. Πήρε 4 ριμπάουντ, έδωσε 2 ασίστ, έκλεψε 4 φορές, είχε 1 τάπα και ήταν αλάνθαστος.

Escapers (Τάγκας): Ανατολίτης 4, Μανούρης 15, Βενέτης 4, Δεπάστας 6 (1), Κασδαναστάσης 10, Μπομπότης 6, Τάγκας 2, Τσιγκλιτσής 8 (2), Φράγκος 5 (1)

New York PIC Knicks (Δημήτρης): Αγγελίδης 2, Αντωνόπουλος 19 (2), Γεωργακίου 3, Κοντογιάννης 7, Κωφόπουλος, Μαργαρίτης, Σακκιώτης 4, Στρογγύλης 16 (1)

Τι μας άρεσε: Οι δυνατές μονομαχίες μέσα στο ζωγραφιστό!